300 bin yıllık mağaraya ev sahipliği yapan Gökçeler Kanyonu

Uyku Vadisi olarak da bilinen Gökçeler Kanyonu bol oksijeni ile dinlendiriyor, zengin tarihiyle ve doğasıyla büyülüyor. Vadi tabanında binlerce endemik bitki yer aldığı gibi canlı yaşamı da keşfetmeye değer türlerde karşınıza çıkıyor.

GİRİŞ 24.08.2021 14:58 GÜNCELLEME 24.08.2021 14:58 KAYNAK HABER7

Gökçeler Kanyonu metrelerce yüksekliğe sahip ve herkesi büyüleyen bir manzaraya sahip. Muhteşem bir manzarayı izleyebileceğiniz kanyon terasında saatlerce oturup fotoğraf çekebilir, dinlenebilirsiniz. Gökçeler Köyü'nde yer alan kanyon metrelerce uzunluğa sahip ve sadece bitki, canlı yaşamını değil yüz binlerce yıllık geçmişe sahip mağaralara da ev sahipliği yapıyor. 

Gökçeler Kanyonu içerisinde çok farklı dönemlere sahip mağaralar bulunuyor. Her biri içerisinde farklı yaşam kalıntılarına rastlanmış. İncirliini bunlardan biri. 300 bin yıllık oluşumların izlerine rastlanmış mağara içerisinde. Aynı zamanda Neolotik zamanından insan kalıntılarına da yine burada ulaşılmış. Yarasalara da ev sahipliği yapan mağara Gökçeler Kanyonu içerisindeki harika turistik gezi noktalarından biri. 

İncirliin Mağrası

GÖKÇELER KANYONU

Gökçeler Kanyonu üzerinde yer alan terasta muhteşem bir manzara ziyaretçileri karşılıyor. Milas'ta gezilecek nadide yerlerden biri burası. Harika bir gezi noktası ve görmeye keşfetmeye değer bir yer. Kanyon içerisinde gezintiye çıktığınızda ise gökyüzünü görmek imkansız denilebilir. Ağaçlar öyle güzel kapatmış ki gökyüzünü yemyeşil doğa içerisinde gezinti yapıp keşfe çıkmak harika bir duygu. Bol oksijen sağlayan kanyon herkesin uykusunu da getirdiğinden 'Uyku Vadisi' olarak da biliniyor. Vadi içerisinde uzayıp giden bir de nehir bulunuyor. 

KOYUNLU GÖLETİ 

Koyunlu Göleti denilen bu nokta ise maalesef az yağış aldığı için kurumaya yüz tutmuş. Nehrin ulaştığı yerlerde güzel bir doğa ve canlı yaşamı hakim ancak gölet tamamen kuruduğunda maalesef bu canlı ve bitki yaşamı da yok olacak. Vadi içerisinde zorlu yolları geçerek gidebileceğiniz Koyunlu Göleti yok olmak üzere. Az kalan suyu vadi boyunca uzanıyor ve güzel bir görünümü var. Gökçeler Köyü halkı bu gölette koyunlarını yıkadığı için adı Koyunlu Göleti olmuş. Vakti zamanında o kadar yüksek bir seviyeye sahipmiş. Şimdi ise minik birikinti olarak kalmış. 

Koyunlu Göleti

Gökçeler Köyü'nün bulunduğu kanyon sadece gölet, bitki ve canlı yaşamı değil aynı zamanda mağaralara da ev sahipliği yapıyor. 

 İNCİRLİİN (İNCİRLİ MAĞARA)

Bu mağara çok ilginç bir detaya sahip. Hala oluşumuna devam eden mağara 300 bin yıldan beri sarkıtları ve dikitleriyle burada bulunuyor. Hala oluşmaya devam ettiğini ise damlayan sulardan anlıyoruz. Sarkıtlar ve dikitler muhteşem bir görüntüye sahip, hepsi de farklı renklerde. Farklı renklerde olmasının sebebi ise içeriğindeki minerallerin farklı yapıda bulunuyor olması. Kalsiyum yüklü olanlar beyaz renkte olurken demir yüklü olanlar ise kırmızı oluyor. Mağara içerisinde metrelerce inerek muhteşem oluşumları görebilirsiniz. Bu mağaranın aynı zamanda astım hastalığına da iyi geldiği söyleniyor. Astım hastaları burada nefes alımlarını düzeltiyor. Mağara içerisinde bir de Neolotik Dönem'e ait insan kalıntıları bulunmuş. Bu kalıntılar çevrelenmiş ve koruma altına alınmış. Sarkıt ve dikitlerin ise en az 300 bin yıllık bir geçmişi olduğu düşünülüyor. 

Türkiye'deki kanyonlar içerisinde görmeye değer yerlerden biri olan Gökçeler Kanyonu muhteşem detaylarla bezeli bir gezi adresi. Mutlaka görmeye keşfetmeye değer zenginlikler sunuyor misafirlere. Doğa severler ve yürüme meraklısı kişiler vadinin her yerini adım adım gezerek yeni keşifler yapıyor. 

 

 

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL