İstanbul'a yakın huzur dolu Ağva'da gezilecek yerler

Ağva'da gezilecek yerler harika adresler sunuyor. Hafta sonunu sosyal mesafeye uygun olarak doğanın içerisinde geçirmek isteyen herkes Ağva'nın gezilecek adreslerini tercih edebilirler.

İstanbul'a yakın huzur dolu Ağva'da gezilecek yerler
İstanbul'a yakın huzur dolu Ağva'da gezilecek yerler
GİRİŞ 26.11.2021 14:23 GÜNCELLEME 26.11.2021 14:23
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Ağva, İstanbul'a yakın gezi noktalarından biri ve Ağva'da gezilecek yerler birbirinde güzel adreslerden oluşuyor. Çok güzel gezi noktalarında hem ailelerin hem de arkadaşların çok güzel vakit geçirebileceği yerler var. Ağva tatilini daha çok çevre illerdeki kişiler tercih edebiliyor. Güzel bir hafta sonu tatili için tercih edebileceğiniz bir adres olan Ağva'ya nasıl gidilir, yol tarifi bilgilerini aşağıda verdik. Detaylı ve anlaşılır Ağva yol tarifi bilgilerini kullanarak kolay şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Genel olarak hafta sonu iki gün için tercih edebileceğiniz Ağva günü birlik gezilecek yerler içinde de tercih edilebilir. Ağva otel fiyatlarını araştırarak sizin için uygun olan gezi planını oluşturabilirsiniz.  

 

 

Ağva'da bir gece konaklamalı güzel bir hafta sonu tatili ve doğa ile iç içe iki gün sizi şehrin bütün sıkıntı ve stresinden uzaklaştıracaktır. Çevre illerden Ağva'ya nefes almak için onlarca kişi geliyor. Peki Ağva'da neler yapılır, nereler gezilir gelin Ağva gezi rehberini beraber keşfedelim.  

 

 

AĞVA'DA GEZİLECEK YERLER 

Ağva'da gezilecek yerlerin sayısı çok fazla değil. Küçük bir köy olan Ağva'da bilindik güzel yerler var. Bunların dışında kimsenin bilmediği yerleri de en iyi yürüyerek keşfedebilirsiniz. Doğa içinde size hitap eden gezi noktalarını en iyi gezerek keşfedebileceğiniz gibi aşağıda sıralanan yerlerden de tercih edebilirsiniz.  

-Hacıllı Köyü  

Ağva merkeze 12 kilometre uzaklıkta bulunan bu köy çok güzel bir gezi noktası. Ağva’da gezilecek yerler içinde seyahat seven herkesin keşif için tercih ettiği bir nokta. Tarihi de eskilere uzanan bu köyde Roma Dönemi kale kalıntılarına rastlayabilirsiniz. Roma askerlerinin esir kaldığı Gürlek Mağarası ile ünlü bir köy burası.  

-Gürlek Mağarası

Hacıllı Köyü'nden başlayan yürüyüş yolunu takip ederek buraya ulaşabilirsiniz. 1985 yılında köyde öğretmenlik yapan biri keşfetmiş mağarayı. Ondan önce ise ilk Hristiyanlık dönemlerinde Romalılar tarafından hapishane olarak kullanılmış. 

-Kalemköy 

Ağva'nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan bu köyde bir tarih gizli diyebiliriz. Ağva'nın silinmemiş tarihini okumak için buraya gidebilirsiniz. Roma döneminden kalma dini yapıların ve mezarların bulunduğu güzel bir köy burası. 

-Saklı Göl 

Karamandere Köyü’nde bulunan saklı Göl Şile içinde yer alıyor. Gerçekten adı gibi ağaçlar içinde saklı bir cennet gibi göl karşınıza tüm güzelliği ile çıkıyor. En güzel manzaraların sonbaharda bulunduğu bu yerde yürüyüş yapmak çevredeki işletmelerde çay içmek bol oksijenli vakit geçirmek çok güzel bir deneyim olacaktır.  

-Göksu nehri 

Ağva’nın batısında yer alan nehir muhteşem doğaya sahip bir yer. Karadeniz’e dökülen Göksu Nehri eko turizmin odak noktalarından biri olmayı başardı. Son 15 yıldır eko turizmin birinci adresi diyebiliriz. 4,5 kilometre kumsal bulunan yerde yerleşim yeri de bulunmuyor. Nehirde kano ya da kürek gezisi yapabilir kuşları da gözlemleyebilirsiniz.  

-Kurudere Şelalesi 

Hacılı Köyü’nde bulunan bir yer burası. Tertemiz havası ve mis gibi doğası sizi karşılıyor Ağva’da. Ağva Şile yolu üzerinde İstanbul yönüne giderken uğrayarak gezebileceğiniz bir yer. Kurudere Şelalesi yaz aylarında kuruma noktasına geliyor ancak bahar aylarında en üst seviyede bulunuyor su seviyesi. Bu da çok güzel bir görüntü oluşturuyor. Şelalenin yüksekliği 5-6 metre.  

-Ocaklı Kale 

Şile limanında bulunan Ocaklı Kale Ağva’da görülmesi gereken yerlerden biridir. Cenevizler tarafından inşa edilen kale günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır. Şile’de bulunan 4 kaleden biridir. 12 metre yüksekliğindeki kale beyaz renkli kireç taşları kullanılarak inşa edilmiş. Osmanlı döneminde de kullanılan kale denizden gelecek tehlikeleri kontrol etmek amaçlı kurulmuş. Sadece gözlem yapma amacıyla inşa edilmiş.  

-Hanım suyu çeşmesi 

Şile'de çarşı içerisinde Üsküdar Caddesi üzerinde yer alıyor bu tarihi çeşme. 1871 yılında Mısırlı Hatice Hanım tarafından hayrat olarak yaptırılmış.  

-Gelin Kayası 

Beyaz renkli kaya denizden bakıldığında duvaklı bir geline benzetiliyor. Bu yüzden de denizden çarpan dalgaların aşınması ile oluşan bu şekle Gelin Kayası deniliyor ve çok güzel bir gezi noktası. Çok rüzgârlı ve yaz aylarında sıcaklardan kaçmak için çok iyi bir nokta.  

-Onbir göller vadisi 

Hacılı Köyü içerisinde bulunan vadi çok güzel bir doğaya sahiptir. Göksu Vadisi'nden Hacıllı Köyü’nün su değirmenini arkanıza alarak yukarı doğru çıktığınızda Değirmen Deresi’ni takip ederek yürüdüğünüz taktirde ilk olarak göle ulaşabilirsiniz. Bu göl ile Onbir Göller Vadisi başlıyor. Bu vadinin adını bu bölgede kazı yapan arkeolog ekip koymuş .büyük küçük göller birbirini izliyor burada. Nazlı Göl, Serin Göl, Kayalı Şelale gibi gölleri görerek yukarı çıkıyorsunuz. Buradan izleyeceğiniz manzara ise her şeye değer.  

-Ağva Plajı  

Yaz aylarında tıklım tıklım olan bir plaj burası. Çok tercih edilen bir plaj. 3 kilometre uzunluğa sahip olan Ağva plajı Ağva merkeze de çok yakın. Tuvaletler, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama yerleri bulunuyor burada. Plaj yakınlarında kafe, çay bahçesi ve sağlık ocağı gibi yerleri de görebilirsiniz.  

-Ağva Kadırga Koyu 

Ağva’da görüşmesi gereken doğal güzelliklerden biri Kadırga Koyu. Ağva’nın 7 kilometre doğusunda bulunuyor. Karadeniz'in hırçın dalgaları ile oluşan farklı kaya türleri bulunuyor burada. Falez oluşumlarını da Kadırga Koyu'nda görebilirsiniz. Deniz keyfi yapmak, kamp kurmak için çok iyi bir adres. Özellikle Eylül aylarından itibaren Mart'a kadar burada uygun hava koşulları bulunduğunda kamp için tercih edilebilir.  

-Kilimli Koy 

Ağva'da denize girilecek çok güzel yerlerden biri olan Kilimli Koyu tertemiz suları ve yemyeşil doğası ile her mevsim gezilecek çok güzel bir adres. Beyaz kumlara sahip olan Kilimli Koyu tropikal adalara benzemesi yönü ile biliniyor. Karadeniz’in muhteşem dalgaları ile şekillenen kalkerli kayalar burada güzel bir görüntü oluşturuyor.  

-Çataklı Köyü

Buraya yerleşen ilk Türkmen aşiretinin lakabından adını alan köy tarihi dokusunu da korumayı başarmış. Evlerinin mimarisi ise kendine özgü ve görmeye değer. 

AĞVA NEREDE? 

Şile’den 40 kilometre uzaklıkta yer alan şirin bir belde burası. İzmit’ten doğup gelen Göksu ve Yeşil çay dereleri arasında yer alıyor. İstanbul'a yakın tatil yerleri içinde yer alması sebebi ile de herkesin gözde adreslerinden biri. Karadeniz'e kıyısı olması sebebi ile mis gibi bir havası olduğunu da söyleyelim.  

AĞVA’YA NE ZAMAN GİDİLİR? 

Ağva her hafta sonu gidilecek çok güzel bir gezi noktasıdır. Özellikle İstanbul sakinleri için tercih edilen bir gezi noktası. Ancak şöyle bir husus var. Ağva tatillerde hınca hınç dolu bir yer oluyor. Bayram tatilleri ve yaz aylarında hafta sonu çok kalabalık oluyor. Bu kalabalığı göze alabilirseniz bu tatillerde tercih edebilirsiniz tabi ki. Gitmeden önce otel rezervasyonunuzu yaptırın. Sobalı ve şömineli otellerde kalmak ve sessiz, sakin bir zaman dilimi isterseniz kış ayları çok idealdir. Kasım- Mart ayları arasında hafta sonu çok sessiz ve sakin bir yerde vakit geçirmek isterseniz tercih edebilirsiniz.  

AĞVA’YA NASIL GİDİLİR? 

Ağva'ya Harem’den 1 saat aralıklarla Şile- Ağva otobüsleri kalkıyor. Bunlarla ulaşabilirsiniz. Kendi arabanızla gidecekseniz bunun için de Ümraniye- Şile yolunu takip etmeniz gerekmektedir. Otobüs ile giderken ayakta kalabilirsiniz eğer trafik olursa bu kötü olur.  139A numaralı İETT otobüsüne binmeniz gerekiyor. Kalkış yeri de Üsküdar.  

AĞVA YOL TARİFİ 

Ağva’ya özel araç ile gidecekseniz bu yol tarifini izlemeniz gerekiyor. Şile yolunu takip ederek Ağva’ya giden sahil yolunu takip edebilirsiniz. Kabakoz, İmrenli, Akçakese ve Kurfallı güzergahını izleyerek ulaşabilirsiniz. Yol boyu sizlere yeşil ve huzur eşlik ediyor.  

AĞVA’DA NEREDE KALINIR? 

Ağva’nın en güzel yönü yemyeşil bir doğaya sahip olmasıdır. Burada yer alan konaklama yerlerinden birini seçerken doğaya uyanmayı en iyi yapabileceğiniz yeri tercih ederseniz harika olacaktır. Yazın ayrı güzel olan bu yerde kışın da şömineli hizmet veren çok güzel oteller bulunuyor. Yazın konaklama yapacağınız yere rezervasyonunuzu çok önceden yapmanızı tavsiye ederiz. Ağaç evler de kalmak için çok iyi bir seçenek olacaktır. Butik oteller de Ağva’nın mis gibi havasına sizi rahat uyuyarak uyandırmayı sağlayacaktır.  

AĞVA OTEL FİYATLARI  

Ağva’da otel fiyatları oldukça farklı. Yine de sezona göre değişen fiyatlar ile güzel oteller bulunuyor. Ağva otel fiyatları ise tercih edeceğiniz odaya göre değişkenlik gösteriyor. Jakuzili bir oda tercih edecekseniz gecelik iki kişi en az 750 TL gibi bir ücreti de gözden çıkartmak gerekiyor. Normal bir oda için ise 150 TL’ye kadar gecelik ücret ödeyebilirsiniz. Ağaç evlerde şömine keyfi yapmak isterseniz bu otellerden birini tercih edebilirsiniz. Bu otellerinde fiyatları sezona göre ve konumuna göre değişiyor. Ağaçlar İçinde güzel bir sabaha uyanmak için çok güzel bir tercih olacaktır Ağva otelleri.  

İSTANBUL AĞVA ARASI KAÇ KİLOMETRE  

En çok ziyaretçiyi İstanbul’dan alıyor Ağva. Böyle olunca İstanbul Ağva arası kaç kilometre merak konusu oluyor. İstanbul merkezden Ağva 90 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yaklaşık olarak 1,5 saat sürmektedir.  

Kocaeli ile Ağva arası 48 kilometre mesafe bulunuyor.  

Bursa ile Ağva arası uzaklık ise 194 kilometre yaklaşık 3,5 saat sürmektedir.  

AĞVA HANGİ İLE BAĞLI? 

Ağva İstanbul’un Şile ilçesine bağlı bir beldedir. Tatil beldesi olması sebebi ile de her mevsim de güzel manzaralar sunar. Bu yüzden tatilcilerin her mevsim uğrak noktası burası.  

YORUMLAR 1
  • mustafa hasret 3 yıl önce Şikayet Et
    neden iletişim nosu yok
    Cevapla