Avrupa’nın en kalabalık ilk 5 şehri

2021 yılında Avrupa’nın en kalabalık şehirleri listesi açıklandı.

Avrupa’nın en kalabalık ilk 5 şehri
Avrupa’nın en kalabalık ilk 5 şehri
GİRİŞ 11.05.2021 12:16 GÜNCELLEME 11.05.2021 12:39 KAYNAK İHA
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

2021 yılında Avrupa’nın en kalabalık şehirleri belli olurken, İstanbul’un listenin ilk sırasına yerleştiği görüldü. İstanbul 2020 yılında yayınlanan başka bir raporda ise on dördüncü sırada yer alarak, Türkiye’yi dünyanın en kalabalık şehirleri arasında temsil etmişti.

Medya takip kurumu Ajans Press’in, Statista verilerinden elde ettiği bilgilere göre, 2021 yılında Avrupa’nın en kalabalık şehirleri belli oldu. Böylelikle İstanbul’un 16 milyona yaklaşan nüfusu ile ilk sıraya yerleştiği saptandı. Listenin ikinci sırasında ise Moskova (Rusya) yer alırken, üçüncü sırada Paris (Fransa), dördüncü sırada Londra (İngiltere) beşinci sırada ise Madrid’in (İspanya) bulunduğu kaydedildi. İlk 20’de yer alan şehirlere bakıldığından en fazla İngiltere’deki şehirlerin yer alması dikkat çekti. Böylelikle 14’üncü sırada Manchester,15’de Birmingham 20’de ise Leeds’in yer aldığı görüldü.

Ajans Press, Avrupa’nın en kalabalık şehri İstanbul ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre bu yıl İstanbul ile alakalı sadece basında çıkan haber adedi 144 bin 443 olarak görüldü. İstanbul Türkiye içinde çok önemli bir yer arz ederken, en çok turisti ağırlamasıyla, yabancıların ev alma konusunda tercih noktası olmasıyla, iş ağının geniş olmasıyla her zaman medyada da dikkat çekti. Bunun yanı sıra kalabalık olmasından kaynaklı olarak trafik yoğunluğu ve hayat pahalılığı da basında yer aldı.

YAZDIR
YORUMLAR 28
 • Sezgi 1 ay önce Şikayet Et
  Saçma bir durum . Artık ilk 5 büyük şehiri rahat bırakalım . İstanbul Ankara İzmir Bursa . Özellikle Marmara . Kocaeli Sakarya Tekirdağ . Rahat bırakalım . Küçük bir savaş çıksa. Yunanistan bir füze atsa İstanbul’a 15 milyon ülke içi mülteci demek bu . Ekonomi dip olur . Ülkemiz ekonomisinin çoğu Marmara ve özelde İstanbul . Tam bir saçmalık . Dünyanın en büyük şehri olsa ne olur övünülecek şey değil bu . İstanbul arazisinde adam gibi ferah geniş bir şehir için şu anki betonlu şehirin olduğu arazide maksimum 5milyon insan olmalı . İstanbul 50 milyon olsa ne geçecek elimize . Ne anlamı var . Tarım arazilerine betonya kurmanın anlamı nedir Allah Aşkına . Şehir değil Betonya .
  Cevapla
 • hüseyin ölçek 1 ay önce Şikayet Et
  boğazın öbür yakasını say ?
  Cevapla
 • muhammet bekir 1 ay önce Şikayet Et
  çok zekisin (!)
  Cevapla
 • Dede 1 ay önce Şikayet Et
  Nüfusu az olan yerlere nüfus gönderilmeli deprem var
  Cevapla
 • Abdullah 1 ay önce Şikayet Et
  Moskova da 4 milyona yakın Müslüman artık camilere sığmıyor Londra 1.5 - 1.6 milyon Paris 1.5 milyon ve sayı artıyor Sayı artsın ama islamdan ödün verilmesin Gurbetçilere beraber getirdikleri paralar değerli deyip gıpta etmek yerine aman çocuklarınızı muhafaza etmeye çalışın demek lazım
  Cevapla
 • Vahim 1 ay önce Şikayet Et
  İstanbul kendini yok etmeye doğru yöneldi. Marmara atık su arıtma tesissilerinin suyunu artık abzorbe edemiyor... Denizin üstü köpüklerle doldu....Kuraklık karşısında su problemi en büyük felaketi olacak... Acilen büyüme durdurulmalı...Yoksa felaket yakın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle