Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkı: Ormanya

Kocaeli'deki Ormanya Doğal Yaşam Parkı'na gelen ziyaretçiler, geyik, karaca, ceylan ve ala geyik gibi yabani hayvanları görürken, sonbaharda yürüyüş ve piknik yaparak dinlenme imkanı da buluyor.

 Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkı: Ormanya
Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkı: Ormanya
GİRİŞ 11.11.2021 12:11 GÜNCELLEME 11.11.2021 12:26 KAYNAK AA

Kocaeli'de bulunan Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkı Ormanya, doğaseverlere yabani yaşamı sonbaharda gözleme fırsatı sunuyor. Kartepe ilçesindeki Ormanya Doğal Yaşam Parkı, sonbaharla yeşil, sarı ve kahverenginin farklı tonlarına büründü.

Renk cümbüşünün yaşandığı Ormanya'ya gelen ziyaretçiler, hazan mevsimiyle dökülen ve sararan yapraklar içinde geyik, karaca, ceylan, yılkı atları ve ala geyik gibi yabani yaşamı görme fırsatı buluyor.

Etrafta koşuşturan sincaplar ile kuş sesleri eşliğinde gezintiye çıkan doğaseverler, yürüyüş ve piknik yapıyor, bisiklete biniyor. 

"HAFTA İÇİ YAKLAŞIK 30 BİN KİŞİYİ AĞIRLIYORUZ"

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ormanya Doğal Yaşam Parkı Doğal Yaşam Alanları Şefi Önder Alioğlu, Ormanya'da sonbahar manzarasının kendilerine eşlik ettiğini belirterek, "Doğal yaşam parkımızda sonbahar manzaralarını görmek, ziyaretçilerimizin en büyük eğlencelerinden biri." dedi.

Sonbahar geçişini kaçırmak istemeyenlerin acele etmesi gerektiğini dile getiren Alioğlu, renk cümbüşünün yakın zamanda etkisini yitireceğini söyledi.

Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkının korunan alanlardan birisi olduğunu, burada meşe ağırlıklı olmak üzere kayın, gürgen, ıhlamur gibi ağaçların bulunduğunu aktaran Alioğlu, şunları kaydetti "Buraya gelen vatandaşlarımız hem sonbaharın manzaralarını görme şansı buluyor hem yürüyüş yapıyor, bisiklete binebiliyor hem de piknik yapabiliyorlar. Doğaseverler, fotoğrafçılar burada kuş gözlem alanımızda izlenimlerde bulunabiliyor. Sonbaharda yaban hayatını gözlemleme şansları oluyor. Gelen ziyaretçilerimiz göllerimizde vakit geçirebiliyor. Hafta içi yaklaşık 30 bin kişiyi ağırlıyoruz, hafta sonları da bu sayı kat kat artmakta. Çocuklar ve yetişkinlere özel etkinliklerimiz var. Orman kütüphanemizde sonbaharın güzellikleri içinde kitap okuyabilirler."
 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL