Rusya'nın 'normalleşme' vizesi yürürlükte! Vize hangi ülkeleri kapsıyor?

Rusya’ya gidecek turistlere artık maksimum bir ay değil, altı ay süreli, çok giriş çıkışlı vize verilecek.

Rusya'nın 'normalleşme' vizesi yürürlükte! Vize hangi ülkeleri kapsıyor?
Rusya'nın 'normalleşme' vizesi yürürlükte! Vize hangi ülkeleri kapsıyor?
GİRİŞ 06.09.2021 12:50 GÜNCELLEME 06.09.2021 12:50 KAYNAK TURKRUS

Rusya, yeni yasa ile 25 Ağustos'tan itibaren yabancılara altı ay süreli Rusya vizesi vermeye başladı. Ancak koronavirüs önlemleri nedeniyle, şu anda turist vizesi verilen ülke sayısı 59.
 
Mayıs başında Duma'da kabul edilen, Putin tarafından 26 Mayıs 2021 tarihinde imzalanan ve şimdi yürülüğe giren “Yabancılar için turist vizesi alma sürecini basitleştirme yasası” uyarınca, turistler resmi otoritelerde onaylanmış listede bulunan bir otel veya diğer konaklama tesisinde yapılan rezervasyonlarını (voucher)  belgeleyerek ve seyahat sigortasını belgeleyerek altı aylık vize alabilecek. Turist vizesi için pasaport, vize başvuru formu, iki adet fotoğraf ile birlikte bulunulan ülkedeki Rusya Konsolosluğuna başvuru yapabilecek.
 
Diğer ülkelerle karşılıklılık esası dikkate alınarak, şu an bir aylık olarak verilen turistik vizelerin süresi çok girişli ve altı aylık olarak düzenlenecek.
 
Medyaya yansıyan haberlere göre, 10 günde alınabilecek vize için 35 euro, 48 saatte alınabilecek hızlı vize için ise 70 euro harç ödenecek.

HANGİ ÜLKELERE KAPILAR AÇILDI? 
 
Rusya'nın hava trafiğini yeniden başlattığı devletlerin vatandaşları, koronavirüs ile ilgili şartları yerine getirmeleri durumunda uçakla Rusya'a gelebilecek. Türk vatadaşları da listeye dahil.
 
Kara sınırlarından girişler ise hala kapalı.
 
Şu ülkelerin vatandaşlarının Rusya'yı turist olarak ziyaret etmesine izin veriliyor:
 
Abhazya, Avusturya, Azerbaycan, Arnavutluk, Ermenistan, Bahreyn, Belarus, Belçika, Bulgaristan, İngiltere (Britanya), Macaristan, Venezuela, Vietnam, Almanya, Yunanistan, Dominik Cumhuriyeti, Mısır, Hindistan, Ürdün, İrlanda, İzlanda, İtalya, Kazakistan, Katar, Kıbrıs, Kırgızistan, Çin, Küba, Lübnan, Lihtenştayn, Lüksemburg, Mauritius, Maldivler, Malta, Fas, Meksika, Moldova, Birleşik Arap Emirlikleri, Portekiz, Kore Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Kuzey Makedonya, Seyşeller, Sırbistan, Singapur, Suriye, Amerika Birleşik Devletleri, Tacikistan, Tanzanya, Türkiye, Özbekistan, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Sri Lanka , Etiyopya, Güney Osetya, Japonya.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL