Osmanlı'nın en güzel mezar taşlarına ev sahipliği yapan 600 yıllık cami

Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesinde Osmanlı padişahlarından Çelebi Sultan Mehmet tarafından yaptırılan kentteki iki selatin camisinden biri olan 602 yıllık Çelebi Sultan Mehmet Camisi, restore edilecek.

Osmanlı'nın en güzel mezar taşlarına ev sahipliği yapan 600 yıllık cami
Osmanlı'nın en güzel mezar taşlarına ev sahipliği yapan 600 yıllık cami
GİRİŞ 18.03.2021 17:47 GÜNCELLEME 18.03.2021 17:47 KAYNAK AA

Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesinde Osmanlı padişahlarından Çelebi Sultan Mehmet tarafından yaptırılan 602 yıllık cami restore edilecek. İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki iki selatin camisinden biri olan, 1419'da inşa ettirilen Çelebi Sultan Mehmet Camisi'nin bugüne kadar bazı restorasyonlar geçirdiğini söyledi.

Caminin bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğünce yeniden restore edileceğini belirten Hacıoğlu, "Bu cami, fetret döneminden sonra iktidarı ele geçiren Çelebi Sultan Mehmet'in yaptırdığı bir selatin camidir." dedi. Hacıoğlu, caminin hemen yanındaki hazirenin çok önemli özellikleri bulunduğunu anlatarak, "Osmanlı'nın en güzel mezar taşlarını bu hazirede bulmak mümkün. Hazireyi anlamlı kılan 4 Giray Han mezarının burada bulunmasıdır." diye konuştu.

ÇELEBİ SULTAN MEHMET CAMİSİ

Hisar Mahallesi'nde kuzey-güney doğrultusunda dikdörtgen planlı Çelebi Sultan Mehmet Camisi'nin doğu cephesinde 7 sütunun taşıdığı 6 kemerli ve kuzey cephesinde 7 sütunun taşıdığı 8 kemerli revakları bulunuyor. Caminin doğusunda çok sayıda mezar taşı olan büyük bir hazire (külliye, cami, mescit, tekke gibi dini yapıların avlularında yer alan etrafı duvar veya parmaklıkla çevrili mezarlık) yer alıyor.

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL