Doğu Anadolu'nun saklı cenneti Balık Gölü'nde kartpostallık görüntüler

Doğu Anadolu'nun önemli turizm merkezleri arasında yer alan ve yüzeyi yılın yarısı buzla kaplı olan Balık Gölü'nde ilkbaharın gelmesiyle buzlar erimeye başladı seyrine doyum olmaz manzaralar ortaya çıktı.

Doğu Anadolu'nun saklı cenneti Balık Gölü'nde kartpostallık görüntüler
Doğu Anadolu'nun saklı cenneti Balık Gölü'nde kartpostallık görüntüler
GİRİŞ 21.04.2020 12:25 GÜNCELLEME 21.04.2020 12:25 KAYNAK AA

Doğu Anadolu'nun önemli turizm merkezleri arasında yer alan ve yüzeyi yaklaşık 6 ay buzla kaplı olan Balık Gölü'nde, ilkbaharın gelişiyle birlikte buzlar da erimeye başladı.

Ağrı'nın Taşlıçay ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki 2 bin 241 rakımlı gölün yüzeyi, dondurucu soğukların etkisiyle kışın yer yer 1 metreyi bulan buzlarla kaplanıyor. 

Kış mevsimi boyunca yaklaşık 6 ay yüzeyi buzla kaplı olan Balık Gölü'nde, bölgedeki bazı köylerde yaşayanlar buzu kırıp balık avlayarak geçimlerini sağlıyor. 

Yaz aylarında da yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanı haline gelen Balık Gölü, her mevsim ziyaretçilerine doyumsuz manzaralar sunuyor. 

Buz tabakalarının çözülmesiyle yer yer turkuaz ve ve mavinin tonlarına bürünen gölün, çevresindeki karlı dağlarla bütünleşmesi de ayrı güzel bir görüntü oluşturdu.

Havaların ısınmasıyla bölgeye gelmeye başlayan çok sayıda göçmen kuş türü ile otlaklara çıkarılan koyunlar da göle farklı bir güzellik kattı.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL