3 bin 500 yıllık tarihi kenti talan ettiler

Bodrum'daki 3 bin 500 yıllık Pedasa Antik Kenti defineciler tarafından talan edildi. Özellikle sokağa çıkma kısıtlamalarında ortaya çıkan defineciler, zengin bir tarihe sahip olan antik kentte her taşın altına bakarak tarihi yapılara zarar verdiler.

3 bin 500 yıllık tarihi kenti talan ettiler
3 bin 500 yıllık tarihi kenti talan ettiler
GİRİŞ 11.02.2021 10:08 GÜNCELLEME 11.02.2021 10:08 KAYNAK İHA
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Bodrum’da bulunan 3 bin 500 yıllık Pedesa antik kent define avcıları tarafından talan edildi. Mezarları kazan, her taşın altına bakan definecilerin tarihi yapılara zarar vermesi yetkilileri çileden çıkardı. 

Zengin bir tarihi geçmişe sahip olan ve her yerinde tarihi kalıntılara rastlanan Bodrum’da define avcıları tarihi yapılara ciddi zarar veriyor. Özellikle Göktepe mevkiinde kaçak kazı yapan şahıslar, Pedasa Antik Kenti’nde de kaçak kazı yaparak tarihi kente zarar verdiler. Pedasa Kalesi’ne çıkan yolun kenarında kimliği belirsiz şahıslarca kaçak kazı yapıldığı görüldü. Mezar olduğu tahmin edilen yerde kimsenin olmamasını fırsat bilinerek define avcıları gece gündüz bölgede kazı yapıyor.

Özellikle sokağa çıkma kısıtlamalarında ortaya çıkan define avcıları antik mezarları kırıp içerisine bakıyor. Kaçak kazı ihbarı alan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü görevlileri, define avcılarının kazdığı bölgede kurtarma kazısı yaptı. Müdürlük tarafından kazı ile ilgili Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’na da suç duyurusunda bulunuldu. 
 

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Muhammed 8 ay önce Şikayet Et
    Milyonlar harcayıp arkeolojik kazı çalışmaları yapılır ama her nedense başına iki güvenlik görevlisi konmaz
    Cevapla
  • bilgehan 8 ay önce Şikayet Et
    şahsi menfaatler vatan millet menfaatinden çok önce gelir oldu yeni Türk'ler için :(
    Cevapla