Orhun’dan Orhan Gazi'ye…

.

  • GİRİŞ28.09.2022 08:22
  • GÜNCELLEME28.09.2022 08:22


Hafta sonu Türk Akademisinin davetlisi olarak Bursa ilindeydim.
“Orhun’dan Orhan Gazi'ye” temasıyla düzenlenen etkinliğe verilen bu isim bizlere çok derin bir hatırlatmada bulunup, tarihimizin sürekliliğini işaret ediyor.
Uluslararası Türk Akademisi’nin sekretaryası Kazakistan’ın Astana şehrinde bulunuyor. Kazakistan bürokrasisi ve bilim çevrelerinde önemli bir nüfuza sahip olan Prof. Dr. Darhan Hıdırali, kısa zaman öncesine kadar bu kurumun başındaki isim olarak aynı zamanda Kazakistan Cumhuriyetinin resmî yayın organı “Egemen Kazakistan” gazetesinin de genel yayın yönetmenliğini sürdürüyordu. Yaklaşık bir ay önce Kazakistan “Enformasyon ve Sosyal Kalkınma Bakanı” olarak atanınca Türk Akademisi Başkanlığından ayrıldı. 
Türk Akademisi Moğolistan’ın Ötüken bölgesinde yürüttüğü arkeolojik kazı çalışmalarında Türk tarihi için oldukça önemli bir bulguya ulaştı. 2. Doğu Göktürk Kağanlığı’nın kurucusu olan İlteriş Kutluk Kağan’a ait 7. Yüzyıla ait yazıt, bütün Türk dünyasında büyük heyecana sebep oldu.
 “Türk” kelimesinin ilk geçtiği yazıt, İlteriş Kutluk Kağan anıtı olarak kabul ediliyor. Orhun Yazıtlarından da eski olan bu yazıt İlteriş Kağan’a ait bir külliyede bulunuyor ve bölgedeki kazı çalışmaları devam ediyor.
Bursa’da bu yazıtın onuruna “Orhun’dan Orhan Gazi'ye” temasıyla düzenlenen toplantıda konuşan Türk Akademisi’nin genç, çalışkan ve gerçekten Türk Tarihine sevdalı Başkan Vekili, Sevgili Kardeşim Dr. Fuzuli Mecidli, yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Uluslararası Türk Akademisi, 'Türk Dünyası Kutsal Mekânları' projesi kapsamında gelenekselleşmiş Uluslararası Kültürel Gezi çalışmalarını yürütmektedir. Amacımız Türk dünyası tarihi ve kültüründe büyük öneme sahip kutlu mekânların araştırılmasını, tanıtılmasını ve önemli konular üzerinde bilimsel toplantılar yapmak suretiyle Türkoloji araştırmalarına katkı vermeyi amaçlıyor. İlki Rusya Federasyonu Altay Özerk Cumhuriyetinde 'Altın Beşik Altay' ikincisi 2016 yılında Moğolistan’da 'Tanrı Dağlarından Ötüken’e' üçüncüsü Kazakistan’da 'Kentay’dan Ulutau’ya' ve en son olarak Bursa’da tarihsel hafızanın yenilenmesi için 'Orhun’dan Orhan Gazi’ye' başlığıyla bu faaliyetlerimizi sürdürüyoruz...” 

Konuya bizzat şahitlik eden Prof. Dr. Kürşad Zorlu da konuyla ilgili bizlere şu açıklamayı yaptı:

“İlteriş Kağan’a ait olduğu tespit edilen kompleks alan aslında 2016’da başlayan özverili bir çalışmanın ürünü. Türk Akademisi özellikle Moğolistan ile yakınlaşmayı sağlayarak oradaki yetkili kurumlarla iş birliği yapılmasının da önünü açtı. Bu elbette Türk dünyası açısından bir kazanım olarak görülmelidir. Zira Moğolistan ciddi bir Türk tarihi varlığına ev sahipliği yapmaktadır... Ben daha önce Şivetulan bölgesindeki kazı çalışmalarına bizzat katılmıştım. Orada da bu arayış söz konusuydu. Bulunan yeni alan daha farklı bir mevkide gerçekleşti. Türk Akademisinin kurucu başkanı Darhan Hıdırali, Kazak ve Moğol araştırmacılardan oluşan çok özverili bir ekip kurdu. Süreci titizlikle yönetti. Doğrusu gerek salgın dönemi gerekse sınırlı imkânlara rağmen bu işi başardılar ve Türk adının geçtiği ilk metinleri daha geriye götüren neticeyi elde ettiler. Tabii üzerindeki araştırmalar başka buluntuları da çıkarabilir... Bu Türk dünyası için çok önemli bir keşiftir. Ancak kimi kurumların böylesine önemli bir neticeyi görmezden gelmelerini anlamak da mümkün değil! Üstelik bazıları da Türk dünyasıyla ilgili önemli kuruluşlar!”
Hasılı Söğüt’e Ertuğrul Gazi türbesine bizzat “Fatiha” okumaya gittiğimiz bu gezi pek çok yönüyle hafızamda derin izler bıraktı.
Teşekkürler ve tebrikler Türk Akademisi!
 

Bu yazıya ilk yorum yapan sen ol

Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat