Muğla'da 3 bölge 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

Muğla Ortaca-Sarıgerme ve Dalaman Doğal Sit alanı "Kesin Korunacak Hassas Alan" olarak belirlendi. Resmi Gazete'de yayınlanan bu kararla birlikte doğal sit alanında çivi dahi çakılamayacak.

Muğla'da 3 bölge 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi
Muğla'da 3 bölge 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi
GİRİŞ 09.05.2020 09:07 GÜNCELLEME 09.05.2020 09:07 KAYNAK DHA

4 Mayıs 2020 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanan 2492 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'nda şöyle denildi: "Muğla ili Ortaca ve Dalaman İlçeleri sınırları içerisinde bulunan Ortaca-Sarıgerme-Dalaman Doğal Sit Alanının koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanların Kesin Korunacak Hassas Alan olarak tescil ve ilan edilmesine 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109'uncu maddesi gereğince karar verilmiştir"

TAMPON BÖLGE OLUŞTURULACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: "İklim değişikliğine tampon oluşturacak ekolojik özellikleriyle birlikte caretta carettaların yumurtlama alanları başta olmak üzere birçok nadir türe ev sahipliği yapan Ortaca-Sarıgerme-Dalaman Doğal Sit Alanı, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Kesin Korunacak Hassas Alan ilan edildi. Bölgede yapılaşmanın önüne geçip bir çivi dahi çakılmasına engel olacak bu karar, Ortaca ve Dalaman'da halk ve çevreciler tarafından olumlu karşılandı.Kararın doğru olduğunu söyleyen Sarıgerme Muhtarı Musa Varol, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bölgemiz için aldığı karar gayet doğru bir karardır. Olumlu karşılıyoruz. Sahillerimiz kesinlikle korunacaktır. Bu bölgede çöl zakkumları bulunmakta ve nesli koruma altında olduğu için alınan karar çok yerindedir" dedi.

"UYGUN KARŞILIYORUZ"

SARÇED (Sarıgerme Çevre Koruma Derneği) Başkanı Cengiz İlhan ise şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanımız tarafından resmi gazetede yayımlanan Sarıgerme Sahili ve bölgenin kesin koruma alanı olarak alınan kararını uygun karşılıyoruz. Amaç çevreyi doğayı ve kültür alanlarını korumak. Koordinatları incelediğimizde kesin korunacak alanda özel mülkiyet bulunmamaktadır. Kıyı kenar çizgisi içinde kalan güzel ve eşi bulunmaz oldukça kıymet verdiğimiz sahil ve söz konusu alan kesinlikle korunmalıdır. Turizm anlayışı çevreye ve doğaya saygı duyularak yapılmalıdır. İçinde bulunduğumuz corona virüs salgını da doğaya olan saygısızlığımızın neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bu tür yerlerin kıymetinin bilinmesi devlet tarafından korunmaya alınması bizleri oldukça memnun etmiştir. Çevreci bir dernek olarak takdirle karşılıyoruz. Cumhurbaşkanımıza da teşekkür ediyoruz" dedi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL