Evlilikte kadın niye aldatıyor?

Evlilik tarihi kadar eskidir, evlilikte sadakatsizlik konusu. İnsanın olduğu her yerde, ilişkiler saygın ve kaliteli ilerlerken; yine insanın olduğu her yerde sorunlu/sıkıntılı durumlar yaşanıp gidecektir elbet.

 • GİRİŞ14.11.2012 09:21
 • GÜNCELLEME14.11.2012 09:21

Sadakatsizlik, evlilik ilişkisinin en büyük düşmanlarından birisi olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor. Ve son bir kaç yıldır kadın sadakatsizliği, erkek sadakatsizliğine parmak ısırtacak kadar ilerleme gösteriyor.

İlk yıllarımda erkeğin eşini aldatması, erkek sadakatsizliği sorunlarıyla çok çalışırdım; şimdilerde kadınların eşlerini aldatma olaylarıyla daha fazla karşılaşıyorum.

Hiç uzatmadan hızlıca dikkatime takılanları her zamanki maddelere dökme yöntemimle sıralayayım, belki işinize yarar düşüncesiyle.

Kadın kocasını aldatıyor çünkü;

1. Başlangıçta kurulan evlilik, kadının istek ve beklentilerine uygun olarak oluşturulmuyor. Toplumumuzda sık rastladığımız durumdur bilirsiniz. Kızın gönlünde başka birisi vardır, ailesi uygun görmediği için evlenememiştir. Veya gönlünde kimse olmadığı halde, eş adayına kalbi ısınmamıştır. Zoraki evlendirilmiştir. Zaman içinde gerçek aşkı(!) aramak, onyedisinde yaşayamadığı duyguları ilerleyen yaşlarda yakalamak niyetiyle aldatıyor.

2. Eşinin bakımsız olduğunu düşünen kadın, kocasını aldatıyor. Su-sabun diye birşey var sevgili okurlar. Günümüzde ter kokan, giyim kuşamıyla ilgilenmeyen, saçı başı dağınık gezinen erkek daha kolay aldatılıyor.

3. Evliliğinin ilk yıllarını ev hanımı olarak yaşayan, çocukları büyüdüğü için kendisine yeni uğraşlar arayan, ailesine maddi katkı yapmak isteyen cici hanımlarımız var. Herkesin kendisini geliştirme, zamanını kaliteli doldurma hakkı vardır tabii ki. Ancak yeni arkadaşlıklar, farklı erkeklerle iş ortamlarında bir araya gelmek ve bu yeni ilişkileri duygusal boyuta taşımak, eş aldatması olarak kişiye geri dönebiliyor. Buradaki korelasyona dikkat etmek lazım sevgili okurlar. Çalışan bayan olmak demek, iş arkadaşlarıyla eşini aldatmak demek değildir! Çalışan her kadın eşini aldatmaz, ancak kendi iç eksikliklerini yakın çevresindeki erkeklerle gidermeye çalışan kadın aldatır.

4. Monotonluktan şikayet eden kadın aldatıyor. O da ne demekse evlilik ilişkisinde bir monotonluk şikayeti aldı başını yürüdü. "Her şey aynı, farklı şeyler yaşamak istiyorum." Diyen kadın ve erkekler eşini aldatıyor. Dolayısıyla evlilik ilişkinize zaman zaman farklılıklar katmakta fayda olduğuna inanıyoruz. Evli çiftler birlikte kakara kikiri bir ilişki eklese fena olmaz.

5. Evliliğin heyecanı bitti diye düşünen kadın aldatıyor. Burada kavram kargaşası yaşamamak lazım aslında. Hiç bir evlilik, hiç bir ilişki ilk günlerin duygusal heyecanını ve hazzını vermez! İlk günlerin adrenalin fırtınası sonsuza dek sürmez! Ferrari dahi alsanız, en fazla bir ay sonra arabanız size ihtiyaç gideren, ayağınızı yerden kesen; herkes size hayranlıkla bakarken, siz öyle normal bir araç kullanıyormuşsunuz duygusuyla direksiyonunu çevirdiğiniz sıradan bir arabaya döner. Dolayısıyla eşim artık kalbimi heyecanlandırmıyor diye bakılmamalı. İyi giden evliliklerde eş ilk gün heyecanıyla kalbi kıpırdatmaz belki ama; zaman içinde içinizde dinginlik ve oturmuşluk oluşturur. Huzur dediğiniz kavramı sonuna kadar onunla yaşarsınız.

6. İlgisiz bırakılan kadın eşini aldatıyor. Evlilikte yıllar ilerledikçe, insan insana iletişim azalıyor, eşler birbirine olan ilgisini yitiriyor. Eşinden iltifat görmeyen, eline sağlık denilmeyen, güzel sözler duymayan kadın eşini aldatıyor. Kendisine kadın olduğunu hissettirecek, iltifatlar yağdıracak, güzel sözler söyleyecek adamı bulduğu anda kuş olup uçuyor.

7. Eşi tarafından aldatılan kadınlar, intikam almak için aldatıyor. Eşiyle yaşadığı olumsuz tecrübeyi unutmaya çalışıyor, unutamıyor. Derken bu acı içini yiyerek bitiriyor. Eşine, kendisine yaşattığının aynısını yaşatmak için aldatıyor.

8. Yeni aşk aramak isteyen kadın aldatıyor. Eşinin iyi adam olduğunu düşünüyor, çok iyi bir baba diye düşünüyor. Ancak bir erkek olarak ona karşı ilgisini yitiriyor, yeni aşk aramak uğruna melek gibi adamı aldatıyor. "Boşan eğer istemiyorsan" diyorsunuz, bir daha bu kadar iyi bir adam bulamayacağını dile getiriyor, sadece heyecan istediği için aldatıyor.

9. Eşiyle mahrem hayatında mutlu olmayan kadın aldatıyor. Biliyor ki eşi iyi bir adam, iyi eş, iyi baba... ancak mahrem açılardan mutlu olmadığını düşünüyor, aldatıyor.       

10. Kontrol saplantılı, eşinden çok eziyet gören kadın aldatıyor. Eşinden ilgi görmediği gibi, üzerine çok azar işiten, eşi tarafından sürekli eleştirilen, kocasının zor adam olduğunu düşünüp bıkan kadınlar aldatıyor.

11. Yeni moda diziler, filmler "Kalbinin peşinden git(!), aşkının arkasından git(!), ne varsa yaşa...!" mesajı verip duruyor. Bu tür mesajlar toplumun genel teamüllerini değiştiriyor malesef. Ve kadın daha kolay aldatıyor. On yıl önce olsa aldatmaya cesaret edemeyecek, utanıp haya edecek kadın, on yıl sonra sosyal teamüllerin değişmesiyle birlikte daha kolay aldatabiliyor.

12. En çirkin aldatma şekli; en yakın arkadaşının kocasıyla birliktelik yaşıyor. Dörtlü gezmeler, dörtlü piknikler, dörtlü yemekler derken... arkadaşının kocasının ilgisini kıskanıyor. Arkadaşının böyle bir adamı haketmediğini, öyle bir adamı kendisinin hakettiğini düşünüyor. Karşılıklı bakışmalar, iltifatlar zaman içinde aldatmaya dönüşüyor.

13. Kabuğundan çıkmak, yeni hayat yaşamak için aldatıyor. Kendisini yeniden keşfetmek, neler yapabileceğini, birilerinin kendisi için neler yapabileceğini görmek için aldatıyor. Egosunun sınırlarını test ediyor, heyecan yaşıyor.

14. Eski sevgilinin yeniden ortaya çıkması sonucu eşini aldatıyor. Kendisine göre iyi giden bir evliliği varken, sosyal paylaşım ağlarından eski sevgiliyi araştırıp incelemeye başlıyor. Önce selam, nasılsın mesajları... ardından geçmişin ve aralarında yaşananların konuşulması... derken aslında birbirlerini unutmamış olduklarının(!) ortaya dökülmesi... bir de bakmış ki eşini aldatıyor.

15. Bazı kadınlar ciddi sağlık sorunları yaşıyorlar. Bu ağır hastalıklarda, ağır tedavilerde eşini yeterince yanında bulamayan kadın, inciniyor. Üzülüyor. Eşine yıllarca verdiği değere ve eşinden gördüklerine bakıyor. Böyle bir adama değmezmiş diye düşünüyor ve kendisine ilgi gösterecek birisiyle yakınlaşıyor.

16. Dindar insanlarda çok olmasa bile toplumumuzda macera/adrenalin olsun diye eş aldatan kadınlar var tabii. Onları da unutmamak ve bu listede kendilerine yer vermek gerekiyor. Keyfi yerinde, eşini seviyor(!); fakat heyecan olsun, macera olsun diye aldatıyor.

...

Sıralanan maddelerin tamamı "sebep" sevgili okurlar ama bahane değil!

Herkesin çevresinde hiç de iyi gitmeyen, kişinin iç dünyasına uygun olmayan evlilikler vardır mutlaka. Ve bu kişiler farklı nedenlerle aldatma/sadakatsizlik ilişkilerine girmezler. Var olan evliliği olduğu gibi ve olabildiğince yaşarlar. Devam ettiremedikleri noktada bitirmeyi tercih ederler.  

İçlerindeki yolunda gitmeyen evlilikle ilgili tedbir almak isteme sesini, yine içlerindeki kendilerine yakıştıramama sesiyle yatıştırırlar. Gidebildiği kadar yürütmeye çalışırlar, yürümeyen evliliği bitirirler; ama içlerindeki özdengeyi bitirmemek için ne gerekiyorsa yaparlar.

Sevgiler...

NOT: 17 Kasım 2012 Cumartesi günü saat 15.00-18.00 arasında TÜYAP Kitap Fuarı'nda NESİL Yayınları standında kitaplarımı imzalayacağım. İyi haber yeni kitabım çıkıyor ve ilk kez sizlerle buluşacak. Öpücük Kutusu(Ergen Terapileri), Siz Siz Olun ve Dünyanın Sonu Değil isimli kitaplarıma ilaveten "ÖFKE KONTROL YÖNTEMLERİ" kitabım okuyucusuyla buluşacak. Örnek vakalar ve sizden gelen sorularla hazırladığım ÖFKE KONTROL kitabımı da imzalayacağım inşallah. Gelmek, tanışmak, konuşmak, fotoğrafa çektirmek isteyen herkesi bekliyorum.

Psikolojik Danışman &Psikoterapist Mehtap Kayaoğlu - Haber 7

www.yuzlesme.tv

mehtap.kayaoglu@yuzlesme.tv

mehtapkayaoglu@gmail.com

http://www.facebook.com/psk.mehtapkayaoglu

htttp://www.twitter.com/mehtapkayaoglu

Yorumlar34

 • abuzer,gaffar 10 ay önce Şikayet Et
  haber,güzel,bazılarıda,nasıl,olsa,nafaka,alırım,diyor,her,türlü,haltı,yiyor,ve,ayrılıyor
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • mert 1 yıl önce Şikayet Et
  ben hiç aldatmadım eşimi ama kendisi 3 yıldır patronu ile sonradan ben onunla samimi olduğum adam beraber yemek yediğimiz kişi ile aldattı ve adam evli 2 cocugu var benim bir cocugum. makaleniz cok makul ama ben neden aldattıgını bilemiyorum
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Dilara 1 yıl önce Şikayet Et
  Erkekler hep aldatıyor biz kadınlar köle gibi kullanılıyoruz erkek aldatırsa kadında aldatır kana kan dişe diş
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • mustafa 8 ay önce Şikayet Et
  Önceleri evet erkekler ama su anda kadinlar
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  esini aldatan kadin cehennemliktir
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • ramazan a 2 yıl önce Şikayet Et
  kadında erkekde aldatıyorsa allah ikisininde belasını versin
  Cevapla Toplam 8 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat