Evliliğinizi, otoyoldaki tabelaları takip eder gibi yaşayın!

Her insanın hayalinde bir evlilik planı vardır. Size sizden yakın, bir yanıyla size herkesten yabancı eşler için hayal kurmayan var mı?

 • GİRİŞ28.08.2013 09:38
 • GÜNCELLEME28.08.2013 09:38

Çevrede gördüklerimiz, annebabamızdan edindiklerimiz, gözümüzü korkutan deneyimlerimizden oluşmuş evlilik planları.

Biriyle evleniyorsunuz, günlük hayat devreye girince, baştaki hayal edilenle sonradan karşınıza çıkan arasında sıkışıp kalıyorsunuz. "Ben hiç böyle tahmin etmemiştim." üzüntüsünün sarıp sarmaladığı stresli günler yaşıyorsunuz.

Evlilik, sizden farklı olanla başlayan, ilişki içinde eşinizle ortak tavırlar geliştireceğiniz, birbirinize benzemeyen özelliklerinizle zenginleşeceğiniz, kimi zaman kenetlenip yumak olacağınız, kimi zaman uzakta olunca ara nefesler alacağınız, senkronize bir dans gibidir.

Hem dışarıdan gelen müziğe kulak vermenizi hem partnerinizin adımlarına göre konumlanmanızı hem de kendi dengenizi korumaya gayret ederek onu zor durumda bırakmamanızı gerektirir.

En zor hareketler devreye girdiğinde bile, dansın verdiği içsel keyif temposuyla yüzünüzdeki tatlı tebessümü muhafaza etmeniz önemlidir.

İşte bu dans, ilişki yolunda yapılır.

Aslına bakarsanız, evlilik yolu, tıpkı otoyollarda olduğu gibi tabelalarla doludur. Yoldaki işaretleri doğru takip eden sürücülerin kaza yapmadıklarına şahit oluruz. Tabelaları umursamayanların ise çeşitli kazalara karışmaları kaçınılmazdır malum.

Evlilikteki tabelalar; yüzdür, jesttir, mimiktir, moraldir, tavırdır, haldir, durumdur, olaylardır, gerilimlerdir, yeniliklerdir, ses tonlarıdır, iflaslardır, ölümlerdir, doğumlardır, günün getirileridir...ve daha bir sürü şey...

Diyelim ki eşiniz eve geldi. Ona birşey söyleyeceksiniz, önemli. Yüzünde beklediğinizden daha olumsuz bir ifade gördüğünüzde, söyleyeceğiniz önemli durumu beklemeye almanız gerektiğini bileceksiniz. Çünkü aktarılacak durum ne kadar önemli olursa olsun, eşinizin yüz kaslarının size verdiği mesaj, ruh halinin önemli bir konuşmayı kaldırmaya yetmeyeceği yönündedir. "Yok... ben dayanamam... koydum kafaya, söylemezsem çatlarım..." mantığıyla ortaya dökülecek cümleler, eşinizin durumu dikkatle dinlememesine, sizin ciddiye alınmadığınızı düşünmenize ve aranızda olumsuz bir havanın esmesine vesile olacaktır.

Otoyoldaki gibi davranmak önemlidir sevgili okurlar! Ana yola çıkarsınız; ama nerede çukur var, nerede hendek, nerede kazı yapılmış belli değildir. Yolda ilerlerken gördüğünüz olumsuzlukları tolere ederek araç kullanırsınız. Evlilik ilişkinizdeki beklenmedik durumlarda da frene basarak ilişkiyi uzun soluklu hale getirebilirsiniz.

Karşıda kocaman bir kasis varsa, kim tam gazla gelmeye devam eder? Tabii ki düşüncesizler! Veya kasisi fark etmeyenler! Sonuç ikisi için de değişmez maalesef, araç inanılmaz şekilde sarsılır. Fark etmemek veya düşüncesiz davranmak, adına ne derseniz deyin, sorununuzun gerekçesi için hangi bahaneyi öne çıkarırsanız çıkarın, ilişki yorulacaksa, evlilik riske giriyor demektir! 

Uzatmayayım... tabelalara dikkat!

Bana göre en tehlikelisi "Köprüden önce son çıkış!"

Anlarsınız ya...!

Sevgiler...

Mehtap KAYAOĞLU - Haber 7

mehtapkayaoglu@gmail.com

http://www.facebook.com/psk.mehtapkayaoglu

htttp://www.twitter.com/mehtapkayaoglu

Yorumlar6

 • hilal koçak 10 yıl önce Şikayet Et
  Örnek olması gereken sizlersiniz. Ama laylay laylaysınız.. Allah ve Rasulu kadına mihri ana sütü gibi helal kılmıştır , istediği miktarı belirleme hakkı da vardır. Bu konuyla ilgili bir sıkıntınız varsa buyrun Rasulullah ile görüşün. Namazlarını kılıp evde huzur ortamı sağlamayan , en çok okuyan , en çok iyi insan olmaya çalışan aile bireyi siz değilseniz kadınlarınızdan olgunluk beklemeyin.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • hilal koçak 10 yıl önce Şikayet Et
  Bu toplumun adil aile reisleri yok olmuştur.. Genç kızların çalışmaya yönelmesinin sebebi erkek topluluğundaki bozukluktur. Sanal alem, gerçek alem, erkeğe haram tanımayan uydurma din , erkeğin aile reisi olarak en ahlaklı , en olgun , en adil , en çalışkan , en güvenilir olması gerekirken en peşinden gidilemez hali almış olmasındandır. Yoksa hem evde hem işte çalışmak , aynı anda anne olmak kadının fıtratına ağır gelir. Çocuğunun ahlakıyla ilgilenmek örnek olmak, eğitimiyle uğraşmak saat 10 da eve gelen babalardan annelere devrolunmuşsa erkek nerede diye sormak lazımdır.
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • translator 10 yıl önce Şikayet Et
  Hayal kurmayı bırakın, hayalini kurmaktan bile korkanlar var!. Korkular kişiden kişiye değişken olmakla beraber, en büyük korku: erkekleşmiş, doyumsuz, erkekle iktidar kavgasına tutuşmuş ve kariyeri amaç edinmiş kadın tipi..üstüne bir de yasaların bu tip kadınların arkasında olması..Bursa adliye hakimi Önder Kanyılmaz da kadınların kanunlar eliyle haksız yere nasıl araka çıkıldığını ve erkeğin itibarsızlaştırıldığını ‘Erkeğin İtibarsızlaştırılması Feminist Düzen’ adında bir kitap yazmış..Her devre özgü çeşitli sorunlar olmuştur, bu devrin sorunlarının başında aile kurumu, özelde "kadın" olacağa benziyor...
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • daussıla 10 yıl önce Şikayet Et
  Özellikle kadınlar. Mala,mülke,makama,paraya,altına iman ettiği sürece evlilikler bitecek ve boşanmalar çoğalacaktır.Zaten ülkemizde bakınız hayırsız bir kadın nesli yüzünden imanlı nesiller yetişmiyor.Her taraf makamcı ve özgür olmayı yeğleyen kızlarla dolu.Anne yok piyasada kibar ve zarif erkek yetiştirsin ve buna mukabil kadın cinayetleri,kaba erkeklerle ortalık dolu.Çünkü anne yok zarif ve ince erkek evlat yetiştirecek hayatlarındaki en önemli şey tüketmek.Bu yüzden toplumda hiç huzur yok çünkü ailenin çimentosu ve demiri olan kadını rezilleştirdiler.Gençler olarak evlenecek edepli kız bulamıyoruz.Hepsi üniversite okuyacağım diye evliliği ret ediyorlar.Para için her taraflarını açarlarken ve ömürlerini beş para etmez bir yolda harcarlarken Allah ve Resulünün görev bildiği evlilik ibadetini geri çeviriyorlar.Evlenselerde Allah rızaı diyince bitmiyor ve umurlarında değil full mülk istiyorlar yoksa varan yok
  Cevapla Toplam 9 beğeni
 • Mehmet YÜKSEL 10 yıl önce Şikayet Et
  Butik Çift Terapi Seansı için Teşekkür Ederiz... Mehtap hanım yine çiftler için pusula niteliği taşıyan tavsiyeler vermiş, kesinlikle tabelalara dikkat edelim aksi taktirde en hafif sonuç ceza olur. Diğer sonuçlar çiftleri yavaşça istenmeyen sona götürür.
  Cevapla Toplam 4 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat