Uğursuzluk dedikoduları nedeniyle köyde 2 aile kaldı

Akçadam köyünde oturan 30 aile, uğursuzluk dedikoduları nedeniyle farklı yerlere göç etmek zorunda kaldı.

Uğursuzluk dedikoduları nedeniyle köyde 2 aile kaldı
Uğursuzluk dedikoduları nedeniyle köyde 2 aile kaldı
GİRİŞ 16.04.2021 10:57 GÜNCELLEME 16.04.2021 11:04 KAYNAK DHA
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Esendere beldesinin Akçadam köyünde yaşayan aileler tarım için yeterli olmayan arazi yapısı, geçim sıkıntısı ve aslı olmayan uğursuzluk dedikoduları nedeniyle göç etti. 1994'te 30 olan aile sayısı, 2’ye düştü. Bu ailelerin fertleri, köyden asla ayrılmayı düşünmediklerini söyledi.

Yüksekova ilçesi Esendere beldesine bağlı Akçadam köyünde oturan aileler, tarım için yeterli olmayan arazi yapısı, geçim sıkıntısı ve aslı olmayan uğursuzluk dedikoduları nedeniyle ilçe merkezi ve başka kentlere göç etmeye başladı. 1994 yılına kadar 30 ailenin bulunduğu köyde, sadece Engindeniz ve İsmailoğlu aileleri kaldı. Geçimlerini tarım ve hayvancılık ile sağlayan aileler, köylülerin 1994'ten sonra aralıklarla göç etmeye başladıklarını anlattı. Engindeniz ve İsmailoğlu aileleri, dedelerinden kalma köyü bundan sonra da terk etmeyi düşünmediklerini, tarım ve hayvancılığı sürdüreceklerini ifade etti.

Köyün sakinlerinden Ahmet Engindeniz köyde 5 öğrencinin bulunduğunu ve bunların taşımalı eğitimle Esendere beldesine gittiklerini söyledi. Köylerine yaz aylarında birçok ziyaretçinin geldiğini de anlatan Engindeniz, "Köyümüz çok güzel ve biz burayı terk etmek istemiyoruz. Köyümüzde türbeler ve Ermenilere ait mezar ve bir kale var. Bu nedenle ziyaretçisi de çok oluyor. İnsanlar gelip buralara ziyaret ediyor. Biz de bundan dolayı köyümüz terk etmedik. Köyümüzün diğer sakinleri birkaç yıl arayla Van, Hakkari ve Yüksekova'ya göç ettiler.  Şimdi iki aile 25 nüfus yaşıyoruz. Geçimimizi de hayvancılık yaparak sağlıyoruz" diye konuştu.  

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • zafer gülten 1 ay önce Şikayet Et
    uğursuzluk olmaz da,yalnız tarım için arazi taşlık,baya zor olur toprağı işlemek,fazla otda yok sanırım,yani davar beslemekde zor...ama iyi tavukçuluk yapılır sanırım,sal tavukları araziye doğal olarak karınlarını doyururlar,taşlık olduğundan böcek neyin boldur.
    Cevapla
  • mert 1 ay önce Şikayet Et
    Peygamberimizin hadisi: "Eşyada uğur veya uğursuzluk yoktur. Eşya Allah'ın yarattığı üzeredir. Uğur veya uğrusuzluğu siz veriyorsunuz." bu hadisi bilseler böyle düşünmezlerdi.
    Cevapla