'Pamukkale'nin kardeşi' Sivas Altınkale ziyarete açılıyor

Sivas'ta kaplıcalar bölgesinde bulunan ve Pamukkale Travertenleri'ne benzerliğiyle 'Pamukkale'nin kardeşi' olarak adını duyuran altın renkli Altınkale'nin açılışı bugün gerçekleştirildi.

'Pamukkale'nin kardeşi' Sivas Altınkale ziyarete açılıyor
'Pamukkale'nin kardeşi' Sivas Altınkale ziyarete açılıyor
GİRİŞ 21.11.2020 10:20 GÜNCELLEME 21.11.2020 13:41 KAYNAK AA
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Sivas'ta kaplıcalar bölgesinde yer alan, Pamukkale'deki gibi basamak havuzlar şeklinde düzenlenen ve adını sudaki kükürdün oluşturduğu sarı tortulardan alan "Altınkale"nin açılışı bugün gerçekleştirildi.

Valiliğin himayesinde, Sivas Belediyesinin katkılarıyla İl Özel İdaresince yapılan ve kente önemli turizm değeri katması beklenen Altınkale Projesi ile Sıcak Çermik Meydanı ve Çadır Alanı'ndaki çalışmalar tamamlandı.

Şehir merkezine 24 kilometre uzakta bulunan Sıcak Çermik termal sahasındaki limonit ve hematit içerikli sulardan faydalanılarak, bölgede, Denizli'de bulunan Pamukkale'deki travertenlerin sarı renkli benzerinin oluşturulduğu projenin açılışı, Sivas Valisi Salih Ayhan, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ve protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

BÖLGEDE GELENEKSEL ÇADIR KÜLTÜRÜNÜN YAŞATILMASI HEDEFLENİYOR

Altınkale Projesi kapsamında, geleneksel çadır kültürünün yaşatılması amacıyla bölgede 80 çadırın kurulumuna olanak sağlayan alan oluşturuldu.

Çadırların bir kısmı Sivas Valiliğince kurulurken, isteyen vatandaşlar da alana kendi çadırını getirebilecek. Proje çerçevesinde, alanda yöresel ürünlerin satılacağı 38 tezgah da yapıldı. Sıcak Çermik Meydanı Projesi kapsamında ise alanda 22 kameriyenin yapımı tamamlandı, 22 bin 591 bitki toprakla buluşturuldu. Proje 8 bin 200 metrekare alanda uygulanırken, meydana amfi ve yaz akşamları düzenlenecek etkinlikler için sahne oluşturuldu.

PAMUKKALE'DEN DAHA BÜYÜK ALANA SAHİP

Açılış töreninde konuşan Vali Salih Ayhan, "Sivas halkının vazgeçemediği, yıllardır çadır kültürüyle şifa aradığı sıcak çermik son yıllarda yapılan yatırımlarla kültürel dokusunu muhafaza ederek yeniden gelişmeye devam ediyor. Tabii ki pek çok hastalığa şifa olan bu kükürdümüz, yeni yatırımlarla ilimize, bölgemize ve ülkemize hizmetler verecektir. Çalıştaylar yaptık, birçok alandaki ihtiyaçları tespit ettik. Bunlardan bir tanesi de termal turizmi canlandırmasıyla birlikte buranın görünürlüğünü sağlamak açısından daha önce gündem olan Altınkale'yi de gündeme aldık. Altınkale sıcak çermiği Sivas'ın adeta nazar boncuğu oldu. Altınkale projemiz, Pamukkale benzerindeki bir mantıkla kardeş kazandırdık. Birçok yerde termal var, görselliği ön plana çıkarmak da önemliydi. Yapılmaya başlandığında da buraya hafta sonları yüzlerce araç geliyordu. Jeolojik anlamda adeta açık hava müzesi haline geldi. 40 bin metre alanıyla Pamukkale’den daha büyük alana sahip. Burası birçok firmanın hafriyat döküm alanıydı, şimdi insanların gönlüne ve gözüne hoş bir şekilde hitap eden alan oldu" dedi.

Sivas Belediye Başkan Hilmi Bilgin ise, "Bugün şehrimiz ve bölgemiz için önemli bir eserin açılışı için bir aradayız. Bugün açılışını yaptığımız Altınkale projesinin ve genel olarak Sıcak Çermik'te yapılacak çalışmaların şehrimizin, ülkemizin ekonomisine ve turizmine hayırlı olmasını temenni ediyorum. Katkı sağlayan, emek veren, ter döken herkese de teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından açılış gerçekleştirildi. Protokol üyeleri ve vatandaşlar Altınkale'yi gezdi. 

YORUMLAR 20
 • omer 8 ay önce Şikayet Et
  bende giderim
  Cevapla
 • kayserili 8 ay önce Şikayet Et
  üstten bakınca mantar gibi olmuş. ellerine saglık
  Cevapla
 • saruhan 8 ay önce Şikayet Et
  harika ilk fırsatta gideceğim
  Cevapla
 • mutafa 8 ay önce Şikayet Et
  sokağa çıkma yasağı olmasa giderdik
  Cevapla
 • tunctunc 8 ay önce Şikayet Et
  Cok begendim güzel dü$ünülmü$ bataklik olmasindan bu $ekle getirilmesi cok cok güzel´gelenlerede bir ba$ka güzellik tabiki güzel bir görünüm en azindan resim cekip giderler neden olmasin.!
  Cevapla
 • sivaslı 8 ay önce Şikayet Et
  burası bataklık degildi mta sondaji ile cikan su 30 yildir mta elemanlari faydalanıyordu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle