Avrupa'nın en büyük yaşam merkezi Ormanya'ya ziyaretçi akını

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilen Avrupa'nın en büyük yaşam merkezi Ormanya Doğal Yaşam Parkı'nı yılın ilk 9 ayında 4,5 milyonu aşkın kişi gezdi.

Avrupa'nın en büyük yaşam merkezi Ormanya'ya ziyaretçi akını
Avrupa'nın en büyük yaşam merkezi Ormanya'ya ziyaretçi akını
GİRİŞ 29.09.2021 10:02 GÜNCELLEME 29.09.2021 10:02 KAYNAK AA
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilen Ormanya Doğal Yaşam Parkı'nı yılın ilk 9 ayında 4,5 milyonu aşkın kişi gezdi. Belediyeden yapılan açıklamaya göre, belediyenin prestij projelerinden Ormanya, ziyaretçilerini hayran bırakmaya devam ediyor.

Çocuk hayvanat bahçesi, yaban yaşam alanı, karavan ve çadır kamp alanlarıyla yoğun bir sezon geçiren Ormanya, içerisinde hayata geçirilen orman kütüphanesiyle dikkati çekiyor. Ormanya bünyesinde faaliyet gösteren Doğa Okulu, 5 farklı bölümle 7-14 yaş aralığındaki çocukların doğayı keşfetmesine imkan sunuyor. Doğa Kaşifleri, Orman Sanat, Çevre Dedektifleri ve Çalışkan Çiftçiler, Doğanın Şefleri, Doğada Yaşam ve Ahşap Kukla Atölyeleri'nden yıl başından bu yana 1524 çocuk faydalandı.

Ayrıca, doğal yaşam parkında çalışmalarını sürdüren Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde, yıl boyunca karaca, kızıl geyik, çakal, porsuk, ayı ve tilki gibi 844 hayvan tedavi edildi, doğan, şahin, baykuş, ebabil, ibibik gibi 414 yaban kuşu da doğaya salındı.

"179 YABAN HAYVANINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Ormanya'nın kendi içerisinde büyük zenginliği, hayvanlar açısından da özgürlüğü ifade ettiğini belirtti. Ormanya'daki yaban yaşam alanında yaşayan kızıl geyik, alageyik, karaca, ceylan ve yılkı atlarındaki çoğalmaların yüzlerini güldürdüğünü aktaran Büyükakın, "Kızıl geyiklerde 18, karacalarda 5, alageyiklerde 13, ceylanlarda 12 ve yılkı atlarındaki 5 doğumla toplamda 179 yaban hayvanına ev sahipliği yapıyoruz." ifadesini kullandı.

Büyükakın, Ormanya'nın ağırladığı ziyaretçi sayısıyla Türkiye'nin önemli markası olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'nin en çok ziyaret edilen koruma alanı Ormanya'yı, 2021 yılının ilk 9 ayında 4,5 milyonu aşkın vatandaşımız ziyaret etti." bilgisini verdi.

Karavan ve çadır kamp alanının büyük eksikliği kapattığına da işaret eden Büyükakın, "Pandemi süresince doğaya kaçmayı fırsat bilen yerli doğa tutkunlarının yanı sıra özellikle Almanya, Bulgaristan, Amerika, Güney Kore, Fransa, İsviçre ve İngiltere gibi ülkelerden turistleri ağırladık. Ormanya, toplamda 900'ü turist olmak üzere 3 bin 765 kampseveri ağırladı." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 5
 • Kâbus 41 1 yıl önce Şikayet Et
  Büyükşehire teşekürler var olsun nezaman ordan geçsem otopark tika basa dolu hafta ici hafta sonu ayni
  Cevapla
 • Yunus Emre Budak 1 yıl önce Şikayet Et
  Kocaelide yaşayan, ormanyayı ziyaret etmiş biri olarak söylüyorum. Çok sayıda turist ziyaret ediyor. Hem bireysel, hem toplu şekilde çok fazla turiste ev saipliği yapıyor ormanya.
  Cevapla
 • Oaf 1 yıl önce Şikayet Et
  Nasıl yalan. Isvicreden kim niye gelsin.
  Cevapla
 • fizikçi 1 yıl önce Şikayet Et
  Birileri iyi çalışıyor diye nasıl da karnınız ağrıyor değil mi? İsviçre çok mu matah bi yer de kendi ülkeni küçümsüyorsun.Düdük kadar ülle bir haftada karış karış heryerini gezdin mi biter... adam niye bizim koca memlekete gelmek istemesin
  Cevapla
 • Feza 1 yıl önce Şikayet Et
  Gelmişken uğramışlardır
  Cevapla