Elazığ'da 2 bin 800 yıllık "açık hava tapınak alanı" tespit edildi

Elazığ'da tarihi Harput Kalesi'nde Urartu dönemine ait 2 bin 800 yıllık "açık hava tapınak alanı" bulundu.

Elazığ'da 2 bin 800 yıllık "açık hava tapınak alanı" tespit edildi
Elazığ'da 2 bin 800 yıllık "açık hava tapınak alanı" tespit edildi
GİRİŞ 18.04.2021 12:54 GÜNCELLEME 18.04.2021 13:18 KAYNAK AA
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Elazığ'da tarihi Harput Kalesi'nde Urartu dönemine ait 2 bin 800 yıllık "açık hava tapınak alanı" bulundu. Harput Kalesi'nin güney batı kısmında doğal kayaların oyulmasıyla yapılmış, oval ve düz bir alandan oluşan kurban kesim yeri, oturma yerleri, basamaklar, nişler ve çeşitli amaçlar için yapılmış farklı şekil ve büyüklüklerdeki oyukların yer aldığı açık hava tapınak alanının dini törenlerde kullanıldığı düşünülüyor.

Fırat Üniversitesi (FÜ) Öğretim Üyesi ve Harput Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç ve ekibi tarafından tespit edilen Urartu dönemi açık hava tapınak alanının kapsamlı bir çalışma ile ziyarete açılması hedefleniyor. Aytaç, AA muhabirine, antik çağlardan bugüne birçok medeniyetin izlerini barından Harput Kalesi'ndeki arkeolojik çalışmalar ve araştırmalarla her döneme ait medeniyetlerin izlerini gün yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını belirtti.

Son olarak başkentleri Van civarı olan Urartuların, batı sınırında bulunan Harput Kalesi'nde tespit ettikleri açık hava tapınak alanının tarihi ve kültürel açıdan büyük önem taşıdığını bildiren Aytaç, alanın 2 bin 800 yıllık olduğuna dikkati çekti.

Urartuların batı sınırındaki Harput Kalesi'nde üç kutsal alanın tespit edildiğini, bunların en önemlisinin kalenin güney batı tarafında bulunan kutsal alan olduğunu dile getiren Aytaç, şöyle konuştu "Özellikle bu kutsal alana batıdan 30 basamakla kuzeye doğru yükselerek çıkılmaktadır. Basamaklardan çıktığımız en son noktada bir taht bölümü ve yanlarında bugün görülmeyen, kırılmış olan, üzerinde kabartmaların olduğu taş yükseltiler, rölyefler vardı. Ayrıca kuzeyinde ve güneyinde yine basamaklarla çıkılan oturma alanları yer alıyordu. En üst noktasında din görevlisi ayinleri yönetiyordu. Tepe noktasının hemen altında düz oval alanda ihtimaldir ki kurban kesimi gerçekleştiriliyordu ve diğer alt basamaklarda bu ayini, töreni izleyen insanlar yer alıyordu."

SAVAŞ TANRISI "HALDİ" İÇİN AYİNLER YAPILIYORDU

Aytaç, Urartuların batı sınırındaki bir kalede bu denli kapsamlı bir açık hava tapınak alanının bulunmasının kaleye çok değer verdiklerinin bir göstergesi olduğuna işaret etti.

Açık hava tapınağının hem büyüklüğü hem de bazı spesifik yapılarıyla sıradan günlerde değil de önemli dini günlerde kullanıldığını düşündüklerini aktaran Aytaç, şunları kaydetti "Tahminimiz bu alanda Haldi (savaş tanrısı) adına törenler yapılıyordu ancak Urartularda çok tanrılı din olması itibarıyla alandaki farklı nişlere başka tanrı ve tanrıçaların heykellerinin konulma ihtimali vardır. Günümüze ulaşmasa bile adak levhalarının da burada olma ihtimali bulunmaktadır. Dolayısıyla bizim Urartu yerleşiminin batı ucunda en önemli kutsal alanlardan birisi olarak Harput Kalesi'ni görüyoruz. Buranın tapınma alanı olma ihtimali daha önce ifade edilmişti ancak bu kadar önemli ve geniş ayrıntılarıyla tanıtılmamıştı. Açık hava tapınak alanının UNESCO yedek listesinde olan Harput'un asil listeye alınmasında bir katkı ve değer sağlayacağını düşünmekteyiz."

"BURANIN GEZİLEBİLİR HALE GELMESİ İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ"

Aytaç, alandaki araştırmalarının devam ettiğini ve diğer bölgelerdeki kutsal alanlarla kıyaslamalar yaparak daha net bilgilere ulaşma noktasına geldiklerini, bundan sonraki çalışma ve yayınlarında tapınakla ilgili daha ayrıntılı bilgi vereceklerini söyledi.

Tespit edilen kutsal alanla Harput Kalesi'nin daha dikkat çekici hale geldiğini vurgulayan Aytaç, "Diğer illerde bulunan kutsal alanlarla kıyaslamalar yaptığımızda daha net bir bilgiye ulaşma noktasına geldik. Amacımız bu kutsal alanları, canlandırma ve illüstrasyon yaparak turizme kazandırmaktır. İnşallah bu yıl buranın gezilebilir hale gelmesi için çaba sarf ediyoruz. Bunun için Valiliğimiz, üniversitemiz, özel idaremiz, Bakanlığımız ile iş birliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Toprağım gitti 3 hafta önce Şikayet Et
  Zaten Yunanistan’ın SON 16 yılda EL Koyduğu Muğla Eşek Adası ve Bulamaç Adası ve Toplam 18 Adalarımızda TARİHİ Değerleri çok yüksekti
  Cevapla
 • Siyah Toprak 3 hafta önce Şikayet Et
  İslam evrenseldir. İslamda bulunan kavramların mana ve işaret ettiği hususlar konusunda bilgi sahibi olmadan fikir beyan etmek´cehalettir. Tanrı kelimesi tam olarak ALLAH kelimesi ve işaret ettiği manayı karşılamaz. Milliyetçi yaklaşımla da kendine mahsus dinin kavramları yontulmaz. Tahrif ve tahribat olur. İlim bilmeyi gerektirir. Vesselam
  Cevapla
 • samet 3 hafta önce Şikayet Et
  Hala putperestlerin yıkık tapınaklarına hayranlık duyup onları onarıyoruz. Tam tersi bulunca dozerle yerle bir etmeli, taş kırma makinasında çakıl yapmalı. Gavur, kendi toprağında tek bir İslam ve Türk eseri bırakıyor mu? Tarihmiş...Batsın gavurun tarihi, yok olsun.
  Cevapla
 • Bünyamin Öztürk 3 hafta önce Şikayet Et
  Samete cevap veren cevap: Arkadaşım İslamiyet Hz. Ademden beri beri vardır bu dünyada.
  Cevapla
 • Gakkoş 3 hafta önce Şikayet Et
  IŞİD seni çok severdi. Çünkü aynı kafadasınız.
  Cevapla
 • Cevap 3 hafta önce Şikayet Et
  O zaman islamiyet yoktu samet
  Cevapla
 • tunctunc 3 hafta önce Şikayet Et
  O zaman yunanlilardan veya digerlerinden kalma ne varsa hepsini yok edelim.!!! Put perest ile yunanlinin farki yoktur.!!!
  Cevapla
 • Hans 3 hafta önce Şikayet Et
  Tapınak diyo huuu tanrı diyecek tabi ne diyecek... Bizimkiler şimdi orayı müze yapar turist avcılığına başlar, sonrada biguzel tapınakta turistlerle tapmaya baslarlar..yani paraya tapmaya.
  Cevapla
 • Müslüman Türk 3 hafta önce Şikayet Et
  Tanrı demekte ne kardeşim. Bu Türklere ve Türkçeye hakarettir. Tanrı bir ve tektir, eşi ve benzeri de yoktur. Nasıl Allah tekse Allahlar diye birşey olamazsa Tanrıda tekdir ve tanrılar diye bir şey yoktur. Put deyin ya da ilah deyin ne derseniz deyin. Bırakın bu Türk inancına saygısızlığı artık, terbiyesiz herifler.
  Cevapla
 • Siyah Toprak 3 hafta önce Şikayet Et
  İslam evrenseldir. İslamda bulunan kavramların mana ve işaret ettiği hususlar konusunda bilgi sahibi olmadan fikir beyan etmek´cehalettir. Tanrı kelimesi tam olarak ALLAH kelimesi ve işaret ettiği manayı karşılamaz. Milliyetçi yaklaşımla da kendine mahsus dinin kavramları yontulmaz. Tahrif ve tahribat olur. İlim bilmeyi gerektirir. Vesselam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle