"Sakin şehir" Hoynat Adası'yla doğaseverlerin ilgi odağı

Ordu'nun "cittaslow" (sakin şehir) unvanlı ilçesi Perşembe'deki Hoynat Adası, turizme kazandırılmasının ardından doğaseverlerin ve kuş gözlemcilerinin ilgi odağı haline geldi.

"Sakin şehir" Hoynat Adası'yla doğaseverlerin ilgi odağı
"Sakin şehir" Hoynat Adası'yla doğaseverlerin ilgi odağı
GİRİŞ 16.06.2021 16:32 GÜNCELLEME 16.06.2021 16:32 KAYNAK AA

Ordu'nun "Sakin Şehir" unvanlı Perşembe ilçesindeki Hoynat Adası, turizme kazandırılmasına yönelik çalışmaların ardından doğaseverlerin ilgi odağı oldu.
Kentin önemli turistik alanlarından adanın, geçmişte gemiciler tarafından depo ve sığınak alanı olarak kullanıldığı biliniyor.

Tepeli karabatak kuşlarının nadiren yuva yaptığı ve gümüş renkli martıların yaşam alanı haline gelen ada, kuş gözlemcileri tarafından ilgi görüyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi, adanın karşısına seyir terası, kumsala inişi kolaylaştıran ahşap basamaklar, oturma grupları, korkuluk ve gözlem dürbünü yaptı.

Çevre düzenleme çalışmaları sonrası ada ve çevresini her gün yüzlerce kişi ziyaret ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, adada yapımı tamamlanan ve vatandaşların kullanımına sunulan seyir terasında ziyaretçilerle bir araya geldi.
Güler, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Hoynat'ın özel bir alan olduğunu ifade etti.

Mezbelelik bir alanı turizmin gözde mekanlarından biri haline getirdiklerine işaret eden Güler, "Hoynat gerçekten harika bir yer. Burası ayrıca tepeli karabatakların ve çift gümüş martıların yaşam alanı. Daha öncesinde mezbelelik bir alandı. Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız çalışmalarla Hoynat Adası'nı bir çekim ve cazibe merkezi haline getirdik. Bizden bekleneni yaptık." dedi.

ETİKETLER
cittaslow sakin şehir
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL