7 otomotiv devinden Rusya'ya ağır darbe

Otomotiv devleri Toyota, Honda, Volkswagen, Subaru, Ford, General Motors ve Volvo; Rusya'daki üretim üslerini durduracaklarını açıkladı. Ayrıca bu şirketler, Rusya'ya araç ve parça göndermeyeceklerini belirtti.

7 otomotiv devinden Rusya'ya ağır darbe
7 otomotiv devinden Rusya'ya ağır darbe
GİRİŞ 04.03.2022 07:33 GÜNCELLEME 04.03.2022 10:31
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Rusya-Ukrayna savaşında 9. güne girilirken tüm dünya Rusya'ya ekonomik ve savunma alanında yaptırım uygulamaya başladı. Bu yaptırımlara dünyada otomobil devleri de katıldı.

TOYOTA

Toyota Motor Corp. cuma gününden itibaren St. Petersburg fabrikasındaki üretimi durduracağını ve Rusya'ya araç nakliyatına son vereceğini açıkladı. Subaru da ülkeye araba ve motosiklet ihracına son vereceğini duyurdu.

VOLKSWAGEN

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, Rusya'ya araç ihracatını ve ülkedeki yerel üretimini durduracağını bildirdi. Volkswagen'den yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısından sonra şirketin Kaluga ve Nizhny Novgorod tesislerindeki üretimin bir sonraki duyuruya kadar askıya alınacağı ve Rusya'ya araç ihracatının hemen durdurulacağı belirtildi.

DEVLER PEŞ PEŞE AÇIKLADI

Ford Motor Co, Honda Motor, Rusya'ya otomobil ve motosiklet nakliyatını durdurduğunu açıkladı. Rusya'da lokal tesisi bulunmayan firma, ABD üzerinden bu ülkeye araç sevkiyatı yapıyordu.

MAZDA, NISSAN VE MITSUBISHI DE PLANLIYOR

Mazda Motor ise Rusya'nın Uzak Doğu bölgesindeki Vladivostok kentinde iş ortaklıklı fabrikasına Japonya'da parça ithalatını askıya almayı planlıyor. Rusya'da yerel fabrikaları bulunan Mitsubishi Motors faaliyetlerini askıya almayı, Nissan Motor ise süreci yakından izleyip karar vermeyi planlıyor.

YORUMLAR 27
 • temel 1 yıl önce Şikayet Et
  cok ønemli sanki savac da araba o satmaz ise cin baskasi verir belki ilk usa satar
  Cevapla
 • derbeder 1 yıl önce Şikayet Et
  hepsi batıcak olan bu
  Cevapla
 • Yozgatlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar zaten üretimi durduracaktı bahaneye bakıyor. Çünkü araçlar artık elektrikliye dönüşüyor. ya dönüş yapacak ya durduracak. Bu alçak abd ve alçak Ab. Türkiyeyide bu girdaba çekmeye çalışıyor ki eskisi gibi kukla olarak kullanabilsin. Uzun adamdan sonra kullanamadılar geberiyorlar. Şimdi Türkiye de 6 benzemezi bir araya getirdiler ihanet ettiriyorlar RTE. gitsin bu ihanetçi örgütçü 6 benzemez gelsin yanaklarının bu yanla vuralım çevirsinler öbür yanla vuralım istiyorlar. bu enayilerde onların vurması için kendi ülkelerine ihanet içindeler.
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu fabrikaların hepsi sallantıda birinci Dünya Savaşı sonrası dünya ne gördüyse bu savaşın sonuda da onu bekliyor. Avrupa yıllardır büyük bir çürüme ve erime yaşıyor. Amerika bu savaşı çıkartarak hepsinin yüzünü gözünü patlattı
  Cevapla
 • Bahadır 1 yıl önce Şikayet Et
  Savaş mermi top tüfek bilmem ama rusyanın attığı taş ürküttüğü kuşa değmeyecek.Çünkü ciddi derecede maddi olarak eriyip bitecek rusya.abd nin istediği buydu zaten.1000 sene önce gibi kılıç yada silah savaşından çok daha önemli oldu para savaşı.Ukrayna’yı alsa bile eski rusyadan eser kalmayacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle