Türkiye'yi Ukrayna-Rusya savaşına çekmeye çalışıyorlar

Ukrayna-Rusya savaşında çatışma ve şiddet dozu her geçen gün artarken, bazı odakların Türkiye'nin de aralarında yer aldığı bir takım ülkeleri savaşa çekme adına faaliyet yürüttüğü ifade edildi.

GİRİŞ 04.03.2022 06:48 GÜNCELLEME 04.03.2022 09:25
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Ahmet Kırımlı, siyasi, askeri sabotaj ve tahrikler yanında bölgeye farklı istihbarat servislerinin sızdığını söyledi. Kırımlı, "Türkiye’nin uyguladığı siyaset ve barışa hizmet eden diplomasi misyonundan rahatsız olan çevrelerin karanlık tertipler peşinde" uyarısında bulundu.

PLANLARI İTİRAF ETTİLER

Ahmet Kırımlı şunları söyledi: "Ukrayna’nın Karadeniz’e kıyı birçok nükleer tesisi ağır tehdit altında. Bu alanlara birkaç tehlikeli saldırı gerçekleşti. Yakalanan bazı ajanlar, nükleer tesislere yönelik planlarını itiraf etti. Bu adamlar Ukrayna kadar Türkiye’ye de zarar verir. Başarılı olması durumunda Çernobil’in çok daha üzerinde bir felaket yaşanır. Karadeniz, 30 yıl bu felaketin etkisinden kurtulamaz. Savaşın seyrine göre Rusya dâhil birçok aktör bu çılgınlığı deneyebilir.

Nükleer tehdit ve yürütülen sabote faaliyetleri Türkiye’yi savaşın parçası kılma planının sadece bir parçası. Burada yaşayan Ahıska ve Azerbaycan Türkleri ile birlikte on binlerce Kırım Tatar Türkü var. Türkiye’nin tutumu net. İşte bu hassasiyete binaen bu alan potansiyel bir şantaj olarak kullanılmak isteniyor. Aynı kapsamda Ukrayna istihbaratının aralarında çok sayıda önemli Türk ismin de yer aldığı bir infaz listesi ele geçirdi. Buna SİHA üzerinden yürütülen propaganda ve oluşturulmaya çalışılan algıyı da eklemeliyiz. Türkiye’nin uyguladığı siyaset ve barışa hizmet eden diplomasi misyonu herkes tarafından takdir ediliyor. Bu duruşun da devam edeceğine inanıyoruz."

"PUTIN'İN ÖNÜNDE 3 SEÇENEK VAR"

Rusya’da Putin’in devrilmesi ile Ukrayna’da Zelenskiy’in yönetimden düşmesinin aynı şey olmadığını ifade eden Ahmet Kırımlı, Rusya’yı bekleyen üç ihtimali şöyle sıraladı:

"Putin döneminin geleceğine dair 3 yol var. Bunlardan ilki Demirperde’nin iflas süreci yeniden yaşanır. İkincisi Çavuşesku’nun akıbetine uğrar ya da askerî darbe ile görevden alınır. Üçüncüsü Stalin kimliğine bürünüp Rusya’yı çok daha başka bir maceraya sürükler. Ancak her hâlükârda Rusya’nın Ukrayna krizinden eski Rusya Federasyonu olarak çıkma ihtimali kalmadı. Bu savaşla eski dünya düzeni değişecek ve yeni dengeler kurulacak."

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / YILMAZ BİLGEN
YORUMLAR 58
 • Hamidiye Süvarisi 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyemiz çok ama çok uyanık ve güçlü olmalı.
  Cevapla
 • trakya 1 yıl önce Şikayet Et
  parmagimi bile oynatmam
  Cevapla
 • derbeder 1 yıl önce Şikayet Et
  iyi başlamış yazıyada sonunu getirememiş o üçüde olmıyacak
  Cevapla
 • DADAŞ 1 yıl önce Şikayet Et
  Evet zaten belliydi bu çorabı başımıza örecekleri yoksa bunlar birbirine girmezdiler bizim yapacağımız uyanık olmak ve bizi hiç ilgilendirmiyor RUSYA UKRAYNA YI ALMIŞ VEYA ALMAMIŞ Bu seneryoyu yazan İNGİLİZ VE ABD uygulayan Ukrayna
  Cevapla
 • AdiL 1 yıl önce Şikayet Et
  Rusya'nın savaşı "Fitne ve Fesat'a" karşıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
800 bin liranın üzerine çıktılar! işte en ucuz otomobil listesi..
Lavrov'dan Türk diplomasisine övgü: Erdoğan'ın yeni siyaset bilimi formatı