Osmanlı'nın parmak izine yoğun ilgi

Tarihi ahşap evleriyle Osmanlı'nın parmak izi olarak adlandırılan ve "En iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Karabük'ün Safranbolu ilçesi hafta sonu yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı.

Osmanlı'nın parmak izine yoğun ilgi
Osmanlı'nın parmak izine yoğun ilgi
GİRİŞ 23.08.2021 09:37 GÜNCELLEME 23.08.2021 09:37 KAYNAK AA

Karabük'ün tarihi konaklarıyla ünlü Safranbolu ilçesi, hafta sonu yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı. "En iyi korunan 20 kent" arasında bulunan, Osmanlı döneminden kalma han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprüleriyle açık hava müzesini andıran Safranbolu, Batı Karadeniz'in kültür turizmindeki en önemli durakları arasında yer alıyor.

2019'da günübirlik ziyaretçilerle yaklaşık 1 milyon 300 bin yerli ve yabancı turistin geldiği UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Safranbolu, her yıl ülkenin çeşitli illerinden misafirleri ağırlıyor. Normalleşme sürecinin ardından hareketliliğin arttığı Safranbolu'da ziyaretçiler, Tarihi Çarşı ve Hıdırlık Tepesi'ni gezerek tatilin keyfini çıkardı.

Misafirler, yöresel ürünlerden de bol bol alışveriş yaparak memleketlerine götürdü.Tarihi çarşı esnafı Hüsnü Özdemir, gazetecilere, 1 Temmuz'dan itibaren Safranbolu'da yoğunluğun yaşanmaya başladığını söyledi.

Karabük'e gelen misafirlerin Safranbolu'yu görmeden gitmediğini vurgulayan Özdemir, "Misafirlerimiz memleketlerine giderken elleri boş gitmek de istemiyor. Kapanma olmazsa Safranbolu'da hareketlilik devam eder." dedi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL