Mavi ve yeşil uyumunu izleyebileceğiniz tarihi Fethiye Kalesi

Fethiye Kalesi tarihi çok eskilere uzanıyor. Öyle ki kalenin kayıtlara geçmiş yapılış tarihi bulunmuyor. Bölgede askeri üs olarak kullanılan kale günümüzde Fethiye manzarasını izlemek için ziyaretçilerin ilk durağı oluyor.

GİRİŞ 06.11.2021 16:55 GÜNCELLEME 06.11.2021 16:55

Fethiye kalesi burada gezilecek harika yerlerden. Muhteşem bir manzaraya katşı kurulmuş tarihi yapı. Surları ve burçları ilk bakışta göze çarpıyor. Eşsiz güzellikteki tarihi gezi adreslerinden biri kale. İlk olarak temelleri ne zaman atıldı bilinmiyor. Ancak Roma döneminde kullandığı kayıtlara geçmiş. Bu ihtişamlı halini St. Jean Şövalyeleri tarafından  15. yüzyılda kazandığı düşünülüyor.

Kalenin hemen karşısında bir ada bulunuyor. Bu ada St. Jean Şövalyeleri adasıymış ve burada ticaret yapılıyormuş. Kale de bölgedeki gücü kullanmak üzere onarılan bir eser. Şövalyeler burada konumlanmış ve yaşam sürmüş. 

Kalenin konumu harika. Fethiye manzarasını muhteşem şekilde buradan görebilirsiniz. Masmavi deniz ve yemyeşil doğa kaleden fotoğraflayabileceğiniz harika kareler sunuyor sizlere. 

FETHİYE KALESİ'NİN TARİHİ 

Kalenin kayıtlara geçmiş bir tarihi maalesef yok. Çevresinde yapılan çalışmalarda kalıntı ya da bir bulguya rastlanmamış. Sadece 15 yüzyılda St. Jean Şövalyeleri bu kaleyi onarmış ve kullanmış. 

FETHİYE KALESİ NEREDE?

Kentin merkezine 2-3 kilometre mesafede bulunuyor kale. İlçenin en yüksek noktasında bulunan kale çok eski bir tarihe sahip. Sahilden bakıldığı zaman Amintaş Kaya Mezarlarının sağında yer alıyor. Merkezden yürüyerek kaleye ulaşım sağlayabilirsiniz. Çevredeki gizili kalmış diğer güzellikleri ve tasrihi de fotoğraflayabilirsiniz bu sürede. 40-50 basamak çıktığınızda kaleye de ulaşmış olacaksınız. 

FETHİYE KALESİ GİRİŞ ÜCRETİ 

Fethiye Kalesi'ne ulaşım ile ilgili yukarıda bilgi verdik. Kaleye giriş ücreti ödemek söz konusu değil. Çevresini ve kaleyi istediğiniz gibi gezerek keşfedebilirsiniz. 

 

 

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL