Tarihi Orta Çağ kalesi ziyaretçileriyle buluşmaya hazırlanıyor

Hatay'da Orta Çağ'da Cenevizliler tarafından yapılan ve yıkıldıktan sonra 2. Selim tarafından yeniden inşa edilerek savunma kalesi olarak kullanılan etrafı hendeklerle çevrili Payas Kalesi, turizme kazandırılıyor.

Tarihi Orta Çağ kalesi ziyaretçileriyle buluşmaya hazırlanıyor
Tarihi Orta Çağ kalesi ziyaretçileriyle buluşmaya hazırlanıyor
GİRİŞ 09.11.2021 12:06 GÜNCELLEME 09.11.2021 12:06 KAYNAK AA

Hatay'ın Payas ilçesinde bulunan etrafı hendeklerle çevrili Payas Kalesi, bilimsel kurtarma kazılarıyla gün yüzüne çıkarılıp turizme kazandırılacak. Orta Çağ'da Cenevizliler tarafından yapılan ve yıkıldıktan sonra 2. Selim tarafından yeniden inşa edilerek savunma kalesi olarak kullanılan Payas Kalesi'nde, ilk kazı 2018'de gerçekleştirildi. O dönemde avlusundaki mescit ve askeri kışlanın temellerine ulaşılan kazılar sonrası, her iki yapı restore edilerek ayağa kaldırıldı.

Geçen ay Hatay Arkeoloji Müzesi koordinasyonunda 21 kişilik ekiple 2. etap kurtarma kazılarına başlanılan kalenin, avlusundaki koğuş, konut ve depoların temellerine de ulaşıldı. Yapıların gün yüzüne çıkarılması ve etrafındaki hendeklerin restore edilmesiyle Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi'nin hemen yanında yer alan kale, hizmete açılarak turizme kazandırılacak.

"KALE, ANADOLU'DA BİR İLKTİR"

Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy, kazı çalışmalarının devam ettiği yapının çok önemli bir Orta Çağ kalesi olduğunu söyledi.

Kalenin yüzyıllar içerisinde ticaret kervanlarını koruyan bir karakol, karargah ve hatta hapishane olarak kullanıldığını belirten Ersoy, şöyle devam etti "Kale, Anadolu'da bir ilktir çünkü etrafı yekpare hendeklerle çevrili. Payas Kalesi'nde Müze Müdürlüğünün ilk bilimsel kurtarma kazıları 2018'de başladı. Restorasyon öncesi bir ön hazırlıktı. Kalenin içinde bulunan mescit ve kışla binasının sadece alt seviyede temelleri kalmıştı, onlar restorasyon sonrası ayağa kaldırıldı. Bu yıl etrafında bulunan hendeklerin restorasyonu öncesi kalenin katmanlarını görebilmek için iki yeni açma açıldı ve Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde belirttiği konutların temellerine rastlanıldı."

Ersoy, bu konutların da kazılarla gün yüzüne çıkarılmasını amaçladıklarını söyledi.

ZİYARETÇİLER MESCİDİNDE NAMAZ KILIP, KALEYİ GEZEBİLECEK

Kalenin kazı çalışmalarının ardından hizmete alınacağını ve avlusundaki kışlanın müze görevi göreceğini ifade eden Ersoy, "Kalenin içindeki kışla binası, müzeye çevrilerek bugüne kadar kazılarımızda bulunmuş tüm top gülleleri, toplar ve diğer Osmanlı'ya ait tabak, çini parçaları ve lüleler burada sergilenecek. Ziyaretçi geldiğinde mescidinde namaz kılıp, kaleyi gezebilecek, tarihle iç içe ibadetini yapıp müzesinde de tarihini öğrenecek." diye konuştu.

Ersoy, aynı zamanda kalıntıların üzerinde ziyaretçiler için bir gezi güzergahı oluşturulacağını, kalenin hizmete açılmasıyla bölge turizmine önemli bir katkı sağlanacağını kaydetti.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL