Divriği doğal güzellikleriyle de turizmde söz sahibi olacak

Sivas'ın Ulu Camii ve diğer tarihi miraslarıyla cazibe merkezi olan Divriği ilçesinde doğal güzelliğiyle dikkati çeken Çaltı Çayı üzerine 1500 metrelik yürüyüş yolu, 3 asma köprü ve kafeterya yapılacak.

Divriği doğal güzellikleriyle de turizmde söz sahibi olacak
Divriği doğal güzellikleriyle de turizmde söz sahibi olacak
GİRİŞ 22.03.2021 17:40 GÜNCELLEME 22.03.2021 17:40 KAYNAK AA
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Ulu Cami ve Darüşşifası ile inanç turizminde önemli yere sahip Sivas'ın Divriği ilçesi, Çaltı Çayı üzerinde hayata geçirilecek projeyle doğa tutkunlarını ağırlayacak. Divriği Kaymakamlığınca hazırlanan ve bölgedeki maden firmalarının desteğiyle hayata geçirilecek kanyon projesi kapsamında, Fırat Nehri'nin bir kolu olan Çaltı Çayı üzerine yürüyüş yolları, asma köprüler ve kafeterya yapılacak.

Divriği Kaymakamı Mehmet Bek, AA muhabirine, ilçenin turizm potansiyelini artırmak için Çaltı Çayı Projesi'ni hayata geçireceklerini söyledi. Proje kapsamında 1500 metre yürüyüş yolu ve 3 asma köprü yapacaklarını, yürüyüş yolu sonunda ise 80 metrekarelik eski baraj binasını kafeteryaya çevirerek vatandaşların hizmetine sunacaklarını belirten Bek, amaçlarının ilçedeki turizmi alternatifli hale getirmek olduğunu dile getirdi.

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası'nın, Kes Doğan Kalesi'nin, Anadolu'nun ilk 10 mescidinden biri olan Kale Camisi ve Hüseyin Gazi Türbesi'nin bulunduğu Divriği'nin, inanç turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu aktaran Bek, "Amacımız alternatif oluşturarak vatandaşlarımızın Divriği'ye daha çok gelmesini ve ilçemizde daha çok zaman geçirmesini sağlamak." diye konuştu.

HEDEF 200 BİN TURİST

İlçedeki projelere desteğinden dolayı Sivas Valisi Salih Ayhan'a teşekkür eden Bek, şunları kaydetti:"İnşallah bu projeler tamamlandığında Divriği'nin turizm potansiyeli artacaktır. Pandemi öncesinde Ulu Cami ve diğer tarihi alanlara gelen yerli ve yabancı turist sayımız 100-120 bin civarındaydı. Bu projelerle amacımız yıllık 200 bin civarında kişiyi Divriği'ye çekmek ve ilçemize turizm potansiyeli kazandırmaktır."

 

ETİKETLER
çaltı çayı
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Hasan Kaya 5 ay önce Şikayet Et
  Tebrik ediyorum turist olarak ilk gelenlerden geleceğim.
  Cevapla
 • Tarik 5 ay önce Şikayet Et
  Divriği ilçesi hizmeti salih ayhan kaymakamlığı zamanında görmeye başladı kaymakam mustafa bek yerini aratmıyor projeleri gerçekten heycan verici bence esnafida kendine çeki düzen vermeye başladı güzel şeyler guzel düşünceyle başlar
  Cevapla
 • Elif 5 ay önce Şikayet Et
  İnsanlar nereye giderlerse orayı batirirlar umarım Divriği doğal haliyle kalır hayvancılık,çiftçilik yeter turizme gerek yok bence
  Cevapla
 • Mustafa 5 ay önce Şikayet Et
  Mehmet BEK harika ve çalışkan bir kaymakam, Divriği harika görülmesi gereken bir yer fakat Divriği nin esnafı beş para etmez
  Cevapla
 • Sayit sağlam 5 ay önce Şikayet Et
  Esnaf i ile düşüncelerinize yürekten katılıyorum Divriği çok güzel bir yer
  Cevapla