ABDnin Refah ikiyüzlülüğü

 • GİRİŞ19.05.2024 08:52
 • GÜNCELLEME20.05.2024 09:25

Pazar günü NBC News'e verdiği röportajda ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken,  Joe Biden'ın Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah şehrine topyekün bir saldırı olması durumunda İsrail'e saldırı silahlarını vermeme yönündeki son ”tehdidini” dile getirmişti.

Bu haffta ABD'li WSJ gazetesi, ABD yönetiminin en az 1 milyar dolarlık kara operasyonunda kullanılacak mühimmatın İsrail'e gönderilmesi için Kongre'yi bilgilendirdiğini yazdı.

ABD hükümeti bile ABD hükümetinin Refah konusundaki çizgisinin ne olduğunu bilmiyor gibi görünse de, yetkililer İsrail'in uzun süredir şehirde "büyük bir askeri operasyon" yürüttüğü gerçeğini - tıpkı geçmişte olduğu gibi - görmezden gelmeye oldukça kararlı görünüyor. 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nin geri kalanında da aynı şey yapılıyor.

Resmi olarak İsrail savaşı 35.000'den fazla Filistinliyi öldürdü, ancak molozların altına gömülen ve başka şekilde ortadan kaybolan cesetlerin sayısı göz önüne alındığında gerçek ölü sayısı şüphesiz çok daha yüksek. ABD'nin, çoğu Gazze'nin diğer bölgelerinden şehre kaçmak zorunda kalan Refah'taki sivillerle ilgili birdenbire dile getirdiği endişe, Filistinli sivillerin en başından beri neden kırmızı çizgi olmadıkları sorusunu da gündeme getiriyor.

 ABD siyaset kurumundan çelişkili söylemler yayılmaya devam etse bile ABD-İsrail ilişkileri her zamanki gibi. Yapılan tüm açıklamalara rağmen , ABD'nin soykırım konusunda İsrail ile tamamen aynı fikirde olduğu gerçeği çok açık.

Yorumlar2

 • 'yaman' 1 ay önce Şikayet Et
  Kardeşimizin her yazısını okunmaya değer buluyorum. Başarılar..
  Cevapla
 • Muratt 1 ay önce Şikayet Et
  İletişim ve teknoloji çağında batının bu ikiyüzlü alçak politikaları tüm dünyaya ders olarak okutulması şart. Halkların uyanışı batıyı korkutmali. Gazze olayı tüm dünyayı uyandırmistir. Bu uyanışı doğru bir potansiyele ivmelendirmek adalete hakka vicdana sağduyuya yönlendirmek için çok şeyler yapilmasi lazım. Dünya küçük artık. İkiyüzlü alçaklığı içine sığdıramaz. Uyandırın uyuyanları.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat