500 yıllık mağara kafe

Gaziantep'te tarihi Yeni Han’da doğal ısısını koruyan 500 yıllık mağara kafe olarak kullanılıyor. Mağara kafe, soğuk havalarda da doğal ısısını koruduğu için vatandaşların hayranlığını kazanıyor.

500 yıllık mağara kafe
500 yıllık mağara kafe
GİRİŞ 19.01.2021 16:56 GÜNCELLEME 19.01.2021 16:56 KAYNAK DHA
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Gaziantep'te tarihi Yeni Han’da doğal ısısını koruyan ve kafe olarak kullanılan 500 yıllık mağara, ilgi çekiyor. Önceki dönemlerde soğuk havalarda doğal ısısını koruduğu için vatandaşların uğrak yeri olan mağara kafede pandemi nedeniyle sakinlik yaşanıyor.

Şekeroğlu Mahallesinde bulunan tarihi Yeni Han'da kafe olarak kullanılan yaklaşık 500 yıllık mağara, hayran bırakıyor. Soğuk havalarda doğal ısısını koruyan ve pandemi nedeniyle sakinlik yaşanan mağara kafe, vakaların sona ermesinin ardından tekrar ziyaretçilerini bekliyor.

Mağaranın yaz ve kış aylarında sıcaklığının hiç değişmediğini ve doğal ısısını koruduğunu ifade eden kafe işletmecisi Mehmet Kaleoğlu, "Bu mağara 1500'lü yıllarda taş ocağı olarak kullanılmış. Çıkan taşlarla bu han yapılmış. İçeride kuyularımız var ve 12 sütün ayak bulunuyor. Pandemi döneminde insanlar bu mağaraya gelip, gezip, görüyorlar. Dışarısı 0 derece de olsa 45 derece de olsa mağara doğal sıcaklığını koruduğu için hep 15 derecede kalıyor. İnsanlar burada önceden gelip çay ve kahve içerek dinleniyordu. Şu anda pandemi nedeniyle çay kahve servisi yapamıyoruz ama ziyaretçilerimiz gelerek mağarayı dolaşıyor. İnsanlar gezip, gördükten sonra hayran kalıyorlar" diye konuştu.

Mağaraya farklı kentlerden gelen ziyaretçiler, karşılaştıkları manzaradan etkilendiklerini ifade etti.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • aliss 5 ay önce Şikayet Et
    Tarihi kalintilari bozmakta kimse bizle yarisamaz para hirsinda her degerimizi kaybettiriyor??
    Cevapla