Uzay gezisine çıkan Japon milyarder Dünya'ya döndü

Japon milyarder Maezawa Yusaku ile asistanı Yozo Hirani, 12 günlük uzay gezisi sonrası dünyaya döndü.

GİRİŞ 20.12.2021 12:01 GÜNCELLEME 20.12.2021 12:34 KAYNAK AA

Japon milyarder Maezawa Yusaku ile asistanı Yozo Hirani, 12 günlük uzay gezisi sonrası dünyaya döndü. Japon milyarder Maezawa ile asistanı, Rus kozmonot Aleksandr Misurkin başkanlığındaki Soyuz MS-20 uzay aracıyla sabah saatlerinde Kazakistan'ın Jezkazgan kentinin güneydoğusundaki bir alana başarıyla iniş yaptı.

Aracın iniş anı Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmos'un resmi sitesinde canlı yayımlandı. Uzay ekibi, karşılama töreninin ardından ekipler eşliğinde 14 ila 21 günlük uzay sonrası rehabilitasyon için Moskova’daki özel merkeze götürüldü. Maezawa ile asistanı, 12 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) uzayda yapmak için önceden hazırladıkları listedeki görevlerini yerine getirdi. Bunun yanı sıra Rus bilim insanları tarafından yürütülen uzayda vücuttaki kan akışının hareketini inceleyen "Lazma" bilimsel çalışmasına katıldı. 

UUİ EKİBİYLE BEDMİNTON OYNADI

Maezewa daha önce verdiği bir röportajda, “Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapmak istediğim yüz şeyin yazdığı bir listem var. İstasyonda badminton oynamak da bunların arasında yer alıyor. Zaman yaklaştıkça heyecanım artıyor ancak korkum veya endişem bulunmuyor” demişti. Bu hayalini gerçekleştiren Maezewa, UUİ ekibiyle birlikte sıfır yer çekiminde badminton oynadı.

12 YIL SONRA UZAYA ÇIKAN İLK TURİST OLDU

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ), 2009'dan bu yana ilk turistlerini ağırladı. Japon milyarder ile asistanı, 8 Aralık'ta Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden uzay yolculuğuna çıkmıştı.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL