ABD 'Kıyamet Günü Uçağı'nı havalandırdı

ABD Hava Kuvvetleri'nin nükleer bombaya dayanıklı "kıyamet günü uçağı" E-4B Nightwatch (Gece Nöbeti), Rusya-Ukrayna krizininin gölgesinde eğitim uçuşu gerçekleştirdi.

GİRİŞ 04.03.2022 13:43 GÜNCELLEME 05.03.2022 08:04
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Boeing 747 model yolcu uçaklarının modifiye edilmesiyle tasarlanan Boeing E-4B adlı uçak, ABD'nin Nebraska eyaletinde eğitim uçuşu gerçekleştirdi.

Eğitim uçuşunun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in nükleer kuvvetleri alarma geçireceğini açıklamasından kısa bir süre sonra yapılması dikkatleri çekti.

4,5 SAAT UÇTU

ABD Hava Kuvvetleri'nin (USAF) bir üssünden kalkan uçak, Chicago'ya doğru 4,5 saatlik bir uçuşu tamamladı ve sonra geri dönerek üsse indi.

Bu sorti sırasında uçağa balistik füzeleri takip etmek için kullanılan havadan ihbar ve kontrol jetlerinin eşlik ettiği bildirildi.

E-4B, ABD ordusunun 1970'lerden beri bakımını yaptığı "Nightwatch (Gece Nöbeti)" uçak filosunun bir parçası.

ABD'NİN KIYAMET GÜNÜ UÇAĞI E-4B NIGHTWATCH (GECE NÖBETİ) NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

ABD'nin "Kıyamet Günü" olarak adlandırılan E-4B Nightwatch uçağı, meydana gelebilecek herhangi bir nükleer saldırı/savaş karşısında komuta merkezi olması için tasarlanmış ve donatılmıştır.

USAF tarafından işletilen E-4B Nightwatch uçağı, oldukça üst düzey teknolojiye sahip olmakla birlikte, bir askeri stratejik komuta ve kontrol uçağı olma özelliği göstermektedir.

Diğer adıyla Gece Nöbeti uçağı olarak tanımlanan E-4B Nightwatch uçağının dış kaplamasın dizaynı, olası bir nükleer saldırı sonucu zarar almayacak şekilde oluşturulmuştur.

E-4B Nightwatch uçağı konum olarak, Nebraska yakınlarındaki Offutt Hava Kuvvetleri Üssü'nde bulunan 595. Komuta ve Kontrol Grubunun 1. Hava İndirme Komutanlığı ve Kontrol Filosu'nun envanterinde yer almaktadır.

ABD Hava Kuvvetleri'nin hizmetindeki Boeing 747-200 uçaklarının neden uçurulduğu konusuna dair henüz açıklayıcı bir bilgi verilmedi.

E-4B Nightwatch uçaklarının hiç şüphesiz en can alıcı özelliklerinden bir tanesi yakıt takviyesi alarak 1 hafta boyunca havada kalabilmesidir.

E-4B Nightwatch uçaklarının bir diğer önemli özelliği, ileri seviyede güvenli iletişim sistemleri sayesinde ABD'nin nükleer kuvvetlerinin savaş anında da temas halinde kalmasına fırsat sağlayabilecek.

Gizli bir rota üzerinde dolanarak nükleer saldırıya hedef olabilecek bölgeleri gözlemleme özelliğiyle de bilinen E-4B Nightwatch uçağı bir nükleer saldırı esnasmda yayılan ve bilgisayar sistemlerini kullanım dışı bırakan elektromanyetik radyasyon dalgasına karşı da korunma özelliği gösterecek.

ABD başkanlarının Kuzey Amerika dışına yaptığı diplomatik seyahatlerde de başkanın uçağına eşlik etmesiyle ve acil bir durumda hazır olması için, başkanın varış yerinin yakınındaki ikinci bir hava alanına konuşlanmasıyla biliniyor.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 59
 • çerkez 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerika başladı yine holywood tarzı gösterilere peeh peh peh
  Cevapla
 • temel 1 yıl önce Şikayet Et
  denemek gerek dayanir mi diye dunya hic bir silah cok guclu seye dayanmaz belli sure beli sonuc da yere inmeyecek mi bu havada bu ucar iken dusman bakacak degil herkes arap mallari degil vurur
  Cevapla
 • yusuf 1 yıl önce Şikayet Et
  bütün pisliğin başı amerika yokolur inşaallah
  Cevapla
 • baba vanga 1 yıl önce Şikayet Et
  fasulyeden laflar çünkü,yerkürenın nükleer sılahın ana tekelığı rusya /abd eksenınde paylasılmakta olup aralarında bır tür saldrmazlık paktı vardır. nato ukrayna'ya uçak gönderilmeyeceğini belirttıyor olması da nato nün abd nın bır nevı ab ofısı olarak bıreysel gırışımler harıcınde nato adına ızın almaksızın hareket kabılıyetı kısıtlı olup ukrayna konusunda da olduğu gıbı bugüne kadar hep havlamaktan öteye gıdememıştır……… rusya da bundan nemalanıyor ışte…..
  Cevapla
 • BBşrhjxhgh 1 yıl önce Şikayet Et
  Yani bunlar Rusya ABD İngiltere resmen Nükleer savaşa hazırlanıyorlar kesin aralarında bir anlaşma yaptılsrr
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş derbide kayıp! Galatasaray 12 yıllık hasreti bitirdi!
Borsada riskli tuzaklar! Uzmanlar kaçış tüyosunu verdi