Koronavirüs turizmde alışkanlıkları değiştirecek

Turizm sektörü temsilcileri, tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüsün turistlerin alışkanlıklarında değişikliklere yol açacağını düşünüyor. Bu bağlamda "her şey dahil" oteller yerine butik otellere ciddi bir talep artışı olacağı öngörülüyor.

Koronavirüs turizmde alışkanlıkları değiştirecek
Koronavirüs turizmde alışkanlıkları değiştirecek
GİRİŞ 08.04.2020 17:32 GÜNCELLEME 08.04.2020 17:32 KAYNAK AA, HABER7

Turizm sektörü temsilcileri, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrasında turistlerin tercihlerinde ve sektörün dinamiklerinde köklü bir değişim yaşanacağını öngörüyor.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra hızla yayılan koronavirüsü, tüm sektörleri olduğu gibi turizm sektörünü de olumsuz etkiledi. Sektörde salgın sonrasına ilişkin öngörüler de şekillenmeye başladı. Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu yaptığı açıklamada, koronavirüs sonrası butik otellere ciddi talep olacağını söyledi.

Kitle turizminin popülaritesini yitireceğini belirten Polatoğlu, hijyen şartlarının öne çıktığı bir konseptin turizm sektörü için de kaçınılmaz hale geleceğini ifade etti. Polatoğlu, "15 kişilik masalar artık olmayacaktır. En fazla 6 kişilik aile masaları olacaktır. Plajlara da artık istenildiği gibi girilip çıkalamayacak. Şezlonglar arası mesafe olacak. Plajlarda da sosyal mesafe uygulaması olacak. Bunların hepsi artı maliyet demek" diye konuştu.

Kruvaziyer turizminin de değişimden etkileneceğine işaret eden Polatoğlu, şöyle konuştu "Gemide kaçacak yeriniz yok. Bir yolcunun hasta olması sonucu bütün gemi çok kısa sürede hasta olabilir. Bu virüsün çözümü bulunsa dahi insanların içinde sürekli korku olacak. 2 senede bir yeni virüs çıkıyor. Artık insanlar biraz daha hijyenik yaşama zorunluluğu hissedecekler. Artık kalabalıklar halinde yapılan geziler, seyahateer bitti diye düşünüyorum"

BUTİK OTELLER ALTIN ÇAĞINI YAŞAYACAK

Kongre turizminin de süreçten ciddi ölçüde etkileneceğini dile getiren Polatoğlu, özellikle artan video konferans uygulamalarıyla kongre turizminin de rafa kalkacağını söyledi. Polatoğlu, bunun daha az maliyetli olacağı için de şirketlerce tercih edileceğini vurguladı.


Koronavirüs ile tüketici alışkanlıkların yeni bir boyut kazanacağını belirten Polatoğlu, "Bu salgınlar butik otellere talebi artıracak. Bu oteller altın çağını yaşayacak. İnsanlar artık parası olsa da büyük otelleri tercih etmeyecek" diye konuştu.

HER ŞEY DAHİL RAFA KALKIYOR

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir de salgın sonrası en büyük değişimi turizm sektöründe beklediklerini söyledi.

Değişimin tahmin edilemeyecek boyutlara ulaşabileceğini belirten Demir, "Seyahatten konaklamaya kadar sektörde ciddi değişiklikler olacak. En önemlisi de otelcilik sektörü. Çoğunluğun ve yoğunluğun bulunduğu bir sektör. Virüsler de yoğun olan noktaları çok seviyor. Bizler, bakanlığa virüs sonrası tedbirleri şimdiden alalım diye taleplerimizi ilettik" dedi.

Büyük restoranların da bu değişimden etkileneceğini dile getiren Demir, şunları kaydetti: "Öncelikle her şey dahil biraz rafa kalkacak ve ilgi görmeyecek. Ülkelerin her şey dahilden uzaklaşacağını düşünüyorum. Bunun biteceğinden eminiz. Çamaşırlar 30-40 derecede yıkanıyordu, 60'ın üzerine çıkacak. Temizlik personeli maske ve eldiven kullanacak. Yine servis ve mutfak personelinde maske ve eldiven kullanımı zorunlu hale gelecektir"

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL