Mercan Dağları yavru yılkı atlarıyla daha güzel

Tunceli'nin Ovacık ilçesindeki Mercan Dağları'nın yüksek kesimlerinde sürü halinde gezen yılkı atları, ilkbaharın gelişiyle yavrularını dünyaya getirmeye başladı.

Mercan Dağları yavru yılkı atlarıyla daha güzel
Mercan Dağları yavru yılkı atlarıyla daha güzel
GİRİŞ 23.05.2020 09:40 GÜNCELLEME 23.05.2020 09:40 KAYNAK AA
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Munzur Vadisi Milli Parkı, Munzur Gözeleri, Kırkmerdiven Şelaleleri ve Mercan Vadisi ile Harami Deresi'nin bulunduğu 1500 rakımlı Ovacık'ta, baharla yeşilin tonlarına bürünen doğa, görsel şölen sunuyor. 

YILKI ATLARI'NIN GÖRSEL ŞÖLENİ

Tarım ve hayvancılığın yaygın yapıldığı ilçede, bakım ve beslenmelerinin zorlaşması nedeniyle sahiplerince doğaya bırakılan yılkı atları da çetin geçen kış şartlarında hayatta kalmayı başardıkları Mercan Dağları'na ilkbaharın gelişiyle renk kattı. 

İlçeye bağlı Şahverdi ve Işıkvuran köyleri yakınlarına kadar inen ve buradaki yaylalarda hem otlayıp hem de kar sularının oluşturduğu derelerden su içerek yaşamlarını sürdüren yılkı atlarından hamile olan bazıları da yavruladı. 

HAYRAN BIRAKIYORLAR

Dağlardaki boz ayı ve kurtlara karşı savunmasız olan ve bu yüzden yetişkin yılkıların korumasında bulunan yavru taylar, günün belirli zamanlarında annelerinden emdikleri sütle beslenerek gelişim sağlıyor.

Yetiştin yılkı atlarının gruplar halinde yaptıkları hareketler ve koşulara eşlik eden yavru taylar, hayatta kalmak için verdikleri mücadeleyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

ETİKETLER
Tunceli yılı atı
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Ethem erpolat 1 yıl önce Şikayet Et
  Doru
  Cevapla
 • Veysel...... 1 yıl önce Şikayet Et
  Yılkı atları nedir, sahipleri yazın bütün işlerini yaptırır işin bitince kışın ise bir balya saman vermemek için eksi 20 derece soğuk dağlara bırakıyorlar Yüce Allah azze ve celle bununda hesabını görecektir amenna ve seddekna ....
  Cevapla
 • MEVLÜT 1 yıl önce Şikayet Et
  Hiç öyle bir balya samana ihtiyacı varmış gibi durmuyor atlar maşallahları var
  Cevapla
 • Dadaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Sizin dediğiniz birkaç tane ancak olur. Bu atlar doğada insandan uzak bir şekilde yaşamlarını sürdüren atlardır.
  Cevapla