'Ani görev' savaş provokasyonuna dikkat!

Savaş lobisinin çok arzu ettiği belki de planladığı bir durumla karşı karşıyayız.

 • GİRİŞ24.06.2012 10:44
 • GÜNCELLEME24.06.2012 11:26

Lazkiye açıklarında keşif uçuşu yapan uçaklarımızdan birisi Suriye Füze Sistemleri tarafından düşürüldü diğeri üsse geri döndü. Phantom olarak bilinen F-4 de bir pilot yüzbaşı diğeri silah sistem subayı teğmen kayıp.

Olay ciddi ve savaş ilanı gerekçesi olabilir. Isınmış güney sınırına bir kıvılcım yetecekti. Türk siyaseti iç sorunlarda kavgalı olsa da dış sorunlarda uyum içine girebiliyordu.1974 Kıbrıs olaylarını düşünelim. Muhalefet lideri Sayın Süleyman Demirel hükümetin yanında olmuştu.

Bu olayda savaş lobisi temsilcilerini iktidar ve muhalefet dikkatle gözlemlemeli.

Savaş lobisinin vahşi sermayesi, askeri gerilimi ister,

Savaş lobisinin vahşi sermayesi, milli değildir,

Savaş lobisinin vahşi sermeyesi insanı düşünmez menfaatini düşünür ve bu beklentilerin gerçekleştirmek için beslediği iç tahrikçiler vardır.

Doğada rastlarız, suyu bulandırıp sonra da kaçışan yavruları yiyen kuşlara.

Güney sınırlarımızda Arap Baharı ile birlikte önemli hareketlilikler vardı. Suriye iktidarını ve muhaliflerini Uluslararası güçler destekliyor.

Isınan Suriye siyasetine küçük kıvılcımlar yeterli idi.

Bu kıvılcım için akla gelen ilk kuşku uçak İsrail tarafından mı düşürüldü sorusu idi. Suriye resmi açıklama ile kendilerinin tarafından düşürüldüğünü ve Türk uçağı olduğunun sonradan anlaşıldığını beyan etti.

Kritik soru şu?

Uçağımız o bölgede rutin görev uçuşunda mı idi? Her şey emir komuta zinciri içinde mi seyretti?

Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun 2009’daki şüpheli helikopter kazasını hatırlayalım. Askeri uçaklar rutin dışı uçuyorlar ve ve kaza anında dört dakika radarlar kararıyor. İşin acı tarafı da Genelkurmay bu konuda bu döneme kadar hiçbir idari ve adli soruşturma yapmıyor.

Böyle bir kuşku varken, Balyoz darbe planlarında Ege denizini ısıtmak için savaş uçağımızı düşürmeyi plana koyan zihniyet boş mu duracaktı? Siyasi istikrarsızlık arzusunu biliyoruz buna sebep olacak askeri darbe taraftarlarının elini güçlendirecek bir provokasyon şeçeneği hiç de zayıf değil.

Su uyur darbeci uyumaz. Pilotlarımızı Akdenizin derinliklerinde arıyoruz, inşallah sağ salim buluruz.

Aynı şekilde Suriye sınırını ihlal eden uçuşumuzu Ankara’da, böyle kritik zamanda Suriye’de Rus’ların kurduğu füze kalkan sistemini bile bile uçaklarımızı oraya gönderen askeri iradeyi de araştırmalıyız.

Fakat heyhat Hava Kuvvetlerimiz Uludere’de yanlış istihbaratla hareket etti, bu konuda da objektif olması çok zor.

İstanbul Milletvekili Şirin Paşa bu konuda aktif görev almalı.

Savaş lobisinin iç uzantılarının Hava Kuvvetlerimizin içinde olmadığını söyleyemeyiz. Emir Komuta zinciri dışında çalışan bu kadrolar ‘Ani görev’ olarak tanımlanan savaş provokasyonunu gözünü kırpmadan yapabilecek güce ve imkana sahip olduklarına iki kanıt Muhsin Yazıcıoğlu ve Balyoz  Eylem Planı belgeleridir.

Hava Kuvvetleri Komutanımız pilot kökenli değil ve altına hakim olamıyor mu sorusunu sormadan edemiyoruz.

NATO ile ortak hareket etme ve diplomatik çözüm çalışmaları sürerken TSK’nın içinden birisi olarak bu uyarıyı yapma ihtiyacı hissettim.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan - Haber 7

ntarhan@gmail.com

Yorumlar32

 • Muhammed Ali 11 yıl önce Şikayet Et
  kesinlikle doğru !. bu tuzağa düşmeyeceğiz ! ! !
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Velhasılkelam 11 yıl önce Şikayet Et
  uçağın vurulmasını haklı görüyorsunuz galiba???. davutoğlu açıklama yapıyor, ihlal yok, uçağın vurulması 13 mil (28 km) açıklarda oluyor, birden fazla radardan tespit yapılıyor. siz hala türk hava kuvvetlerini suçluyorsunuz. herşey o koltuktan göründüğü gibi değil hoca, uçak 800 km/saat hızla ilerliyor, eğitim ve test uçuşu, bir kaç dakikalık bir kara çıkıntısı uzantısının üstünden geçerken ihlal etmiş olsa bile vurulma bu ihlalden 10-15 dakika sonra ikinci tur dönüşde ve ihlal yok iken oluyor. üstelik yardıma giden uçağımıza da radar kilitliyorlar. buna rağmen siz kimi suçluyorsunuz. bırakın hocam tsk'ya karşı o kadar bir hasmane ve kindar tutum içindesiniz ki, bütün uçaklarımızı vursalar havada ne geziyorlardı diyeceksiniz nerdeyse.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • mete bilge 11 yıl önce Şikayet Et
  eyvallah slayer bende sana yakın şeyler yazdım ama bana demediklerini bırakmadı bazı arkadaşlar. katılıyorum sana..
  Cevapla
 • Tezel Yorumluyor 11 yıl önce Şikayet Et
  ortadoğu dünyanın en zor bölgesi, türkiye ise bu bölgenin manevi abisi. elbette çok zor şartlar olacak, çetin olaylar vuku bulacak, imtahanlar ağır geçecek. sabır, akıl, vicdan, karakterli duruş ve büyük hedef olan bölgenin maddi manevi abiliğine niyet etmek önemli. niyeti, duası, davası olmayan bir ülke yok olur. teröre, savaşlara karşı dimdik ayakta duran, aklını, gücünü yitirmeyen olmak önemli. milletimiz milli, ulvi, manevi dava şuurunda yetişmeli. televoleci gençlik kendi derdinde olur, maneviyatlı gençlik kendini kültürce, sanatça, bedence yetiştirir ve allah rızası için ülkesi için çalışır. işte bize bu ruh lazım. maneviyat ruhu lazım.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Melih mücahit 11 yıl önce Şikayet Et
  eli öpülesi nevzat bey,allah senden razı olsun. 1. çok merak ediyorum erdoğan acaba hadiselerin arkasında ki gerçeğin farkındamı.bu fakir buradan defalarca yazdı,türkiye ya kuzey ırak'a ya da suriyeye saldırtılıp,israilin ve güdümündekilerin oyunuyla ağır kayıplar verdirilmek suretiyle hükümet zor da bırakılacak,silivri sakinleri kahraman ilan edilecek,hem silivrinin kapıları açılacak hemde israile isyan eden hükümetten kurtulunacak diye çünkü bu adamların yaptıkları ve planladıkları yapacaklarının teminatıdır. darbe yapmak için bizim uçağımızı düşürmeyi planlayanlar,böyle bir hadisenin gelişini internete düşen ses kayıtları belli ediyordu zaten.adam resmen mossad ın ve bazı istihbaratların işi hallettiğini söylüyordu,biz erdoğan’ın yolsuzluk dosyasını beklerken bu çıkageldi ve şimdi herhalde bavullarını topladılar savaşın stardını bekliyorlardır ama eğer benim bildiğim erdoğan’sa şimdiye kadar eşeğe hiç ters binmedi,yine binmeyecektir.
  Cevapla Toplam 5 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat