Karadeniz yaylalarının süsü: Ormangülü

Trabzon'un Sisdağı Yaylası'nda açan mor ve pembe ormangülleri, seyrine doyulmayan manzaralar oluşturdu. Bölgede 'deli bal' diye bilinen balın ana kaynağı da olan ormangülü, yaylaları mora ve pembeye bürüdü.

Karadeniz yaylalarının süsü: Ormangülü
Karadeniz yaylalarının süsü: Ormangülü
GİRİŞ 31.05.2020 09:58 GÜNCELLEME 31.05.2020 10:02 KAYNAK DHA
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Her yıl mayıs ve haziran aylarında Karadeniz’in yüksek kesimlerinde açan ormangülü (komar) ve sifin çiçekleri, güzel görüntüler oluşturuyor. 

 

 

Mor ve pembe ormangülleri ile sarı sifin çiçeklerinin oluşturduğu görüntüler, seyri doyumsuz manzaralar ortaya çıkardı. Karadeniz Bölgesi'nde 'deli bal' diye tabir edilen kaliteli balın ana kaynağı olan ormangülü, hem arıcıların hem de doğa fotoğrafçılarının ilgisini çekiyor. Trabzon'un Sisdağı Yaylası’nda açan çiçekler, doğa fotoğrafçıları tarafından fotoğraflarınıyor.

 

 

GÖRSEL ŞÖLEN 15 GÜN SÜRÜYOR

Türkiye'de en çok Karadeniz'de yetişen ve bol su seven ormangülü, mor, pembe, sarı ve beyaz renklerde açıyor.

Mor ve pembe ağırlıktaki ormangülleri, rakım yükseldikçe beyaza dönüşüyor. Arıların da çok sevdiği ormangülü, meşhur Karadeniz balına da eşsiz aromasını veriyor. Ormangülünden elde edilen bal, normal ballardan farklıyken, tadı acı, rengi ise kahverengi oluyor.

Orman altı örtüsü de olan ormangülü, dik yamaçların yeşil örtüsünü oluşturuyor. Yapraklarını kış aylarında dökmeyen ormangülünün, sert ve odunsu gövdesi yakacak olarak kullanılıyor. Ormangülü ve sifin çiçekleri, doğada yaklaşık 15 gün kalıyor.

ETİKETLER
bahar
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • TuncTunc 1 yıl önce Şikayet Et
  Habula komar cicegudur u$uum.
  Cevapla
 • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Giresun girmeyusun , hep dertli
  Cevapla
 • soner 1 yıl önce Şikayet Et
  Sisdağı Giresunun Çanakçi ilcesinde dir.
  Cevapla