Trabzon gezi rehberi: Trabzon'da gezilecek yerler

Türkiye'nin dört mevsim ziyaretçi akınına uğrayan gözde turizm şehri Trabzon, yaylaları, dereleri ve tarihi yapılarıyla dolu dolu bir gezi imkanı sunuyor.

Trabzon gezi rehberi: Trabzon'da gezilecek yerler
Trabzon gezi rehberi: Trabzon'da gezilecek yerler
GİRİŞ 22.10.2021 15:41 GÜNCELLEME 22.10.2021 15:41 KAYNAK HABER7
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Doğu Karadeniz'in incisi, yerli ve yabancı turistlerin dört mevsim uğrak yeri olan Trabzon, yemyeşil doğasıyla birleşen manastır, müzeler ve camiler gibi tarihi değerleriyle unutulmaz bir gezi fırsatı sunuyor. Baktığınız her noktada yeşilin binbir tonuyla göz göze geleceğiniz Trabzon'da Karadeniz'in en meşhur lezzetleriyle de damağınızı şenlendireceksiniz. Bulutların üstendeki yaylalardan uçsuz bucaksız maviliklere uzanan Karadeniz kıyılarında masalsı bir gezi için Trabzon gezi rehberimizi okumadan plan yapmayın.

İşte Trabzon'da gezilecek yerler...

UZUNGÖL

Trabzon'un dünyaca ünlü simgesi, tabloları süsleyen doğa harikası Uzungöl, özellikle yabancı turistler tarafından yoğun ilgiyle karşılaşıyor. Heybetleri dağların arasında derin bir vadide bulunan Uzungöl'de konaklamak için pek çok pansiyon seçeneği bulabilirsiniz. Doğa yürüyüşlerine katılabilir, göl çevresinde kuş sesleri içinde bisikletle gezintiye çıkabilirsiniz.

SÜMELA MANASTIRI

Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisinde bulunan Sümela Manastırı, inanç turizminin önemli adreslerinden biri olarak dikkat çekiyor. Türkiye'nin en eski yapılarından biri olan manastırda öğrenci odaları, mutfak, misafirhane, kutsal ayazma ve kütüphane bulunuyor.

Kesin bir bilgi olmasa da M.S. 375-395 yılları arasında yapıldığı düşünülen Sümela'nın yapımıyla ilgili pek çok da efsane bulunuyor. Bunlardan biri; Atina'lı Barnabas ve Sophronios adında iki keşiş bir gece aynı rüyayı görür. Rüyalarında Hz. Meryem ve Hz. İsa tarafından manastır yapmaları söylenir. Bunun üzerine yola düşen keşişler rüyada söylenen yere yani Sümela'nın bulunduğu bölgeye manastır inşa ederler. Trabzon'a yolunuz düşerse tarihle doğanın eşsiz bir uyuma sahip olduğu manastırı kesinlikle görmelisiniz.

Sümela'nın içinde bulunduğu Altındere Vadisi Milli Parkı da buraya gelmişken fotoğrafçılık, oryantiring, kaya tırmanışı, olta balıkçılığı, piknik, doğa yürüyüşü gibi çeşitli aktiviteler yapabilmenizi sağlıyor.

BOZTEPE

Dört bir yanınızın dağlarla çevrili olduğu Trabzon'da bu defa zirveye çıkarak göz alabildiğine uzanan Karadeniz'e bakma vakti. Trabzon'u kuş bakışı görebileceğiniz en doğru adres olan Boztepe, güneşinin doğuşunu da batışını da büyüleyici bir atmosferde izleme şansı sunuyor.

 

Şehir merkezinden toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşabileceğiniz Boztepe'de kafe, restoran ve çeşitli kahvaltı salonlarında leziz birkaç saat geçirebilirsiniz.

KIZLAR MANASTIRI (PANAGİA THEOSKEPASTOS)

Trabzon'un turizme kazandırılan manastırlarından biri olan Kızlar Manastırı, Boztepe'nin yamaçlarında şehrin en görkemli yapılarından sadece biri.

14. Yüzyılda Pontus Rum Kralı lll. Aleksios tarafından yaptırılan manastırda Kaya Kilisesi, hücreler, öğrenci odaları, çilehane, mezar şapeli, çan kulesi ve misafir odaları bulunuyor. Yapı aynı zamanda kutsal bir mağara ile tamamlanıyor.

TRABZON AYASOFYA'SI

İstanbul'un Latinler tarafından işgal edilmesinin ardından Trabzon'a yerleşen Komninos Hanedanı tarafından 1250-1260 yılları arasında inşa edilen Ayasofya, günümüzde de halen tüm görkemini korumaktadır. Bizans kilise mimari özellikleri taşıyan yapı, Fatih Sultan Mehmed'in Trabzon'u fethinden sonra da kilise olarak kullanılmaya devam edilmiş.

Kilise, müze ve cami gibi statülere sahip olan Trabzon Ayasofya'sı, 2013 yılında cami olarak hizmete açılmıştır. Yapının rengarenk mermerden yapılmış mozaikleri göz kamaştırıyor.

ATATÜRK KÖŞKÜ MÜZESİ 

Konstantin Kabayanidis tarafından yazlık ev olarak 19. yüzyıl başlarında yaptırılan Atatürk Köşkü, Rönesans mimarisinin gösterişli bir örneğini gözler önüne seriyor. 4 katlı beyaz köşkte misafir kabul salonu, yemek salonu, vasiyet odası, mutfak, toplantı odası, çalışma odası, okuma salonu, kütüphane ve fotoğraf teşhir salonu gibi özel bölümler bulunuyor.

Köşkün en önemli özelliği; 1937 yılında Mustafa Kemal Atatürk, tüm mal varlığını devlet hazine bağışlama kararını bu köşkte almıştır.

ÇAL MAĞARASI

Dünyanın en uzun ikinci mağarası olan Çal Mağarası, Trabzon'un tarihi güzelliklerini gezdikten sonra uğrayabileceğiniz doğal güzellikleri arasında bulunuyor. 8 kilometrelik uzunluğa sahip Çal Mağarası'nın göz alıcı sarkıt ve dikitlerinin yanı sıra içerisindeki dere ve göllerle de görsel şölen sunuyor. 

TRABZON YAYLALARI

Sislerin kapladığı adeta bulutların üstüne çıkmışsınız hissini uyandıran Trabzon yaylaları, tertemiz havasıyla ve yaylaların doğal lezzetleriyle huzuru doruklarda yaşatıyor. Kadırga Yaylası, Sultan Murat Yaylası, Sis Dağı Yaylası ve Hıdırnebi Yaylası en bilinenler arasında yer alıyor.

 

YORUMLAR 1
  • vatandas 2 yıl önce Şikayet Et
    Trabzon Maçka Şolma yaylasını tavsiye ederim. görülmesi gerekir.
    Cevapla