HalalBooking iş kesinti kredisi aldı

Dünya'nın helal turizm devi HalalBooking, etkilendiği Koronavirüs'ün yaralarını aşabilmek için 1 milyon 600 bin strelnlik destek kredisi ve koronavirüs iş koruma programı hibesi kullandı.

HalalBooking iş kesinti kredisi aldı
HalalBooking iş kesinti kredisi aldı
GİRİŞ 01.05.2020 11:52 GÜNCELLEME 01.05.2020 11:52

Helal tatil konseptinin lider firması olan HalalBooking, Koronavirür'ün oluşturduğu yaraları sarmak için destek kredisi kullanıyor.

HALALBOOKING'E FİNANSAL DESTEK

Turizm sektörünü olumsuz yönde etkileyen pandemiye rağmen kesintisiz hizmet anlayışını sürdüren HalalBooking, İngiliz HSBC Bank'tan 1.6 milyon sterlin (~ 2 milyon dolar) Koronavirüs İş Kesintisi Kredisi (CBILS) aldı.

Şirket ayrıca birkaç aydır zaruri alanlarda çalışmayan personeline destek verip becerilerini ve benzersiz uzmanlıklarını korumak için Koronavirüs İş Koruma Programı hibesinden yararlanmaya başladı.

HEDEFLERE DOĞRU İLERLEYİŞ

HalalBooking, koronavirüs şirketin ana pazarlarından olan Avrupa'yı vurmadan önce, oldukça iyi bir finansal konuma sahipti ve son yıllarda %70 bileşik yıllık büyüme oranlarına ulaşmıştı. 2019 sonlarında yakalanan başarılı Seri-A turunun ardından büyüme hızımız artmış ve 2020 sezonunun ilk aylarında yıllık %100 büyüme oranına ulaşılmıştı. Rezervasyonların sınırlı olduğu bu aylar, yükselişe olumsuz olarak yansıması beklenirken, kredi ile hedeflere giden yolu yeniden by-pass etmiş olacak.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin şirket bir açıklama yayınlayarak, kendilerini en kötü senaryoya karşı hazırladıklarını, 2-3 ay içinde ise rezervasyonların yeniden başlaması durumunda hedeflere yeniden yürüyeceklerini belirtti:

Kredi sayesinde bu durum sadece kısa vadeli olacak ve uzun vadeli beklentilerimizin etkilenmemesini sağlayacaktır. 2-3 ay içinde rezervasyonların tekrar başlayacağı konusunda umutlu olsak da, en kötü senaryo için plan yapmanın akıllıca olacağını düşünüyoruz. 2021 yılına kadar rezervasyonlar eski haline dönmese bile kredi işimize devam etmemizi sağlayacaktır. Bu 2 milyon dolarlık kredi için ana bankacılık sağlayıcımız HSBC UK'ye başvurduk. Süreç tüm gerekli özen gösterilerek titizlikle tamamlanırken, HSBC müşteri ilişkileri yöneticimiz de sürecin hızlı ve verimli bir şekilde geçmesini sağlamıştır.

"TOPARLANMA PLANLAMA İÇİN EN İYİ KONUM"

HalalBooking CEO’su Elnur Seyidli konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Şimdi toparlanmamızı planlamak için en iyi konumda olduğumuza inanıyoruz ve seyahat sektörü yeniden başladıktan sonra güçlü bir şekilde geri döneceğimize dair güvenimiz tam.” Seyidli durumu şöyle açıklıyor: “Seyahat sektörü için, genel olarak, 2019 seviyelerine geri dönmenin 3 yıl kadar sürebilmesi mümkün, ancak 2020 sezonunun başlarında %100 büyüme eğrisine sahip bizim gibi bir marka için, önceki seviyelere geri dönüp üstel büyümemizi sürdürmek sadece birkaç ay alacaktır. Müşterilerimizin tekrar seyahat edebileceği zamanlara hazır olmak için işimizi geliştirmeye devam ediyoruz ve şu anda, bir sonraki güncellememizde açıklayacağımız bazı önemli projeler üzerinde çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL