Karadeniz'deki Göbeklitepe! 12 bin yıllık keşif

Kastamonu'nun Araç ilçesindeki Kahin Tepe kazılarında, bugüne kadar ulaşılan ve Akeramik Neolitik döneme ait olduğu düşünülen tapınak, dikili taş, adak çukurları ve "nitelikli heykeltıraşlık" eserler, arkeolog ve tarihçileri heyecanlandırıyor.

GİRİŞ 11.01.2021 12:52 GÜNCELLEME 11.01.2021 13:36 KAYNAK AA
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Kastamonu'nun Araç ilçesinde yürütülen Kahin Tepe kazısında, günümüzden 12 bin yıl öncesine ait yapılara ulaşıldı. İlçenin Kahin Tepe mevkisinde 3 yıl önce başlayan kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kastamonu Müze Müdürlüğü başkanlığında devam ediyor.

 

 

Kazılarda bugüne kadar Akeramik Neolitik (çanak çömleksiz neolitik) döneme ait olduğu düşünülen tapınak, dikili taş, adak çukurları ve "nitelikli heykeltıraşlık" eserlere ulaşılması, arkeolog ve tarihçileri heyecanlandırıyor.

 

 

Kazıya, Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protoistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Nurperi Ayengin danışmanlık yapıyor.

Alanda 2020 yılının Ağustos ayında başlayan kazı çalışmaları, hava şartlarının uygun olması nedeniyle yıl sonuna kadar sürdü. Ayengin, AA muhabirine, 3 yıldır devam eden çalışmalara Başköy yakınlarında baraj kurtarma kazısı olarak başladıklarını söyledi. 

Kahin Tepe'nin, konum olarak stratejik bir yerde bulunduğuna işaret eden Ayengin, "Bölge çok özel bir yere konumlanmış. Bir yanında Araç Çayı var, diğer yanı güvenlik açısından çok önemli. Vadiye hakim inanılmaz stratejik bir noktada kurulmuş. Bu tepenin özel olarak seçildiğini düşünüyoruz." dedi.

KARADENİZ'DEKİ "GÖBEKLİTEPE"

Bölgenin oldukça köklü bir tarihi olduğunu vurgulayan Ayengin, şunları dile getirdi "Çevre bölgelerden insanların yaz döneminde toplandığı, birlikte av yaptığı, birbirlerine bilgi birikimini aktardığı bir yer. Yerleşimde gördüğünüz bu çukur yapı, günümüzden yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait bir yapı. Göbeklitepe'nin çağdaşı. Belki de ilk kamusal yapılardan biri. Buraya tapınım yapmak için gelen insanlar, tapınım yaptıkları hayvanların heykellerini yapmışlar."

Bölgede önemli keşiflere ulaştıklarının altını çizen Ayengin, "Anadolu tarihi açısından Kahin Tepe kazıları çok önemli bir keşif. Kahin Tepe, Karadeniz'in en eski toplanma ve tapınım alanı. Akeramik Neolitik dönemde Karadeniz'deki toplanma ve tapınım alanı. Burası hareketli bir yer. İnsanlar hareket ediyor, farklı yerlere gidip geliyorlar." diye konuştu.

Karadeniz Bölgesi'nde ilk defa Neolitik dönemin araştırıldığına işaret eden Ayengin, yeni buluntularla insanlık tarihine ışık tutacak olmanın heyecanını yaşadıklarını sözlerine ekledi.

YORUMLAR 7
 • Ayse 2 yıl önce Şikayet Et
  Bizi srvindirdi.köyümüz arac kavacikta findicaktaki tarlamizda kralice mezarı ve bircok medeniyetler çıktı .oranin tekrar araştırılmasını isterim.
  Cevapla
 • vay be arkadaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Dünya tarihini bilinçli bir şekilde adem gerizekalıydıda taş la bıcak kullandı diyor yav adem bi kere uzaydan geldiği kesin ayetleri inceleyin tüm ilahi kitaplara bakın ..adem ve havva geliyor Dnyanın aynı yerine ineceklerine farklı yerlerine iniyorlar ve kimse demiyorki Allah yok ceza vermişmişde farklı yere indirmiş.yahu ana gemiyle geliyolar ana gemiyi dünyaya indiremiyorlar sonra kurtarma gemilerini ateşliyolar o da dünya atmosferi soncunda farklı yere düşüyor..sonra nedense dünyada birbirlerini bulmaları imkansı z ama demekki arma konuşma cihazları varki bi yerde buluşuyorlar..bu teknolojiden kimse bahsetmiyor
  Cevapla
 • Ulti aka 2 yıl önce Şikayet Et
  Uzay aracıyla mı geliyorlar, nesne bilimi olduklarını biliyordumda uzay aracı kullandıklarını ilk kez duydum.
  Cevapla
 • Vatan 2 yıl önce Şikayet Et
  Saçlama şampiyonu... Ne diyorsun sen kardeş
  Cevapla
 • vay be arkadaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Dünya da saçma sapan bir tarih başlangıcı oluşturmaya başladılar..taşlar çıkıyor bilmem kaç tonluk taşı adam sanki afedersiniz bi osurmuş da dikmiş onu günümüzde kaldıracak vinç yok alıyolar onu kesiyolar yapboz gibi öle kaldırıp başka yere koyuyorlar..kimse bunu bu insanlar hangi teknolojiyle dikmiş demiyor..o teknolojiyi buamıyorlar..hep nedense önce taşı bıçak gibi balta gibi oduna takıyorlar ya da ateşsiz zamandan yok yıldırım düşüyrda zort ateş yanıyor ateşi keşfediyorlar.
  Cevapla
 • Kemal 2 yıl önce Şikayet Et
  Şanlıurfada Karahantepe de var 16.000 yıllık.
  Cevapla
 • Aziz ekici 2 yıl önce Şikayet Et
  Görseli var mı görelim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle