Otobüs firmalarına corona virüs uyarısı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü, yeni tip corona virüsle (Covid-19) mücadele kapsamında, yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan otobüs firmalarının uymaları gereken kurallara ilişkin genelge hazırladı.

Otobüs firmalarına corona virüs uyarısı
Otobüs firmalarına corona virüs uyarısı
GİRİŞ 15.03.2020 11:06 GÜNCELLEME 15.03.2020 11:06
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdür Vekili Mahmut Gürses imzasıyla bakanlığın bölge müdürlüklerine ve sivil toplum kuruluşlarına gönderilen genelgede, Çin'in Vuhan şehrinde başlayan yeni tip corona virüsle (Covid-19) salgınının dünyada küresel bir tehdit durumuna geldiği ifade edildi.

 

 

KORUYUCU TEDBİRLER ARTIRILACAK

Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel halk sağlığı yönünden acil durum ilan edildiğinin anımsatıldığı genelgede, tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgınına karşı ülke genelinde de koruyucu tedbirlerin alınması gerekliliğinin ortaya çıktığı bildirildi.

Genelgede şunlar kaydedildi:

"Covid-19'a karşı koruyucu tedbirlerin alınmasını teminen, yolcu taşımacılığı faaliyetleri kapsamında taşımacıların, yapacakları seferlerde görsel yayın cihazlarında yolculara corona virüs ile ilgili gerekli bilgilendirmenin yapılması ve yolcuların kişisel hijyene karşı duyarlı olmaları yönünde gerekli uyarılarda bulunulması gerekiyor. Yapılan her seferden sonra otobüste temizlik ve dezenfekte işlemlerinin titizlikle yapılması önem taşıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş hijyen kurallarına riayet edilen mola yerlerinin tercih edilmesi hususlarının tüm yolcu taşımacılığı yapan firmalara duyurulması, aksine hareket eden firmalar için de Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde işlem tesis edilmesi hususunda gereği yapılacak"

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Celal günay 2 ay önce Şikayet Et
    Her yolcu otobusu hareket saatinden once yolcularin gozleri onunde dezenfektan edilmrli.Termal kamera uygulamasi baslatilmali. Atesi ve oksurugu olanlara yolculuk izni verilmemeli.
    Cevapla
  • irfan 2 ay önce Şikayet Et
    bence bütün otobüs ve uçak seferleri iptal edilmeli
    Cevapla