UNESCO Koruma Başkenti'nde hafta sonu yoğunluğu

Tarihi Osmanlı konaklarıyla "Osmanlı'nın parmak izi" olarak adlandırılan Safranbolu'da hafta sonunu fırsat bilen tatilciler nedeniyle ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

UNESCO Koruma Başkenti'nde hafta sonu yoğunluğu
UNESCO Koruma Başkenti'nde hafta sonu yoğunluğu
GİRİŞ 11.07.2021 09:29 GÜNCELLEME 11.07.2021 09:35 KAYNAK AA

Kültür turizminin önemli noktalarından Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, hafta sonunu fırsat bilen tatilciler nedeniyle ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uygulanan kademeli normalleşme sürecinin 3. etabının başlamasının ardından UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki tarihi ilçe, hafta sonunun ilk gününde ziyaretçilerin akınına uğradı.

Ankara, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya gibi şehirlerden Safranbolu'ya gelen ziyaretçiler, Arnavut kaldırımlı sokaklar, müzeler, seyir terasları, han ve genellikle üç katlı, 6-8 odalı, ihtiyaçlara uygun tasarlanmış, estetik biçimde şekillendirilmiş konaklarda keyifli vakit geçirdi.

Kafe ve restoranlarda yöresel lezzetlerden tadan ziyaretçiler, lokum satış yerleri ile hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yaptı.

"MİSAFİRLERİMİZE HİZMETİN EN İYİSİNİ SUNUYORUZ"

Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Şebnem Urgancıoğlu Ergüder, AA muhabirine, 1 Temmuz itibarıyla başlayan hareketliliğin özellikle hafta sonunda doruk noktaya ulaştığını söyledi.

Uzun bir aradan sonra başlayan hareketlilik nedeniyle esnafın yüzünün güldüğünü ifade eden Ergüder, "Eski günlere dönüyor olmak, hepimizi mutlu etti. Salgın kurallarını çok titiz şekilde uygulayarak, gelen misafirlerimize hizmetin en iyisini sunuyoruz." şeklinde konuştu.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL