Öğrenci kenti olan Eskişehir'de gezilecek yerler içinde en güzel 10 adres

Eskişehir'de gezilecek yerler birbirinden güzel gezi adreslerinden oluşuyor. Tarihi yerlerini gezerken doğal güzelliklerini de keşfedeceğiniz Eskişehir görmeye değer bir ilimiz.

Öğrenci kenti olan Eskişehir'de gezilecek yerler içinde en güzel 10 adres
Öğrenci kenti olan Eskişehir'de gezilecek yerler içinde en güzel 10 adres
GİRİŞ 08.11.2021 10:39 GÜNCELLEME 08.11.2021 10:39

Eskişehir'de gezilecek yerler şehrin merkezinde olduğu gibi en derin noktalarda da yer alıyor. Herkes ülkemizin dört bir yanından Eskişehir'de fotoğraf çekilecek mekanları keşfetmek üzere buraya akın ediyor. Bu keşifte Eskişehir'de ne yenir hususunda da araştırma yapmadan geçmek olmaz. Bir ilin en meşhur yemekleri ne ise tatmak keşif yapmanın amacını tamamlamaya yardım edecektir. Bütün güzellikleri ile bu şehri tanımak size apayrı bir deneyim sunacak. Porsuk Çayı'nın güzel esintisi ve havası, Sazova Parkı'nın güzel görüntüsü burada görülmeye değer yerlerden sadece ikisi. Doğal güzellikler ve tarihi yapılar el değmemiş hali ile sizi bekliyor. 

 

 

Her giden kişinin bir kez daha gitmek istediği Eskişehir güzel havası ve enerjisi ile karşılıyor herkesi. Temiz havası ve şehrin ortasından akan Porsuk Çayı bu enerjinin kaynağı olabilir. Mutfağı ise çok iddialı olmasa da birkaç güzel lezzeti ile damağınızda unutulmayacak Eskişehir tadını bırakabilir. 

Güzel bir deneyim için bu ilimize ait gezi rehberini sizlerle paylaştık. 

ESKİŞEHİR'DE NERELER GEZİLİR? NE YENİR?

Eskişehir gezilecek yerler bakımından zengin sayılabilecek bir ilimiz. Aynı zamanda Eskişehir'in meşhur yemekleri de seyahat edecek herkesin ağzında leziz tatlar bırakmak için hazır bekliyor. 

ESKİŞEHİR'DE GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

1-Sazova Parkı 

Tam adı Bilim, Sanat ve Kültür Parkı olan yer Eskişehir- Kütahya yolu üzerinde bulunuyor. Özellikle ailelerin ilgi odağı olan bu park oldukça büyük ve içerisinde gezilecek yeri de bir hayli fazla. Parkın içerisindeki ilgi çeken yerleri detaylı olarak gezmek isterseniz bütün bir gününüzü buraya ayırmanız gerekebilir. 

2-Balmumu Heykel Müzesi 

Son zamanların en çok ziyaretçi alan müzesi olan Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi içerisinde 200'e  balmumu heykel bulunuyor. Bu heykeller birçok sanatçıyı yansıtan ve gerçeğinden ayırt edemeyeceğiniz kadar gerçek görünen yapıtlar. 

Önerilen içerik; Sosyal medyada beğeni toplayan tatil yerleri

3-Porsuk Çayı 

Sakarya Irmağı'nın en uzun kolu olan porsuk Çayı Eskişehir'in ortasından geçiyor. Aslında şehrin birçok noktasında bu çayın geçiyor. Ancak en çok ziyaret edilen kısmı halkın 'adalar' olarak adlandırdığı bölge. Bu çayda gondol ve bot turları düzenleniyor. Havalar sonbaharın ılımanlığına girmişken gidilecek çok güzel bir yerdir. Burasının tadı yazın da ayrı güzeldir. 

4-Odun pazarı 

Eskişehir'de nereler gezilir sorusunun asıl ilk cevabı Odun pazarı'dır. Harika mistik bir hava hakimdir ki gideni kendine hayran bırakır. Eskişehir'in en eski yerleşim birimi burasıdır. Odunpazarı gezilecek yerlerinin hepsini gezmeniz sizin yarım gününüzü alır. Tabi ki bu süre sizin mekanlarda geçireceğiniz zamana bağlı olarak değişebilir. 

 

5-Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Burası Odun Pazarı içerisinde bulunan harika bir yerdir. Atlıhan, eskiden han olarak kullanılsa da yakın dönemde yapılan başarılı restorasyonların ardından günümüzde el sanatları olarak hizmet veriyor. İki katlı olan bu çarşıda lüle taşından hediyelikler bulmanız mümkün. 

6-Kent Park 

Şehirler arası otobüs terminalinin hemen karşısında bulunan parkta Türkiye'nin ilk yapay plajı yer alıyor. Bu özelliği ise parkı ünlü yapan yanı. Plaj ve burada yer alan havuzlar özellikle yaz aylarında herkesin uğrak yeri oluyor. Aileler için de ayrı bir bölümün olduğu plaj da tatil için en iyi yerlerden biri olabilir. 

7-Şelale Park 

Eskişehir'de en çok keyif veren yerlerden biri de Odun Pazarı'nın yukarı kısmında bulunan Şelale Park. Park içerisinde yapay bir şelale yer alıyor. Adını da buradan alıyor. Parkın manzarası ise kesinlikle giden herkesi mest edecek kadar güzel. Burada Eskişehir'in meşhur yemeklerini bulabileceğiniz mekanlar da yer alıyor. 

8-Esminyatürk Türk Dünya Şaheserleri  

Sazova Parkı içerisinde bulunan miniatürk yapılar büyük beğeni topluyor. Türk Dünyası Vakfı tarafından açılan parkta önemli Türk Dünyası’nda öneme sahip 32 adet eserin minyatürleri sergileniyor. Minyatür parka özelikle gitmek gerekmese bile Sazova Park’a giderseniz 15-20 dakikanızı bu bölüme ayırabilirsiniz.

ESKİŞEHİR TARİHİ YERLERİ

9-Taşbaşı Çarşısı 

Eskişehir'de halkın alışveriş için tercih ettiği çarşılardan biridir. Klasik Anadolu çarşıları tarzında birbirinden güzel ürünlerin bulunduğu dükkanlar burada yer almaktadır. bütün dükkanlar en fazla iki katlıdır. Kuyumcular, aktarlar ve kumaşçılardan oluşan mağazalar vardır. Hediyelik eşya satışı için iyi bir yer değil çünkü burada hediyelik eşya satışı bulunmuyor.

10-Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir'in tarihi yapılarından biri de Kurşunlu Camii'dir. Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında yaptırılmıştır. 

Önerilen içerik; İstanbul'da bulunan müzeler

 

ESKİŞEHİR'DE NE YENİR?

Eskişehir'de nereler gezilir, ne yenir konusunda herkesi yakından ilgilendiren yeme içme başlığına geldik. Birbirinden lezzetli yemeklerin yer aldığı Eskişehir mutfağı ziyaretçilerinin ağzında unutulmayacak bir tat bırakıyor. Gelin bu tatlara daha yakından bakalım. 

1-Çi Börek 

İçine kıymalı harç konularak yapılan efsane lezzetli bir börek olan Çi Börek Eskişehir'e gittiğinizde kesinlikle yemeniz gerek bir yemektir. 

2-Balaban Köfte

Eskişehir'in etli yemeği lezzetli Balaban Köfte de tadılmaya değer bir yemeğidir. Kırım'da göç eden Tatarların getirdiği bir yeme kültürüdür. 

3-Kuzu Sorpa

Kırmızı et tüketmeyi seven seyahat severler için bir diğer Kırım çorbası da bu güzel lezzettir. Kuzu eti, yoğurt, soğan ve un katılarak yapılan bir çorbadır. 

4-Met Helva

Helva denildiğinde birçok çeşit sizi Eskişehir'de karşılıyor olacak. Dokusu ve tadı tamamen pişmaniyeye benziyor. Yapımında ise un, yağ, şeker, limon ve su kullanılıyor. 

5-Tatar Böreği (Göbete)

Tatarların en lezzetli yemeklerinden biri olan Göbete hamur ile yapılan bir börek. Hamurun iki parçaya bölünerek yapılması ile diğer böreklerden ayrılıyor. 

6-Yufkalı Büryan

Yine hamur işi ile lezzet şölenini zenginleştiren Eskişehir, yufkalı büryanı da ziyaretçilerine sunuyor. Kuyu kebabının bir çeşidi olan yufkalı büryan da aynı şekilde hazırlanıyor. Haşlanmış pirinç, soyulmuş badem ve soğan çeşitli baharatlar harmanlanarak pişen etle birlikte yufkanın içerisine koyuluyor. Servis öncesi son aşamada ise yemek yeniden fırına veriliyor.

7-Kıygaşa

Pişiye benzeyen bir tat olan kıygaşa da Eskişehir'in meşhur yemeklerinden biri. Diğer tarifler gibi bu yemeğin tarifi de Kırım Tatarlarından gelmiş. 

8-Leblebi Kurabiyesi

Eskişehir'de çay saatlerinin en leziz yiyeceği olan leblebi kurabiyesi gidenlerin denediği ve beğendiği bir lezzet. Yapımında leblebi tozu kullanıldığı için sizi çocukluğunuza da götüreceği aşikar. Diğer bir adı da talkan kurabiyesi. 

ESKİŞEHİR'E NASIL GİDİLİR?

Bulunduğunuz ilden hava yolu ile ya da otobüs ile Eskişehir'e ulaşabilirsiniz. Eskişehir'e otobüs ile ulaşım sağladığınızda şehrin içerisinde yer alan gezi yerlerine ulaşmanız daha kolay olacaktır. Hava yolu ile ulaşım sağladığınızda ise şehre 12 km uzaklıkta bulunduğu için şehir merkezine gitmek üzere bir araca binmeniz gerekecektir. Taksi, otobüs ve tramvay ile hava limanından şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. aynı zamanda İstanbul'dan Eskişehir'e yolculuklarınızda hızlı tren seçeneğini de kullanabilirsiniz. 

ESKİŞEHİR GEZİSİ KAÇ GÜN SÜRER?

Yukarıda belirtilen gezi yerlerini ortalama olarak 2 gün ile 3 gün içerisinde gezebilirsiniz. Bu mekanlarda harcayacağınız vakti kısarsanız bu süre 1 gün ile 2 gün gibi bir düzeye inebilir. Ancak güzel bir Eskişehir tatili için en iyi zaman 3 gündür. Bu süre iyi zaman geçirmek için idealdir. 

Eskişehir'de nereler gezilir, neler yeni sorusunun cevabı yukarıda belirtildiği gibidir. Sizlere 2 ile 3 gün gibi kısa bir sürede Eskişehir'de neler yapılır konusunda mini rehber sunduk. 

Bu da ilginizi çekebilir; Bursa Gezi Rehberi 

ESKİŞEHİR'DE FOTOĞRAF ÇEKİLECEK YERLER

Eskişehir'de fotoğraf çekilecek yerler tam olarak yukarıda sıraladığımız yerlerin içinde bulunduğu bir listeden oluşuyor. Keşfedilecek her noktası fotoğraf çekmeye değer bir il burası. Bu yüzden burada gezinizi yaparken her farklı noktada fotoğraf çekilmeye gayret edin. Size önerimiz ise Kozahan en iyi fotoğraf noktalarından biridir. Ayrıca Sazova Parkı da keşfedilmeye değer ayrı bir nokta. Odun pazarı ve Şelalepark da Eskişehir'de fotoğraf çekilecek ayrı noktalardan. Porsuk Çayı'nı da fotoğraf çekilmek için ziyaret edebilirsiniz. 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL