Batıcılıkla heba edilen üç tarihi fırsat..

.

 • GİRİŞ03.10.2018 08:14
 • GÜNCELLEME04.10.2018 08:12

Batıcılık, bu ülkeye çok büyük zarar vermiştir. Ülkenin sık sık darbelere maruz kalması, devlet ile millet arasındaki köprünün yıkılmış olması, devletler oyununun dışında ve dünya siyasetinden uzak tutulması, kalkınamaması hep Batıcı yönetimler nedeniyledir.

Batıcılık, bir imparatorluğu tarih sahnesinden kaldırmakla kalmadı, yerine kurulan devleti de güçsüz bıraktı; normal gelişmesine bile müsade edilmedi..

 

 

Türkiye, son bir asırda, üç büyük tarihi fırsatı kaçırdı.

Bu kaçan fırsatları değerlendirebilseydi bugün farklı bir ülke, farklı bir dünyada olurduk:

1.Birinci Dünya Savaşı: Sultan Abdülhamit, Şark meselesi adı verilen Fransa ve Rusya’yı yanına alıp Osmanlı topraklarını aralarında paylaşma politikasına, Almanya’yı devletler oyununa çekerek müdahale etmişti. Bağdat Demiryolu hattı, Hicaz Demiryolu Hattı’nın inşasını Almanlara vererek uluslararası denklemde Osmanlı lehine yeni bir denge oluşturdu. Almanlar ile İngiliz ittifakı arasında çıkacak savaşın dışında durarak Osmanlı bir fırsat yakalayabilirdi.

İttihat Terakki iktidarı, Sultan Abdülhamit’i 1909’da tahttan indirip beş yıl sonra 1914’te çıkan Birinci Dünya Savaşı’na Osmanlı’yı dahil ederek tarihi fırsatın kaçmasına neden oldu.

Tarihçiler hep savaşın sonucuna odaklanır; oysa savaşın nedenlerine odaklanıp Osmanlı Devleti’nin savaş dışı kalma durumunu değerlendirseler, Sultan Abdülhamit’in uyguladığı politikanın büyüklüğünü fark edeceklerdir.

2.İkinci Dünya Savaşı: Milli Şef İsmet İnönü, yarım asırlık politik hayatının (1922 – 1972) bedeli olarak bu ülkeye üç büyük yanlış politika yürüterek dünya güçlerine mutemet olduğunu ispat etmiştir.

Birisi Lozan müzakerelerinde, ikincisi Birinci Dünya Savaşı sonrasında işgal edilen Osmanlı topraklarının (Irak, Suriye, Mısır, Libya, Cezayir..) bağımsızlık mücadelelerini başlatıp destekleyerek İkinci Dünya Savaşı (1939 – 1950) koşullarını değerlendirebilirdi..  Batı işgali altındaki sözkonusu devletler 1950 – 60 arasında bağımsızlık mücadelelerini verip siyasi bağımsızlıklarını kazandılar. İnönü, Avrupa can derdindeyken kılını kıpırdatmadan bekleyerek Batı’nın itimadını boşa çıkarmadı.

Üçüncüsü de Milli Şef İsmet İnönü, CHP’nin içinden DP’yi çıkartıp iki partili sistemi kurarken, gerçekte CHP’yi kolonlamıştı. Celal Bayar ve Adnan Menderes başta olmak üzere tüm ekibi, İttihat Terakki döneminden beri İnönü’yle politika yapan ve aynı zihniyeti taşıyan kadrolardı. Türkiyeyi 1960’a kadar yöneten kadro, Atatürk, İnönü ve Bayar Selanik’ten Yeşilköy’e gelip Sultan Abdülhamit’i tahttan indiren Hareket Ordusunun  içinde beraberdiler.

10 yıllık DP iktidarı, 27 yıllık CHP tek parti iktidarının yargıya taşınmasını, sorgulanmasını engellediği gibi, gerçek demokrasiye geçişin de yolunu kesti ve sonunda 27 Mayıs 1960 darbesiyle de 50 yıl sürecek darbeler döneminin hazırlayıcısı oldu.

 

SSCB’NİN ÇÖKÜŞÜ

3.SSCB’nin yıkılışı: İki kutuplu dünyada, sağ sol oyununun Türkiye’ye yansıması, iki Batıcı partinin koltuk kavgası ve 10 yılda bir askeri müdahalelere maruz kalmak şeklinde oldu. Türkiye 1961 – 2000 arası 40 yıllık dönemde Batıcılar tarafından yönetilemez bir ülke halinde tutuldu.. Hiç üretmeyen, her şeyini ithal eden, kaynaklarını Avrupa ülkelerine peşkeş çeken, sık sık darbelere maruz kalan Türkiye, güçsüz, Batının sömürgesi bir ülke durumuna düşürüldü..

1990’da SSCB çöktüğünde, Türkiye hiçbir hazırlık yapmadığından Orta Asya ve Kafkasya’daki Müslümanlar yalnız kaldılar, bağımsızlık mücadelesinde hiçbir destek alamadılar. Batıcılar, darbe dönemlerinde hazırlık yapılmasını önleyerek SSCB’nin çöküşüyle doğan fırsatı da heba etmiş oldu..

 

YENİ TARİHİ FIRSAT

Müslümanlar, tarih felsefelerini, tıpkı tabiat felsefesinde olduğu gibi tevhid ilkesiyle açıklar, “zaman, mekan ve insan aksiyonunu Allah yaratmaktadır” der.

Allah (c.c.) nasıl Asr-ı Saadet’te Persler ile Bizans’ı iki kez vuruşturup iki dünya gücünü de perişan ettiyse, bugün de İslam milletinin düşmanlarını birbirine düşürmektedir: Önümüzde “Amerika Çin Savaşı” var.

Darülislam’ın uzağında gerçekleşecek bu Amerika Çin Savaşı öncesinde ABD Büyük Ortadoğ Projesi ile Afganistan, Pakistan, İran, Irak, Türkiye, Suudi Arabistan, Suriye, Mısır, Cezayir vs ne kadar büyük İslam ülkesi varsa parçalayacaktı. 2001’den beri Haçlı Seferi adı verdikleri küresel seferberlikle 60 İslam devletini, 150 devlete, 250 devlet haline getirmeyi planlıyorlardı. Başaramadılar. Allah korudu. Türkiye’nin politikaları da Amerika ve AB’nin Darülislam’a dönük politikalarını boşa çıkardı..

Darülislam’ın uzağında gerçekleşecek bu Amerika Çin Savaşı’nın dışında kalmak ve savaş yıllarında İslam Birliğini gerçekleştirmek  yeterli olacaktır önümüzdeki süreçte. Kapitalist dünya çökerken İslam dünyası böyle inşa edilebilir. Bu tarih perspektifinden bakıldığında 21. yüzyılın başında dünyada olup bitenler farklı değerlendirilebilecektir. Çağdaş Hilal Hac Savaşını anlatmaya devam edeceğim inşallah.

Yorumlar4

 • bülent duman 1 yıl önce Şikayet Et
  allah razı olsun
  Cevapla
 • tosun 1 yıl önce Şikayet Et
  sen kulağa hoş gelen şekilde anlatıyorve umuyorsunda bu şeytanlar kendi toprakları üzerinde savaşmazlar yine müslüman toprakları üzerinde savaşırlar
  Cevapla
 • saki 1 yıl önce Şikayet Et
  Açıklamalar çok güzel bu gerçekleri gündeme getirenler vtanı milli bir görev yapıyorlar ABD ve batı türk ve islam düşmanlığı üzerinde kurmuş, eğitimini ve siyasetini onun için seçim zamanı kuduruk açıklamalar yaparlar. neden çünkü ders kitapları bu bilgilerle dolu, yanlış bilgilerle çocoklarının beynini yıkarlar. biz isek eğitimi fulbraght ile abd ye teslim etmişiz onların güdümündeyiz. yanlık bilgilerle çocuklarımız türk ve islam düşmanı yapılıyor. çocuklarımıza verilen eğitim milli olmadığı gibi millet düşmanlığı üzerine kurulmuş. zehir gibi okuyan kuduruyor. dosta düşman düşmana dost gözüyle bakıyor. bir an önce kitaplar eğitim millileştirilip doğrular üzerine kurulmalı.
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • mizan 1 yıl önce Şikayet Et
  Şahsen ben öyle düşünmüyorum(Darülislam’ın uzağında gerçekleşecek bu Amerika Çin Savaşı’nın dışında kalmak ve savaş yıllarında İslam Birliğini gerçekleştirmek yeterli olacaktır önümüzdeki süreçte.) Çünkü hemen güney hududumuzda Suriye ve Irak'ın varlıklarını sömürme, halkını dağıtma ve fitne içinde bırakma peşinde olan o kandan beslenen kefereler, kolayca bırakmazlar işgal ve gaspettikleri taoprakları.. Amma inşallah yazarın dediği şekilde olur da itler birbirleriyle boğuşurken mazlum milletler o fırsatla selamete ersinler..
  Cevapla Toplam 2 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat