Antalya'da gezilecek tarihi ve doğal yerler: 14 farklı adres

Antalya'da gezilecek yerlerin sayısı bir hayli fazla. Doğal güzellikleriyle büyüleyen kent aynı zamanda tarihi gezi noktaları ile öne çıkıyor. Antalya her yıl dünyadan ve ülkemizin farklı yerlerinden binlerce turist çekiyor.

Antalya'da gezilecek tarihi ve doğal yerler: 14 farklı adres
Antalya'da gezilecek tarihi ve doğal yerler: 14 farklı adres
GİRİŞ 31.08.2021 16:10 GÜNCELLEME 31.08.2021 16:10
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Antalya'da gezilecek yerler herkesin mutlaka görmesi gereken adreslerden oluşuyor. Muazzam koylar bulunan Antalya'da plajlar ve antik kentler de görülecek yerler arasında bulunuyor. Yerli ve yabancı turistleri misafir eden Antalya her yıl binlerce kişinin ziyaretine uğruyor. Bu yıl salgın sebebiyle sezonu geç açsa da doğa ile iç içe harika gezi noktaları sessiz ve sakin olması sebebiyle tercih ediliyor. Antalya doğal güzellikleri ve kendinden izole yerler bir hayli fazla bulunuyor. Doğanın yemyeşil örtüsü ve denizini masmavi manzarası en iyi burada izleniyor. Yaz geldiğinde en serin noktalarını da merak eden ziyaretçiler bu kentin her yerini keşfediyor.

ANTALYA'DA GEZİLECEK YERLER

Şehir merkeziyle de herkesi kendine çeken bir il olması sebebiyle özel bir yer Antalya. Burada gezilecek yerlerin çoğu Muratpaşa ilçesi içerisinde bulunuyor. Kaleiçi özellikle mutlaka görmeye değer gezi adreslerin biri olarak bulunuyor. Şehir merkezinden uzaklaşarak güzel doğanın içerisinde kendini bulmak isteyenler için ise Olympos, Köprülü Kanyon öne çıkıyor. Antalya’da gezilecek yerler bu gezi adreslerinin yanı sıra bakın nerelerden oluşuyor.

 

 

1-Kaleiçi

Tarihi evlerin bulunduğu Antalya’nın sık ziyaret edilen yeri Kaleiçi. Antalya’da gezilecek yerlerin en başında gelen Kaleiçi tatilinizde akşamları nefes alabileceğiniz güzide adreslerden biri. Daha ılık havalarda gündüz de burayı gezebilirsiniz. Ancak yazın sıcak havalarda Kaleiçi gezmek için ideal olmayabilir. Ilık bir bahar gününde Kaleiçi’ni gezmek için bir gün yeterli olacaktır. Buradaki mekanların keyfini çıkartarak manzaranın keşfini yapabilir aynı zamanda da tarihi yolculuğa çıkabilirsiniz.

Tarihi Kaleiçi sokaklarını gezerken her girdiğiniz ara sokak denize çıkıyor. Muratpaşa ilçesinde yer alan Kaleiçi’nde eski Osmanlı evleri de kendini gösteriyor.

2-Kaleiçi Yivli Minare

Kaleiçi’nde bulunan tarihi yapı şehrin her yerinden büyük oranda görülüyor. Antalya’nın ilk İslami yapılarından biri olan Yivli Minare Selçuklu zamanından günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır. İznik Ayasofya Camii gibi önceden kilise olan bu tarihi yapı Alaattin Keykubat tarafından minare eklenerek camiye çevrilmiş.

3-Olympos Antik Kenti

Yemyeşil doğanın içerisinde herkese huzurlu bir gezi seçeneği sunana Olympos Antik kenti harika gezi noktalarından biri. Antalya’da gezilecek yerler içerisinde bulunan güzide adresin Yunanca ’da adı ‘ulu dağ’ olarak geçmektedir. Antik Likya medeniyetinin en önemli kenti Olympos’tur. Tarihi değerlerinin yanı sıra aynı zamanda plajı ile de herkesi mest eden bir noktadır. Olympos plajı da çok tercih edilen ve sevilen yerlerden biri.

4-Yanartaş

Antalya Çıralı ’da bulunan Yanartaş herkesin görmek için akın ettiği bir yerdir. Kısa bir tırmanma sonrası buraya ulaşabilirsiniz. Doğal gaz sıkışması sonucu oluşan küçük parçalardan adını alan taş deniz manzaralı bir konumda bulunuyor. Taşlar arasından çıkan alevler ise hiç sönmüyor.

5-Köprülü Kanyon

Türkiye’deki kanyonların bazıları Antalya’da bulunuyor. Köprülü Kanyon da yılardır yerli yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri. Köprüçay’ın aktığı vadide muazzam manzaralar bulunuyor. Eşsiz güzellikteki manzarası ise dillere destan. Isparta’da doğan Köprüçay Antalya’dan geçerek Akdeniz’e dökülüyor. Bu sebeple çok güzel bir rafting yapma merkezi de denilebilir burası için.

1973 yılında Milli Park ilan edilen bu bölge 35.719 hektarlık büyük bir alana sahip. Köprülü Kanyon Milli Parkı gezilecek en güzel yerlerden biri olduğu gibi Türkiye’nin en uzun kanyonu olma özelliğine de sahip.

6-Beldibi Mağarası

Bir kaya altı sığınağı olan bu doğal oluşum Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunuyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bu güzide mağara aşağı ve yukarı olarak ikiye ayrılıyor. Ayrıca burası bir sığınak görevi üstlenmiştir. Duvarlardaki resimler de bunun göstergesi olmaktadır. Beldibi Mağarası Antalya’da inanılmaz bir tarihi bilgi deposu olarak bulunmaktadır. Birçok arkeolojik kazının ve bilimsel çalışmanın da merkezi olmuştur.

7-Aspendos

Bir diğer adı Belkıs olan ve Serik ilçesinde yer alan bu gezi adresi ise yine Antalya’da gezilecek yerler içerisinde en başlarda gelen noktalardan. MÖ 10. Asırda Akalar tarafından inşa edilen Aspendos tiyatrosu ile ünlüdür. Tiyatrosu 2. Asırda Romalılar tarafından yapılmış. Aspendos çok önemli bir yol üzerinde bulunduğundan tarihte hep medeniyetlerin hakimiyet kurmak istediği yerlerden biri olmuş. Şimdilerde ise müze olarak gezilip her köşesindeki tarihi ayrıntısı ile göz kamaştırıyor.

8-Side Antik Kenti

Türkiye’deki açık hava müzeleri antik kentler o kadar çok ki bunlardan biri de Side Antik Kenti. Bereketin sembolü olan eski dilde ‘nar’ anlamına gelen Side tarihi Hititlere kadar uzanıyor. Önce Likyalıların eline geçen ardından Perslerin hakimiyetine geçen Side önemli bir nokta olmuş. Şimdi ise bu medeniyetlerin izlerini taşıyan güzide bir gezi adresi burası.

Tarihi tiyatrosu, Apollon Tapınağı, tarihi kent yapısı, hamamları, eski evleri ile öne çıkan bu gezi noktası her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.

9-Patara

2020 yılının Patara yılı ilan edilmesinin ardından adını daha geniş kitlelere duyurmayı hedefleyen bu antik kent ve plaj salgından ötürü istediği dönüşü henüz alamadı. Ancak derin tarihin yattığı ve her köşesi ile keşfedilmeyi bekleyen bu yer beklediği dönüşü alacak gibi görünüyor. Kaş ilçesinde bulunan Patara plajında ise çöl kumlarını andıran tepelerin bulunduğu görülüyor. Aynı zamanda Patara plajı caretta carettaların yumurta bıraktıkları plajlardan biri odluğu için özel korumalı yerlerden biri.

10-Antalya Arkeoloji Müzesi

Antalya büyük bir tarihe sahip illerimizden olduğu için arkeolojik kazılarda ve bilimsel çalışmalarda çokça medeniyetin izlerine rastlanan bir yer. Bu yüzden buradaki zengin tarih müzede sergileniyor. Sadece ulaşılabilen malzemelerin sergilendiği müzede ise bir tarihi yolculuk başlıyor adeta. Türkiye’nin en önemli müzelerinden biri burası.

11-Oymapınar Gölü

Şehir halkının Yeşil Göl olarak da adlandırdığı göl muazzam bir tabiata sahip. Çevresinde harika canlıları barındırıyor. Gölü kayıklarla gezmek ve buradaki balıkların yaşamlarını keşfetmek mümkün. Göl çevresindeki güzel doğanın içerisinde kamp yaparak doğanın içerisinde güzel bir sabaha uyanabilirsiniz. 

12-Dim Çayı

Dim Çayı Alanya ilçesinde bulunuyor ve yerli yabancı turistlerin fazlaca dikkatini çekiyor. Bölgede restoran ve çay bahçeleri bulunuyor. Buralarda Dim Çayı'nın güzel sesini dinleyerek vakit geçirmek mümkün. Turistik yerde rafting yapmak ve göl bisikletine binmek de mümkün. 

13-Düden Şelalesi 

Şelalelerin bol olduğu bir ilimiz olan Antalya'da Düden Şelalesi de görmeye değer nadir yerlerden biri. Şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan şelale 45 metre yüksekten dökülüyor. aşağı ve Yukarı Düden olarak ikiye ayrılan bu alanda Yukarı Düden kısmında piknik yapmak mümkünken aşağı Düden ise denize dökülüyor. 

14-Altınbeşik Mağarası 

Türkiye'deki Milli Parklar içerisinde yer alan bu yer 2200 metre derinliğindedir. Mağaranın girişinde 125 metre uzunluğunda bir göl bulunuyor. Botlarla gölü gezerek mağaranın içerisini de gezmek mümkün. 

 

Antalya’da gezilecek diğer önemli gezi noktaları;

Şadırvanlı Medrese

Diden Şelalaesi

Karaalioğlu Parkı

Manavgat Şelalesi

Theimussa

Alarahan Kalesi

 

YORUMLAR 2
  • onur gökburu 8 ay önce Şikayet Et
    çok güzel manzaralar
    Cevapla
  • bak biavcco 8 ay önce Şikayet Et
    çok güzel
    Cevapla