Tokat'ın binlerce yıllık ilginç oluşumu 'Dilim kayalar'

Tokat'ın Niksar ilçesinde Kapadokya'nın peribacaları gibi binlerce yıllık bir aşınmayla oluşun Dilim kayalar, jeolojik yapısıyla dikkat çekiyor.

Tokat'ın binlerce yıllık ilginç oluşumu 'Dilim kayalar'
Tokat'ın binlerce yıllık ilginç oluşumu 'Dilim kayalar'
GİRİŞ 31.07.2020 16:40 GÜNCELLEME 31.07.2020 16:40 KAYNAK İHA

Tokat’ın Niksar ilçesinde kayaların aşınmasıyla oluşan ve görünümü nedeniyle ‘dilim kayalar’ adı verilen dağlık alan jeolojik yapısı ile dikkat çekiyor.

Niksar ilçesine bağlı Gökçeli beldesinde dağlık alanın bir kısmının çökmesi ile oluşan doğal güzellik, Kapadokya’daki kayaları andırıyor. Binlerce yılda yağmur suları ve rüzgarın etkisi ile aşınarak dilim şeklinde görüntülerin oluştuğu kayalar, doğaseverler ile fotoğraf tutkunlarını ağırlıyor.

İlginç yer şekilleri farklı renkler ve irili ufaklı meydana gelen oluşumlar yaklaşık 5 kilometrekare alanda bulunuyor. Ekoturizm ve jeoturizm açısından değerlendirilmesi beklenen kayalık alanın bölgeye değer katması bekleniyor. 

Gökçeli Belediye Başkanı Mustafa Koyuncu, çok eski bir oluşumu gizli bir hazine olarak değerlendirdiklerini söyledi. Kapadokya’ya benzeyen bölgenin turizme kazandırılmasını arzu ettiklerini ifade eden Başkan Koyuncu, “Burası ne kadar bir yılda oluşmuş araştırılarak turizme kazandırılmasını istiyoruz. Eşsiz doğa manzarası olan bölgenin beldemize ve ilçemize değer katacağını düşünüyoruz. Buradan yetkililere bu hazinenin değerlendirilmesi için bizlere destek olmasını bekliyoruz” dedi.               

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL