Keşfedilmeyi bekleyen bir doğa harikası: Habeş Kanyonu

Gaziantep’te bulunan Fırat Nehri kıyısındaki Habeş Kanyonu, eşsiz doğal güzellikleriyle turizme açılmayı bekliyor.

Keşfedilmeyi bekleyen bir doğa harikası: Habeş Kanyonu
Keşfedilmeyi bekleyen bir doğa harikası: Habeş Kanyonu
GİRİŞ 27.04.2021 11:30 GÜNCELLEME 27.04.2021 11:30 KAYNAK İHA

Gaziantep’te bulunan Habeş Kanyonu eşsiz doğal güzellikleriyle turizme açılmayı bekliyor. Bölge halkı tarafından 'Habeş Deresi’ olarak bilinen Fırat Nehri kıyısındaki Habeş Kanyonu, ev sahipliği yaptığı özgün tabiatı ile görsel şölen sunuyor. Dağcılık sporu için oldukça elverişli olan 8 bin 650 metre uzunluğundaki kanyonun doğal güzellikleri drone ile görüntülendi. 

"BU EŞSİZ DOĞA BAŞKA BİR YERDE YOK"

Bu doğa harikası yerin başka bir yerde olmadığını ifade eden bölge sakinlerinden Hasan Altun, “Eşsiz doğal güzelliğiyle bilinen kanyonumuza çok turist gelmiyor maalesef çünkü yolu yok. Bu doğa ve eşsiz güzellik başka bir yerde yok. Yetkililerden talebimiz burasının bir an önce yolunun yapılıp turizme açılmasıdır” dedi.

"BURASI RUMKALE'YE ALTERNATİF OLABİLİR"

Yıllardır bölgede gazetecilik yapan Mahmut Bazlama ise Habeş Kanyonunun Rumkaleye alternatif olabileceğine değinerek, “Burası geçmiş dönemlerde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir bölgedir. Doğal görünümü, mağaralarıyla eşsiz bir yer. Bu bölgede ulaşım ve tanıtım olmadığı için kimse burayı bilmiyordu. Herkes Rumkale ismini biliyor. Halbuki burasıda oraya alternatif olabilir. Yetkililerden buraya önce bir yol istiyoruz” şeklinde konuştu.

"TURİSTLERİN GELMESİNİ BEKLİYORUZ"

Bölge sakini 72 yaşındaki İsmet Sümbül ise “Ben burada doğdum. Burada büyüdüm ve halen burada yaşıyorum. Yetkililerden buraya yol istiyorum. Buraya çok turistin geleceğine inanıyorum. Bundan sonra turistlerin gelmesini bekliyoruz” diye konuştu. 

            

ETİKETLER
kanyon turizmi
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL