Paflagonya'nın 2 bin 500 yıllık gizli geçidini ortaya çıkardılar!

Doğa Araştırmacısı iki arkadaş UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu'da Paflagonya Dönemi’ne ait 2 bin 500 yıllık gizli geçidi ortaya çıkardı.

Paflagonya'nın 2 bin 500 yıllık gizli geçidini ortaya çıkardılar!
Paflagonya'nın 2 bin 500 yıllık gizli geçidini ortaya çıkardılar!
GİRİŞ 27.02.2021 12:10 GÜNCELLEME 27.02.2021 12:11 KAYNAK İHA
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde Paflagonya Dönemi’ne ait gizli bir geçit keşfedildi.  Anadolu’nun kuzeybatı kesiminde tarihte Paflagonya (Paphlagonia) olarak adlandırılan bölgede bulunan Safranbolu ilçesinde 2 bin 500 yıllık gizli bir geçide ulaşıldı. 

Suya erişim veya gizli geçit olarak kullanıldığı düşünülen tünel, Safranbolu Kalesi olarak bahsedilen bölgeye yakın Gümüş Kanyonu’nun turizme kazandırılması için incelemelerde bulunan Doğa Araştırmacısı Cemil Belder ve Emre Erakçaoğlu tarafından keşfedildi. Yıllardır üzerine dökülen toprak, taş, moloz gibi malzemeler sebebi ile merdiven yapısı fark edilemeyecek şekilde kapanan geçidin yeniden ortaya çıkarılması Safranbolu tarihi için önemli bir keşif olarak görülüyor. 

Hititler, Firigler, dolaylı yoldan Lidyalılar, Persler, Helenistik Krallıklar, Romalılar, Selçuklular, Çabanoğulları, Candaroğulları ve Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği sürdüğü tarihi ilçede yapılan  keşif ile birlikte kalenin varlığına dair ilk somut bilgi elde edilmiş oldu. 

Konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Doğa Araştırmacısı Cemil Belder, Safranbolu’nun günümüzde tarihi evleri ve kent ölçeğinde korunan şehri ile beraber gerek ülke içerisinde gerekse yurtdışında oldukça tanınır durumda olduğunu belirtti. 

"YORUMA DAYALI BU NOKTA KALE OLARAK TANIMLANMIŞTIR"

Tanınırlığını evleri ile beraber içinde bulunduğu coğrafyanın dönemsel tarihlerde birçok uygarlığa ev sahipliği yapmasından kaynaklandığını ifade eden Belder, “Safranbolu'da kale, Kent Tarih Müzesi etrafında bulunan bir nokta olarak tanımlanmıştır. Tarihi kaynaklara baktığımızda kalenin konumu ile alakalı net bilgi belge bulunmaksızın yoruma dayalı bu nokta kale olarak tanımlanmıştır” dedi.

Gümüş Kanyonu’nun turizme kazandırılması için yapılan araştırma sonucunda bölgenin kale olabileceğinin resmi ilk kanıtını keşfettiklerini söyleyen Belder, “O da kalenin suya bağlanan gizli geçit yoluydu. Bu keşiften sonra yaptığım araştırmalarda keşfedilen noktanın  Paflagonya Döneminde yapılan diğer kaleleri gizli geçit ve ulaşım yolları ile birebir benzerlik gösterdiğini gördük” diye konuştu.

"SAFRANBOLU TARİHİNDE YENİ BİR SAYFA  AÇILACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

‘Paflagonya Geçidi’ adı verilen keşfin bu coğrafya için çok önemli olduğunu aktaran Belder, “Bu coğrafyamız için büyük bir keşif. Çünkü bugüne kadar şehir efsanesi olarak kuşaktan kuşağa aktarılan bir bilgiydi.  Somut olarak elle tutulur bir belgemiz yoktu. Bu keşifle beraber Safranbolu tarihinde yeni bir sayfa açılacağını düşünüyorum Arkeologlar başta olmak üzere birçok bilim adamı tarafından detaylıca incelenmesi sonucunda Safranbolu'ya bakış açımızı ve bilgilerimizi güncelleyeceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.                    

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Cesur58 3 ay önce Şikayet Et
    Sivas'ın kazasının bir köyünde aynısı var hatta dahada büyüğü merdivenlerini köylüler taş toprakla zarar vermişler ama hala çoğu merdivenleri duruyor 5 -6 metre yüksekliğinde 4 metre genişliğinde aşağıya doğru iniyor sonra merdiven başka bir yöne dönüyor ama aşağıda su var odalar var.eskiden odaları görenler olmuş şuan yarıya kadar toprak taş doldurmuşlar devlet. Orayı temizleyip turizme kazandırması lazım ayrıca define dedikodusu yüzünden kaçak kazı yapanlarda etrafı bozuyorlar
    Cevapla