Siyah flamingolar yıllar sonra yeniden Türkiye'yi tercih etti

Bahar aylarıyla birlikte milyonlarca göçmen kuşa ev sahipliği yapan Türkiye, bu yıl dünyada çok az rastlanan siyah flamingoya ikinci kez ev sahipliği yaptı. Flamingoların yıllar sonra yeniden ziyaret ettiği adres Adana oldu.

GİRİŞ 08.03.2020 14:38 GÜNCELLEME 08.03.2020 14:44 KAYNAK İHA

Türkiye pek çok ender canlıya ev sahipliği yapan bereketli topraklarla çevrili. Yaban hayatı bakımından oldukça zengin bölgeleri bulunan ülkemizi her yıl milyonlarca göçmen kuş türü, ziyaret ediyor. 

 

Göçmen kuşlar için eşsiz bir iklime sahip olan Türkiye geçtiğimiz yıllarda nadir rastlanan siyah flamingolara ev sahipliği yaparken, bu nadide canlılar yıllar sonra yeniden Türkiye'yi tercih etti.

 

 

YILLAR SONRA İLK KEZ

2017 yılında Adana’da Tuzla Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda görüntülenen siyah flamingo, 2013 yılında İsrail’de, 2015 ve 2016’da ise Kıbrıs’ın güney sahillerinde görüntülenmişti. 

Bu yıl yine Adana’da Akyatan-Tuzla Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü görevlileri tarafından yaban hayatı izleme ve takip çalışmaları sırasında drone ile görüntülenen siyah flamingo, doğa korumacılar ve kuş gözlemciler arasında büyük ilgi uyandırdı.

SİYAH FLAMİNGOLAR

Flamingo, sığ sularda yaşayan, eğri ve uzun boyunlu, beyaz kırmızı tonlarda tüylere sahip bir su kuşu türü. Tüylerindeki kırmızı-rosa renk tonları, yedikleri yiyeceklerin içerdiği karotin miktarına göre değişiyor. Çok az karotin içeren besinler aldıklarında tüyleri daha beyaz oluyor. Vücutlarındaki genetik bozukluktan dolayı siyah ya da koyu kahverengi olan flamingolar, dünya üzerinde bugüne kadar çok az görülmüş durumda. Flamingonun siyah olması da melanism yani “siyah renklenme” olarak biliniyor.

Hayvanların aşırı ölçüde siyah pigmentlenmesi, başka bir deyişle bolca melaninle (siyah pigmentle) depolanması olayıdır. Yüksek melaninli bir hayvan, kendi türünün yaygın renginin aksine tamamen siyah renkte olabiliyor.

ETİKETLER
yabanhayatı
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL