Burası Türkiye'nin en doğusu: Tek coğrafya iki manzara

Iğdır'ın Tuzluca ilçesindeki tarihi zenginliği ve doğal güzelliğiyle dikkati çeken Kızıldağ'a doğaseverler ilgi gösteriyor.

Burası Türkiye'nin en doğusu: Tek coğrafya iki manzara
Burası Türkiye'nin en doğusu: Tek coğrafya iki manzara
GİRİŞ 21.08.2021 15:27 GÜNCELLEME 21.08.2021 16:28
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Güvenlik güçlerinin başarılı operasyonlarıyla terörden arındırılarak huzura kavuşan Doğu Anadolu Bölgesi, çok sayıda doğa sporcusunu ve doğaseveri ağırlıyor.

Tuzluca ilçesinde bulunan Kızıldağ da adını aldığı çorak ve kırmızı toprak yapısı, konumu ve tarihiyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Türkiye-Ermenistan sınırının sıfır noktasında yer alan Kızıldağ'ın zirvesine uzun bir yolculuğun ardından ulaşan ziyaretçiler, burada doğal güzellikleri, sınırı oluşturan Aras Nehri'ni ve eskiden İpekyolu'nun güvenliğinin sağlandığı Kızıl Kale'yi görme fırsatı buluyor.

"360 DERECELİK GÖRÜŞ AÇISIYLA GÜZEL BİR MANZARAYLA KARŞILAŞIYORSUNUZ"

Doğa sporcularından Aygül Kaplanseren, AA muhabirine, her yıl Doğu Anadolu'nun farklı bölgelerini gezdiklerini, bu yıl da arkadaş grubuyla birlikte Iğdır'ı gezmeye geldiklerini söyledi.

Kızıldağ'ın bölgede mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunduğunu ifade eden Kaplanseren, şöyle konuştu:

"Ermenistan sınırında bulunun Kızıldağ'ın zirvesine yaklaşık 1 saat süren tırmanış ve yürüyüşle ulaştık. Buradaki tarihi, güzel kaleyi görme fırsatını bulduk. Aras Nehri'nin hemen kıyısındayız, zirveye çıktığınızda inanılmaz, 360 derecelik bir görüş açısıyla güzel bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Burası çok bilinen bir yer değil ama biz buraya geldikçe, yapacağımız paylaşımlarımızla farklı bölgelere gidenlerin buraya gelmelerine vesile olacağımızı düşünüyorum. Bu bölgeye bir kez geldiğinizde her yıl gelme ihtiyacı hissediyorsunuz. Her zaman buralara gelmeyi düşünüyorum."

"BURASI HER YERDE GÖREBİLECEĞİNİZ BİR YER DEĞİL"

Doğaseverlerden Ömer Döndüren de bölgeye kuş gözlemi yapmak için geldiğini ve bu alanın flora ve fauna zengini olduğunu anlattı.

Bölgenin keşfedilmeyi beklediğini dile getiren Döndüren, şunları kaydetti:

"Buraya baktığımızda çöl gibi görünüyor ama çok değerli bir ekosisteme sahip. Aras Nehri kıyısında ve Ermenistan sınırında yer alan bu alan çok özel bir yer. Yüksek dağ bozkırı dediğimiz bir özelliğe sahip, yani her yerde görebileceğiniz bir yer değil. Ben burayı çok güzel ve etkileyici buldum. Kayalık bir alanda tırmandık ama bu manzaraya değer. Burada çok vakit geçirmek isterim, sabahtan akşama kadar burada dursam inanın bıkmadan manzarayı, kuşları, börtü böcekleri izlerim."

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Vanlı 3 ay önce Şikayet Et
    Yurdumun her tarafı bir başka güzel
    Cevapla