Paris'ten İstanbul'a uzanan en lüks yolculuk: Orient Ekspres

Paris'ten hareket edip, birbirinden keyifli güzergahlardan geçerek İstanbul'a varan Orient Ekspres'i anlattık.

Paris'ten İstanbul'a uzanan en lüks yolculuk: Orient Ekspres
Paris'ten İstanbul'a uzanan en lüks yolculuk: Orient Ekspres
GİRİŞ 23.06.2021 11:33 GÜNCELLEME 23.06.2021 11:33 KAYNAK HABER7
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Fransız Vagon-Li  Şirketi’nin bünyesinde bulanan Orient Ekspres, ilk seferini 4 Ekim 1883’te yaptı. Paris’ten hareket eden tren, bir çok ülkeden geçerek İstanbul’a ulaşıyordu. Yapılan ilk seferde Avrupalı gazeteciler Sultan Abdülhamid’le röportaj yapmak için trende yerlerini aldı. Orient Ekspres, tam 94 yıl boyunca seferlerine devam etti ve son seferini 27 Mayıs 1977’de yaptı.

SARAY NİTELİĞİNDE BİR TREN: ORIENT EKSPRES

Dönemin en lüks treni olan Orient Ekspres, adeta bir saray niteliğindeydi. Vagonlarda ince ince işlenmiş ahşap mobilyalar, ipek çarşaflar, gümüş yemek takımları yolcuları büyülüyordu. Hal böyle olunca trenin yolcuları da zengin ve soylu insanlardan oluşuyordu. Bu insanlar, adeta para harcamak için yarışıyorlardı. Hatta gün içinde trende bir kaç kez kıyafet değiştirirler, akşam yemeklerine en özel kıyafetleriyle katılırlardı.

2 AYLIK SÜREYİ 80 SAATE İNDİRDİ

Bu treni önemli kılan özelliği sadece lüks olması değildi elbette. Orient Ekspres, tarihin belki de en karışık döneminde devlet başkanlarını, diplomatları, iş adamlarını taşıdı. Üst düzey yetkililerin bu treni seçmesinin sebebi ise 2 ay süren yolculuğun 80 saate indirmesiydi. İş adamları ticaretlerini daha aktif şekilde çözüme kavuşturduğu gibi devletler de siyasi ilişkilerini daha hızlı çözüme kavuşturuyordu.

80 SAATTE 6 ÜLKE

Orient Ekspres sunduğu lüks yolculukta tam 6 ülkeden geçiyor ve bunu dönemin şartlarına göre 80 saat gibi rekor bir sürede gerçekleştiriyordu.

İşte “Trenlerin kralı ve kralların treni” diye anılıyor Orient Ekspres'in güzergahı: Paris-Münih-Viyana-Budapeşte-Bükreş-İstanbul

I. DÜNYA SAVAŞINDA SEFERLER DURDU

Olağanüstü rotasıyla yolcularına keyifli bir yolculuk sunan Orient Ekspress, I. Dünya Savaşı'nda büyük bir darbe aldı ve seferlerine son verdi. 1919'da savaşın da bitmesiyle tren yeniden seferlerine başladı, adının başına da Simplon kelimesi eklendi ve “Simplon Orient Express" olarak anılmaya başlandı.

ALMANYA VE AVUSTURYA GÜZERGAHTAN ÇIKARTILDI

I. Dünya Savaşı'ndan mağlup çıkan Almanya ve Avusturya, seferlerine yeniden başlayan Simplon Orient Ekspres'in güzergahından çıkartıldı, istasyonları adeta yok sayıldı. 

Böylelikle 1883'te 6 istasyonla seferlerine başlayan trenin istasyon sayısı Almanya ve Avusturya'nın güzergahtan çıkartılmasıyla 4'e düştü.

SON SEFER 1977'DE

Soğuk savaş sebebiyle çeşitli kısıtlamalarla karşı karşıya kalan ve gittikçe önemini kaybeden Orient Express son seferini 27 Mayıs 1977 tarihinde gerçekleştirdi.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • RIZA TURAN DAŞKIN 5 ay önce Şikayet Et
    Şanlı albayrağımız göklerden inmez yurdumun üstünde ezanlar selalar dinmez Bayrağımız ayyıldız sancağımız Akparti Teşkilatımız'dır Saygılarımla Sevgililerimi sunarım Akpartili üyenizim Ankara/Mamak
    Cevapla