Kuzey ışıkları ne zaman görülebilir? Kuzey Işıkları nasıl oluşur?

Kuzey ışıkları ne zaman görülebilir herkesin ilgi odağı olan konu. Bu büyüleyici gösteri şölenini izlemek isteyenler Kuzey Kutbu ülkelerine akın etse de her yerden, her zaman görülemeyecek bir olay bu.

Kuzey ışıkları ne zaman görülebilir? Kuzey Işıkları nasıl oluşur?
Kuzey ışıkları ne zaman görülebilir? Kuzey Işıkları nasıl oluşur?
GİRİŞ 31.10.2021 10:44 GÜNCELLEME 31.10.2021 10:44 KAYNAK HABER7

Kuzey Işıkları ne zaman görülebilir araştırması yapan herkes bir kere ümitsizliğe düşüyor. Çünkü Kuzey ışıkları her zaman karşınıza çıkan ve görebileceğiniz bir olay değil. Kuzey Işıklarının muazzam dansını izlemek için bazı şartların terine gelmesi gerekiyor. Bunun için Kuzey Işıkları nasıl oluşur gelin beraber inceleyelim.

Kuzey Işıkları Nasıl Oluşur ve Nedir? (Aurora Borealis)

Dünyada meydana gelen en büyüleyici doğa olayı. Bu doğa olayı kuzey ülkelerinde her zaman görülen bir olay değil .Belirli bir dönemde ortaya çıkan ışıklar bir dönem sonra kayboluyor. Bu dönem yakalayan herkes de Kuzey Işıklarını izleme fırsatını bulabiliyor. Bu yüzden buraya yılın belirli dönemlerinde Kuzey Işıkları turu düzenleniyor. 

Güneş dev bir kütle ve Güneş’i oluşturan madde bu dev kütlenin yer çekimiyle bir arada duruyor. Güneş’in yüzeyi yaklaşık 5800 Kelvin yani yaklaşık 5500 Celsius sıcaklıkta.

Güneş’ten gelen yüklü ve enerjik parçacıklar atmosferdeki oksijen ve nitrojen atomlarıyla çarpıştığında oluşuyor. Çarpışma sonunda atomlar uyarılıyor (yani çarpışma sırasında elektronlar yüksek enerji seviyelerine çıkıyor), uyarılan atomlar temel durumlarına (yani en düşük enerjili hallerine) geri dönerken belli renklerde ışıma yapıyorlar.  Eğer uyarılan yeterince atom varsa biz dünyalılar bir gökyüzü şöleni izleyebiliyoruz.

Kuzey Işıkları Ne Zaman Görülebilir?

Yukarıda anlatılan doğa olayının gerçekleşmesinin ardından oluşan bu muazzam görüntü her zaman görebileceğiniz bir olay değil. Kuzey Işıklarının ortaya çıktığı zamanlar var. Yine de bazı faktörlere bağlı olarak Kuzey Işıkları görünmüyor. Havanın kapalı olması da bunda etkili. 

Bu doğa olayı 23 Eylül tarihinde başlar ve 21 Mart tarihine kadar yerinde izlenebilir. Her gün ortaya çıkmaz ortaya çıkması için hava şartların da uygun olması gerekir. 

Kuzey Işıkları Nerede Görülür?

1-Svalbard, Norveç 

2-Kakslauttanen, Finlandiya 

3-Jukkasjärvi, İsveç 

4-Reykjavik, İzlanda 

5-Kanada‘nın Kuzey Bölgeleri 

6-İskoçya, Birleşik Krallık 

Jukkasjärvi, İsveç 

İsveç'in turistik köylerinden biri olan bu yerde Kuzey Işıklarını izleyebilirsiniz. Burada Kuzey Işıklarını izlemek için gece turları düzenleniyor. Eğer Kuzey ışıkları görünür değilse bu durumda Esrange Uzay Merkezi’nin turuna katılabilirsiniz. Bu turda da yıldızları izleyebilirsiniz ki oldukça muhteşem görünür. 

Kakslauttanen, Finlandiya 

Laponya'nın Finlandiya sınırları içerisinde bulunur burası ve Kuzey Işıklarını izlemek için muazzam bir yerdir. Size özel camdan otellerde kalarak doğa ile iç içe uyanabilirsiniz burada ve Kuzey ışıklarını da izleyebilirsiniz. Eğer Kuzey Işıklarını göremezseniz Ren geyiklerinin çiftliğine gezintiye çıkabilirsiniz. 

Bu da ilginizi çekebilir; Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de Suomenlinna Adası

İskoçya, Birleşik Krallık

Kuzey Işıkları en iyi nerede izlenir adreslerinden biri de Caithness sahili. ışıkları izlemek dışında güzel aktivitelere de katılarak keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Işıkları gördüğünüzde de bu güzel olaya tanıklık etmek güzel olacaktır. 

Svalbard, Norveç 

Savalbard Kuzey Işıklarını izlemek için başka güzel bir adres. Norveç'te bulunan bu ada sizlere harika doğa olayını bütün güzelliği ile sunar. Kasım ve şubat ayları içerisinde bu adaya gidebilirsiniz. Ne kadar yüksek bir nokta bulursanız Kuzey Işıklarını izleme şansınız da o derecede yüksek olacaktır. Svalbard’a hiç gün ışığı almadığı “Polar Gece” dışındaki zamanlarda gelirseniz ren geyiği, morslar ve kutup ayılarını görme şansınız da daha yüksek olacak. 

Reykjavik, İzlanda

Kuzey Işıklarının ögrüldüğü yerlerden biri de bu güzel ülke ve yer. Burada ışıkları izleyebilir ve diğer eğlencelere de katılabilirsiniz. Yıl boyunca sıcaklığını koruyan Mavi Lagün'ü de ziyaret ederek dünyaca ünlü dizi Game of Thrones'un çekildiği yerleri de görebilirsiniz. 

Kanada‘nın Kuzey Bölgeleri 

Kuzey ışıklarını kaçırmak için şansınız olmayan bir bölge burası. Yol uzun olsa da bunu göze alabiliyorsanız burası Kuzey ışıklarını izlemek için çok güzel bir yer olacaktır. Kuzey Işıkları, Yukon, Saskatchewan, Kuzeybatı Eyaletleri (Northwest Territories) Newfoundland, Nova Scotia ve İngiliz Kolombiyası (British Columbia) gibi ülkenin birçok bölgesinde izlenebilir. 

Günün Hangi Saatlerinde Kuzey Işıkları Görülüyor?

Kuzey ışıkları bir anda ortaya çıkıyor ve bazen anında kaybolurken bazen de saatlerce sürüyor. Görsel bir eğlence yaratan bu olay ile herkes şaşkınlıkla fotoğraf ve video çekiyor. En iyi çıplak gözle görülüyor Kuzey ışıkları ve fotoğraflar sadece güzelliğinin bir bölümünü yansıtabiliyor. Bu doğa olayı daha çok 08.00 ile 01.00 saatleri arasında en iyi görülüyor. Bazen hava karardığı anda görünür hale gelse de gece on iki de ortaya çıkıp sabaha kadar sürdüğü de olabiliyor. Bu yüzden nerede ne zaman karşınıza çıkacağı bir bilinmezlik taşıyor diyebiliriz. 

Kuzey Işıkları Turunu Daha Uyguna Getirmenin Yolları 

Evlerde konaklayın, Couchsurfing yapın 

Couchsurfing  ile gittiğiniz yerdeki kişilerin evinde kalarak onlarla masrafları bölüşebilirsiniz. Eğer otel için yeterli bütçeniz yok ise bu yolla çok uygun fiyata getirerek konaklama sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. 

-Arkadaşlarınızla Gidin 

Turlara grupla gitmeniz sizin bütün masraflardan biraz olsun kısmanıza sebep olacaktır. Kalabalık gruplar her zaman daha az fiyata aktiviteler yapabilir. Kişi başı ödenecek tutar daha makul bir fiyata denk gelir.

-Burada giyilecek kıyafetleri ödünç alın 

Kuzey Işıkları izleyeceğiniz yerde hava soğuk olacağı için burada giyeceğiniz kıyafetler de farklı olacaktır. Bu yüzden burada giyilecek kıyafetleri bulunan arkadaşlarınızda ödünç alabilir yada kiralanacak yerlerden kısa süreliğine kiralayabilirsiniz.

- Uçak biletini ucuza getirin

Uçak bileti en fazla ödeme yapacağınız şey olacaktır bu seyahatte. Bu yüzden seyahat öncesinde uçak biletinizi ucuza denk getirmeye çalışın. Uçak bileti nasıl daha ucuza alınır bunun için ise Ucuz uçak bileti nasıl alınır? Ucuz uçak bileti almanın 6 kolay yolu adlı haberimizi okuyabilirsiniz. 

-Farklı ulaşım yollarını deneyin

Eğer uçak ile ulaşım sizin bütçenizi aşıyorsa bu durumda farklı ulaşım yollarını deneyin. gideceğiniz yere bir noktaya kadar en uygun biçimde uçakla gidebilir ardından tren ya da diğer vasıtalar ile devam edebilirsiniz. Ulaşım yollarını iyi araştırın ve farklı alternatifleri de değerlendirerek seyahatinizi daha eğlenceli hale getirin. Bu yöntem daha farklı yerleri de görmenize imkan sunacak. 

 

 

 

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL