İsrail'de Netanyahu’ya karşı koalisyon büyüyor

  • GİRİŞ26.01.2024 09:25
  • GÜNCELLEME27.01.2024 14:05

İsrail bu hafta savaşın en kötü günlerini yaşadı. Bir günde 24 askeri öldürülen İsrail ordusunda büyük bir yıkım yaşandı. İsrailli siyasilerden “dayanılamayacak kadar güç” açıklamaları geldi. 

Askerlerin kaybı, Gazze'deki savaşın neyi başardığını anlamakta giderek zorlanan İsrail kamuoyunun artan savaş yorgunluğunu artıracak gibi gözüküyor. 

Ordu sözcüsünün Han Yunus'a girdiklerini açıklamasının üzerinden altı haftadan fazla zaman geçmesine rağmen ordunun Han Yunus'ta neler başardığı henüz belli değil. 

İsrail'de birbiriyle yarışan iki koalisyon var ancak şu an için hiçbiri belirleyici bir üstünlüğü yok. 

İlk koalisyona Başbakan Binyamin Netanyahu liderlik ediyor. Çatışma uzadıkça Netanyahu’nunn koltukta duracağı süre artıyor. 

Netanyahu, kapısının eşiğinde açlık greviyle, Tel Aviv'de onu istifaya çağıran onbinlerce güçlü gösteriyle ve Pazartesi günü İsrail parlamentosu Knesset'e giren geri kalan 132 tutsağın ailelerinin artan protestolarıyla karşı karşıya. 

Diğer tarafta ise savaşın siyasi bir sonuca varmasını isteyen bir çıkarlar koalisyonu var. 

7 Ekim saldırısının ardından savaş kabinesine giren Netanyahu'nun siyasi muhalifleri Benny Gantz ve Gadi Eisenkot, Filistin Yönetimi'nin Gazze'ye dönüşünü veya bir Filistin devleti yaratacak siyasi çözümü hiçbir şekilde desteklemiyor. Ama buna karşı da bir çözüm sunmuyorlar.  

ABD'nin iki devletli çözüm yönündeki baskısından ve İsrail'in tanınmasını bir Filistin devletinin kurulmasına dayandıran Suudi girişiminden memnun görünüyorlar. 

Eisenkot, savaşın 100'üncü gününde yapılan toplantıda, "Kendimize yalan söylemeyi bırakıp, cesaret göstermemiz ve kaçırılanları eve getirecek büyük bir anlaşmaya öncülük etmemiz gerektiğini" belirterek, şunları söylemişti: "Kör insanlar gibi içeri giriyoruz.” 

Savunma Bakanı Yoav Gallant da "siyasi karar eksikliğinin askeri operasyonun ilerlemesine zarar verebileceğini" söylemişti. Kanal 13'te, Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'nin bile "ertesi gün" stratejisi oluşturulmadığı için "savaşta şu ana kadar elde ettiğimiz kazanımların erozyona uğradığını" ifade etmişti. 

Şüpheler sadece savaş kabinesinde değil. İsrail toplumunda baskılar artıyor. Herkes bu yıl ekonominin, hızla artan açıklarla ve toplu işten çıkarmalarla felaket olacağını öngörüyor. 

Bu unsurların çoğu savaşı sona erdirmek için bir tür siyasi anlaşma yapılması için baskı yapıyor. Ancak İsrail'deki asıl sorun, hiçbir lobinin savaşı siyasi bir çözümle sonlandıracak kadar güçlü olmaması. 

 Zeynep Gül / Haber7

Yorumlar1

  • yeko 2 ay önce Şikayet Et
    ALLAH Filistinli kardeslerimizinbtar ve yardimcisi olsun
    Cevapla
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat