Ticari ahlaksızlığın yeni adı:Evlilik (!)

 • GİRİŞ01.08.2012 09:47
 • GÜNCELLEME01.08.2012 09:47

Evlilik, insanoğlunun geçmişinden devraldığı, geleceğine miras yoluyla bırakacağı kaliteli bir ilişki biçimidir genel anlamda. Farklı olanla birlikte yaşama ilişkisidir. Birbirini seven iki insanın, birbirine olan bağlılığını, sevdiği kişilerin katıldığı bir törenle, yasal hale getirmesi sürecidir.

Peki, şimdi böyle mi?

Günümüzde pek çok kişinin, evlilik ilişkisini ticari işe çevirdiklerine şahit oluyorum. Üzülerek dinlediğim insanlar, çevrede olup bitenler, kişilerin yaşadığı ilginç tecrübeler, aile terapistliği görevimi icra ederken karşılaştığım vakalar evlilik ilişkisinin garip noktalara gitmeye başladığını gösteriyor.

Aile Bakanlığı iş başına! Çünkü sizin artık yeni bir sorununuz var! Ne biliyor musunuz? "Ticaret ilişkisine dönen evliliklerle başetmek!"

Yo yoo yanlış söyledim! Doğru kurallarla yaşanan ticaretin ciddi anlamda saygınlığıvarken, "içten pazarlıklı kişilerin" yaptığı ticarette her türlü kandırmaca vardır. Kişiler üç kuruş daha fazla kazanmak için, insanlığın kollektif ahlakından ve yaşam prensiplerinden uzaklaşır. Dolayısıyla evlilikler ahlaki altyapısı olan ticaret ilişkisi gibi yaşansa bile idare edebilir. Ancak ticari ahlaktan uzak usullerle yaşanmaya başlamışsa "Ticaret ahlaksızlığına dönen evlilikler" tanımınıkullanmak gerekir.

Demek ki Aile Bakanlığı'nın yeni sorunu "Ticaret ahlaksızlığına dönen evliliklerle(!) başetmek"

İfratlar ülkesi, tefritler diyarı memleketim benim...!

Bir taraftan 3 ineğe "satılan", bedel olarak ödemesi yapılan bu canlılar kadar değeri olmayan gencecik kızlarımız...! onların yıllar boyu çektikleri eziyet dolu hayatları... Diğer yanda gözüne kestirdiği hoş/paralı olduğunu düşündüğü bir adamla evlenip, bir kaç yıl evli kalıp, evlilikte yerini pekiştirmek için alelacele çocuk doğurup, sonrasında ipe sapa gelmeyen nedenlerle boşanmaya kalkan ve giderken de erkeğin soyup soğana çevirmeye çalışan açgözlü zihniyetli kadınlar!

Bir tarafta kadına üçüncü sınıf muamelesi yapıp, insan oluşunu dahi unutturacak kadar eziyet eden ve kadıncağızın terketmek ne kelime, hakkında şikayette bile bulunmaya cesaret edemeyeceği kadar vahşi erkekler... diğer yanda eşine Allah'ın bir emaneti gözüyle bakıp, ona değer veren, kızcağızın kendi öz ailesinin bile değer vermediği kadar önemseyerek mutlu etmeye çalışan; fakat eşinin asık suratınıgüldüremeyen talihsiz kocalar...!

İşiniz zor Aile Bakanlığı...! Tüm bu çarpıklıklarla başetmelisiniz...!

İfrattaki sorunla başetmeye çalışırken, tefritler ortaya çıkarmamak zorundasınız!

Birisinin hakkınıötekine karşı korumaya çalışırken, dengeleri çok net ayarlamalısınız!

Ezilen kadınıkoruyorum derken, azmaya hazır kadını kışkırtmamalısınız!

Evliliğe ve eşine saygılı erkekleri onura ederken, kadına tarla/satılacak mal muamelesi yapan vicdansız adamı korumamalısınız...!

Evlilikler evlilik olmaktan çıktı, ticari bir ahlaksızlığa dönüştü maalesef. Beş yılınıdoldurmamış evliliklerdeki boşanma oranına, boşanma davalarındaki mal bölüşümüne ve özellikle kadınlar arasında moda haline gelen, kendisini mağdur gösterip erkekleri yolarcasına para talep etme davranışlarına bir göz atın. Ortalığın ne kadar harman yerine döndüğünü göreceksiniz.

Burası bir ülkeyse?

Bu ülkede bir yönetim varsa?

Bu yönetim kişilerin huzurunu sağlamaya talipse?

Bu yönetimin kanun koyucuları birinin geleceğini, diğerinin vicdanına terk etmemelidir! Kuralları doğru koymalı, sistemi iyi oturtmalı, kuralları koymak için iştişare yaptığı danışmanlarını doğru seçmelidir!

Aksi halde...

Herkes birşekilde başının çaresine bakar!

Ama...! herkes kendi başının çaresine bakmaya başlarsa...? Sistem ortaya çıkanlar hakkında başına gelenlerin bedelini öder!

...

Yıllardır aile danışmanlığı/aile terapistliği yapıyorum... son bir kaç yıldır evlerde olanlara akıl sır erdiremiyorum!

Evlilikte kadın ve erkek saldırganlığının yer değiştirmesinin, geçmişte eziyet eden erkeklerin yerini günümüzde boşanma zengini kadınların almasının, mağduriyet yaşayan kadın ve erkeğin yeni bir evliliğe adım atmaktan korkmasının, evliliklerin evlilik olmaktan çıkmasının...vs. Tüm bunların sebebi ne biliyor musunuz?

Evet... tam da düşündüğünüz gibi... artık insanların çoğu sadece para koparmak için evleniyor... huzur için, mutluluk için, birlikte yürümek için, geleceğe bu günden çok yakın bir dost taşımak için değil... günübirlik ihtiyaçlarına karşılık bulabilmek, içiboş hayallerine ulaşabilmek için...

Sevgiler...

Mehtap Kayaoğlu (Psikolojik Danışman& Psikoterapist) - Haber 7

www.yuzlesme.tv

mehtap.kayaoglu@yuzlesme.tv

mehtapkayaoglu@gmail.com

http://www.facebook.com/psk.mehtapkayaoglu

htttp://www.twitter.com/mehtapkayaoglu

Yorumlar11

 • yıldırım öztürk 6 yıl önce Şikayet Et
  Mehtap hanım Objektif , toplum ve aile huzuru için evliliğin ticarete dönütüğü uyarısını yapmanız son derece elzem önemi bir konudur ticaet anlatısındaki bir kadının ve yasların zulmüne ugramış birisi olarak toplumu aıle bakanlıgını uyarıcı yazınız sebebıyle çok teşekkür ederim
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Ramazan Yıldırım 6 yıl önce Şikayet Et
  Tam olarak size katılıyorum
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Suat 6 yıl önce Şikayet Et
  İnsanlık öyle bir çukura yuvarlandı ki içinden çıkarana aşkolsun
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Mehdi Talebesi 11 yıl önce Şikayet Et
  rabb'inin rızası. nin olmadıgı her isin suyunun çıkması gibi evlilikte çıkarlar üzerine olunca sonuc belli.aliyi arıyorsan fatıma gibi olacaksın, fatimayi arıyorsan ali gibi olacaksın.
  Cevapla Toplam 8 beğeni
 • mermus 11 yıl önce Şikayet Et
  "ticaret ahlaksızlığına dönen evlilikler" . en güzeli evlilikler her 5 yılda bir otamatikman fesh olsun . sonrasında her iki tarafta razı ise sözleşme yenilenir. paçası yiyen evlensin.
  Cevapla Toplam 9 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat