'Yer altındaki gizli Pamukkale' Kaklık Mağarası

Türkiye'nin dünyaca ünlü beyaz cenneti Pamukkale'nin bir benzeri Kaklık Mağarası da yer altındaki travertenleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Yer altındaki gizli Pamukkale olarak bilinen Kaklık, sahip olduğu kükürtlü ve yoğun karbonatlı jeotermal sularıyla halk tarafından Kokar Hamam Pınarı olarak da anılıyor.

'Yer altındaki gizli Pamukkale' Kaklık Mağarası
'Yer altındaki gizli Pamukkale' Kaklık Mağarası
GİRİŞ 20.08.2020 17:06 GÜNCELLEME 20.08.2020 17:06 KAYNAK DHA

Dünyada eşsiz güzellikteki beyaz travertenleriyle yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale'nin bir benzeri de yer altında yer alıyor. Denizli'nin Honaz ilçesine bağlı Kaklık Mahallesi'nde bulunan ve 2002 yılında turizme açılan Kaklık Mağarası, içindeki Pamukkale'ye benzer travertenleriyle 'Yer altındaki gizli Pamukkale' olarak biliniyor.

Kaklık Mağarası, içindeki beyaz travertenleriyle ilgi odağı oluyor. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale'yi gördükten sonra ziyaret ettiği yerler arasındaki mağara, beğeni topluyor. 2002 yılında turizme açılan mağaranın yanında, sazlıklar arasında yer altından kaynayarak çıkan, serbest veya kanallar içinde akan sular, yöre halkınca 'Kokar Hamam Pınarı' olarak anılıyor. Faylar boyunca ilerleyen, yüzlerce metre derinlikten yüzeye çıkan kükürtlü ve yoğun karbonatlı jeotermal suların, cilt hastalıklarının tedavisine iyi geldiği biliniyor.

Malı Dağı'nın kalsiyum karbonat bileşiminde traverten kayaçları içinde oluşan Kaklık Mağarası, yeraltı sularını boşaltan aktif bir mağara durumunda iken, tavanının çökmesi ile açığa çıktı. Bakıldığında şekil olarak obruk özelliği gösteren mağaranın içinde, suların oluşturduğu büyük bir traverten kitlesi ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

Pamukkale'ye benzer travertenleriyle 'Yer altındaki gizli Pamukkale' olarak da bilinen Kaklık Mağarası'ndaki havuzlar, Pamukkale'dekine çok benzeyen basamaklar halinde üst üste oluşurken; tavanı ise damlataşı, sarkıtlar ve dikitlerle süslü yapısıyla dikkat çekiyor.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL