Vizesiz, pasaportsuz kimlikle gidilen 5 ülke

Yorucu vize işlerinden muzdarip olanlar için vizesiz hatta pasaportsuz gezi imkanı sağlayan "kimlikle yurt dışına çıkma" imkanı gezginleri sevindiriyor.

Vizesiz, pasaportsuz kimlikle gidilen 5 ülke
Vizesiz, pasaportsuz kimlikle gidilen 5 ülke
GİRİŞ 21.04.2021 17:23 GÜNCELLEME 11.06.2021 11:27 KAYNAK HABER7
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Seyahat etmek isteyenler için en büyük engel olan vize, detaylı ve yorucu süreciyle gezginleri yurt dışına seyahat etmekten soğutuyor. Her şey ayarlanmış, planlar yapılmışken alınamayan bir vize, hayalleri altüst edebiliyor. Son yıllarda atılan bürokratik adımlar sayesinde artık vize engeline takılmadan kimlikle belirli ülkelere giriş yapılabiliyor.

Yorucu vize işlerinden muzdarip olanlar için vizesiz hatta pasaportsuz gezi imkanı sağlayan "sadece kimlikle yurt dışına çıkma" imkanı gezginleri sevindiriyor. Türk vatandaşlarının, vize almadan girebileceği 5 ülke bulunuyor.

 

 

Tüm bu vize işlemlerini unutup Türk vatandaşlarının kimlikle gidebileceği ülkeler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Gürcistan, Ukrayna ve son olarak eklenen Moldova'dan oluşuyor. Ülkeye giriş yaparken aranan tek şart; kişinin kimliğinin yeni "çipli kimlik" olması gerekiyor.

Konsolosluğa gitmeden sadece tek bir kimlikle yurt dışına gidebilme imkanı sağlayan uygulama sayesinde Türk vatandaşları, ister hafta sonu tatili isterse günü birlik olarak bu ülkelere vize pasaport engeline takılmadan girebilecekler.

PASAPORTSUZ YURT DIŞINA ÇIKARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Pasaportsuz olarak kimlik kartıyla yurt dışına seyahat ederken sınır kapısında yurt dışı çıkış formunun doldurulması ve yurt dışı harcının yatırılmış olması yeterlidir.

Seyahat edilen ülkeye giriş yaptığınızda ise giriş yaptığınız ülkenin polisinin damga vurduğu formu, Türkiye'ye dönene kadar kaybetmemelisiniz.

TÜRK VATANDAŞLARININ KİMLİKLE SEYAHAT EDEBİLECEĞİ ÜLKELER

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ (KKTC)

Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarına pasaportsuz olarak kimlikle ülkeye giriş izni tanıyor fakat bu izin yalnızca 30 gün geçerli. Bu hakkınızın yanmaması için 30 günü aşmamalısınız. 

Özellikle yaz tatili için tercih etmenizi önereceğimiz Kıbrıs'ta lüks otelleri ve muhteşem plajlarında unutulmayacak bir yaz geçirebilirsiniz. 

UKRAYNA

Türkiye ve Ukrayna arasında imzalanan ortak protokole göre Tük ve Ukrayna vatandaşları, vizesiz ve pasaportsuz olarak Ukrayna'da 90 gün kalma hakkına sahipler. Bu izin 180 gün içinde 90 güne kadar olmak şartıyla kullanılmalıdır.

Ukrayna'da gezilecek en iyi noktalardan biri başkent Kiev'de Bağımsızlık meydanı, altın kubbeli St. Michael Manastırı, Aziz Sophia Katedrali'ni ziyaret edebilirsiniz. Dinyeper Nehri kenarına kurulmuş şehrin her köşesinde parklar, ışıklı caddeler sizleri bekliyor.

Önerilen içerik; Ukrayna Kharkiv'de gezilecek yerler

GÜRCİSTAN

Gürcistan'ı turist olarak seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, vizesiz ve pasaportsuz olarak ülkede 1 yıla kadar kalabilmektedirler. 

Karadeniz doğasını severlerin turlarına mutlaka dahil ettiği Gürcistan, geniş meydanları, heykelleri ve renkli evleriyle otantik bir seyahat sunuyor. Avrupai tarzda inşa edilmiş Piazza meydanı, fantastik film görüntülerine benzeyen manzarasıyla Narikala kalesi, dağların yamacına kurulmuş Gergeti Teslis kilisesi, kesinlikle gördüğünüzde hayran kalacağınız yerler.

Önerilen içerik: Türklerin en çok gittiği ülke Gürcistan'da görülmesi gereken yerler

MOLDOVA

Kimlikle seyahat edilebilecek ülkeler arasına en son giren Moldova'da 90 günü aşmayacak şekilde seyahat edebilirsiniz.

Moldova'ya seyahat ettiğinizde mutlaka birkaç gün ayırmalı ve eşsiz doğasıyla bütünleşen şato benzeri komlekslerini görmelisiniz. Özellikle görenleri büyüleyen Old Orhei kilisesinde manzaraya bakmaktan kendinizi alamayacaksınız.

AZERBAYCAN

Kültürel bağlarımızın yanı sıra duygusal olarak da bağ kurduğumuz Azerbaycan, akraba topluluklarımızın en tepesinde bulunuyor. Özellikle gelenek göreneklerimizin de birbiriyle entegre olduğu bu topraklarda, binlerce yıllık bir bağlara sahip olan Azerbaycan, turizm için de oldukça verimli bir ülke. Türkiye ve Azerbaycan arasında imzalanan anlaşmayla Türk vatandaşlarının Azerbaycan'a yalnızca kimlikle girilebiliyor olması da kardeş ülkeye seyahatinizi kolaylaştıracaktır. Azerbaycan'da vizesiz olarak 90 gün konaklayabilir ve dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Hazar'ın incisi Azerbaycan'da hem tarihi hem modern yapıları bir arada görebilir, aktif yanar dağda heyecanla anlar yaşayabilir ve geleneksel Azerbaycan mutfağının ensef lezzetlerini tadabilirsiniz.

Azerbaycan gezi rehberimizi okumak için tıklayınız...

YORUMLAR 13
 • Ecrin su çoban 7 ay önce Şikayet Et
  E harikaymış Tek kelimeyle muhteşem
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Pasaportsuz gidilecek en güzel yerler : Antalya, Bodrum, Marmaris, Çeşme, Kuşadası, Marmaris, Ayvalık,Uzungöl... Daha buraları görmedi ki benim memurum, işçim... Gürcistana, Moldovaya gitmek ? Biraz abes kaçar.
  Cevapla
 • aziz yılmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  ukraynaya neden gidilir.....alkol..gece hayatı..zina.... kıbrıs....alkol..gece hayatı..zina....kumar gürcistan.....alkol..gece hayatı..zina....kumar moldova.....alkol..gece hayatı..zina.. oysa mesela ben italyaya..endülüse..ispanya...macaristana..vizesiz gitmek istiyorum..
  Cevapla
 • Kabadayi Urfali Abdi 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadas belki katoliktir.. Neden hemen elestirmeye geciyorsunuz?
  Cevapla
 • :D:D 1 yıl önce Şikayet Et
  oralar hac yerimi gardaş
  Cevapla
 • GSli 1 yıl önce Şikayet Et
  sanki italyada ispanyada haci olacaksın
  Cevapla
 • Goksel 1 yıl önce Şikayet Et
  Tek Schengen vizesine bakar.
  Cevapla
 • xyz 1 yıl önce Şikayet Et
  git tutanmi var
  Cevapla
 • murat kara 1 yıl önce Şikayet Et
  ukrayna kimlikle gittim.güzel uygulama.
  Cevapla
 • antipati 1 yıl önce Şikayet Et
  ne kadar enteresan Gürcistan da 1 sene vize yok ama kktc de 30 gun max .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle